Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Avokado Nasıl Olgunlaşır, Nasıl Soyulur, Nasıl Yenir?

Mavi Kadın>Yaşam>Avokado Nasıl Olgunlaşır, Nasıl Soyulur, Nasıl Yenir?

Sert ve ham avokado acıdır, lezzetsizdir, yenmez. Peki avokado nasıl olgunlaşır? Bu makalemizde 5 çözüm yoluna yer verdik

Avokado Nasıl Olgunlaşır, Nasıl Soyulur, Nasıl Yenir?

Sert ve ham avokado acıdır, lezzetsizdir, yenmez. Peki avokado nasıl olgunlaşır? Bu makalemizde 5 çözüm yoluna yer verdik. Ayrıca avokadonun nasıl soyulacağını ve nasıl yeneceğini de makalemizden okuyabilirsiniz. Avokado olgunlaştığında kabuğunun rengi koyulaşmaya başlar, ve dokunduğumuzda yumuşak olduğunu hissederiz ve içi krem rengidir. 

  1.  Avokadoları oda sıcaklığında muhafaza edin. Oda ne kadar ılık olursa avokado o kadar hızlı olgunlaşacaktır. Bu nedenle, yaz aylarında, avokadolar, kış aylarından daha çabuk olgunlaşırlar. Avokadoların olgunlaşması, sıcaklığa ve satın aldığınız avokadoların hamlığına bağlı olarak 1 hatta 2 haftada gerçekleşebilir.
  2. Kese kağıdı yahut kahverengi kağıt poşede avokadoları koymak ve bu kese kağıdını oda sıcaklığında bekletmek de avokadoların olgunlaşma süresini hızlandıracaktır. Avokado olgunlaşırken çevreye etilen gazı yayar. Kese kağıdı bu gazın dışarı çıkmasını engelleyip, meyveyi çevrelemesini sağlar, bunun sonunda avokado olgunlaşmaya başlar. Bu durum 3-6 gün sürebilir.
  3. Kese kağıdı poşedine avokadonun yanına bir muz, elma yahut domates ekleyin. Muz en iyisidir, fakat diğer meyveler de iş görecektir. Bu meyve ve sebzeler evde yoksa, birden çok avokadoyu kese kağıdında bekletmelisiniz. Bildirdiğimiz meyveler ise diğerlerinden daha fazla etilen gaz yaydıklarından, avokado olgunlaşma sürecini hızlandırmada önemli rol oynarlar.
  4. Avokadoları mikrodalgada yahut fırında olgunlaştırmayı da deneyebilirsiniz. Fakat bu yöntemleri deneyenler, mikrodalgayla fırının avokadonun lezzetini giderdiğini, lastik gibi tatsız tuzsuz kötü bir tada dönüştürdüğünü bildiriyor.
  5. Avokadoyu ortadan kesip limon suyu sürün, kestiğiniz parçaları tekrar birleştirip, avokadoyu streç filmle sarın, ardından buzdolabına koyun. Evde streç film yoksa hava geçirmez, vakumlu bir kaba koysanız da olur. Olgunlaşma uzunluğu avokadodan avokadoya göre değişir. Yumuşamaya başlayıp, yenilebilir duruma geldiğinde tadına bakın, kıvama gelmediyse, tekrar streç filme sarıp geri koyun.

Avokado nasıl soyulur? 

Avokadoyu uzunlamasına ortadan kesip ortasındaki çekirdeğini çıkarın. Kaşıkla avokadonun yenilen kısmını çıkarın.

Avokado nasıl yenir?

  1. Avokadoyu ince ince kesip salatalarınıza ekleyebilirsiniz.
  2. Avokadoyu dilimledikten sonra sarımsaklı yoğurtla karıştırıp, bununla salatanıza yahut makarnanıza sos yapabilirsiniz.
  3. Avokadoları küçük küçük dilimleyin. Soğan ve dereotunu ince ince kıyın. Biberi közleyip kare kare doğrayın. Tüm bu malzemeleri karıştırıp servis yapın.
  4. Avokadoyu blenderdan geçirip püre haline getirin. İçine limon suyu, dereotu, labne peyniri, tuz, karabiber katıp iyice ezin. Daha sonra sade kraker ve somon fümeyle harika kanepeler hazırlayabilirsiniz.

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...