Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri kimdir? Gönüller Sultanı Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin kabri, türbesi nerede?

Mavi Kadın>Biyografi>Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri kimdir? Gönüller Sultanı Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin kabri, türbesi nerede?

Osmanlı devrinde yetişen, özellikle Ramazan ayında binlerce kişi tarafından ziyaret edilen İstanbul evliyalarından Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin hayatı sevenleri tarafından merak ediliyor. Peki, Aziz Mahmud Hüdayi hazretleri kimdir? Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin kabrine nasıl gidilir?

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinin kabri İstanbul'un Üsküdar ilçesindedir.
Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinin kabri İstanbul'un Üsküdar ilçesindedir.

Azîz Mahmûd Hüdâyî, Osmanlı devri velilerinden, İstanbul'un manevi önderlerinden, Muhyiddîn Üftâde Hazretleri'nin talebelerindendir. Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri'nin türbesi İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki dergâhında yer alıyor. Aziz Mahmud Hüdayi hazretleri, Bursa Kadılığını bırakarak Muhyiddîn Üftâde hazretlerine talebe olup nefsini terbiye için kadılık kaftanıyla sokaklarda ciğer satmış, bir gönül insanıdır.

 Âşıkları, onu ziyâret etmekte, feyz ve bereketlerine kavuşmaktadır. Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin kabrinde yapılan duaların kabul olduğu çok vukû bulmuştur. Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin hayatını Mavikadın editörü olarak araştırdık.

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİ KİMDİR?

Azîz Mahmûd Hüdâyî hazretleri, Osmanlı döneminde yaşayan, Anadolu'da yetişen büyük velîlerden. 1541 yılında Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde dünyaya geldi. Sivrihisar'da yetişti. Bursa'da Muhammed Üftâde hazretlerinden feyz aldı. Üsküdar'da câmi ve dergâh yaptırdı. 1628'de vefât etti. Kabri, Üsküdar'da kendi adıyla anılan dergâhındadır. Asıl ismi Mahmud olmakla birlikte "Hüdayî" ismi ve "Aziz" sıfatı sonradan sevenleri tarafından verildi.

Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin tasavvufta yetişmesi hocası Üftade hazretlerinin vesilesiyle oldu. Azîz Mahmûd Hüdâyî hazretleri, hocası Muhammed Üftâde’ye üç sene hizmet etti. Her emrini harfiyyen yerine getirerek talebelerin yıllarca uğraşarak erişemediği derecelere kavuştu. Evliyâlık makamlarında ziyadesiyle pay sahibi oldu.

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri kimdir? Gönüller Sultanı Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin kabri, türbesi nerede?

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİNİN EVLİLİĞİ VE ÇOCUKLARI

Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin 1598 yılında Kanûnî Sultan Süleyman’ın torunu Ayşe Sultan ile de evlendiği rivayet ediliyor.  5 erkek, 6 kız çocuğu olan Hüdayi’nin nesli, kızları Ümmü Gülsüm (ö. 1641), Zeyneb (ö. 1642) ve Fatma Zehrâ (ö. 1675) vesilesiyle devam etti.

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİ DUASI

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri’nin vefatından sonra kabrini ziyaret  edip de Fatiha okuyanlar için şöyle bir duası vardır:

"Yâ Rabbî! Kıyâmete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip rûhumuza Fâtiha okuyanlar bizimdir… Bize mensub olanlar, denizde boğulmasınlar; âhir ömürlerinde fakirlik görmesinler; îmanlarını kurtarmadıkça ölmesinler; öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın"

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİNİN BİYOGRAFİSİ

Aziz Mahmûd Hüdâyî, Fadlullah bin Mahmûd'un oğludur. Çocukluğu Sivrihisar'da geçti. Burada ilk tahsîline başladı. İlmini ilerletmek için İstanbul'a gitti. Küçük Ayasofya Medresesinde tahsîline devâm etti. Genç yaşta; tefsîr, hadîs, fıkıh ve zamânın fen ilimlerinde büyük bir âlim oldu.

Otuz üç yaşında iken, hocası Nâzırzâde ile Bursa'ya gelen Aziz Mahmûd Hüdâyî, üç sene sonra, hocasının vefâtı ile Bursa kâdılığına getirildi. Bu vazifede iken bir gece rüyâsında Cehennem'i ve Cehennem'in ateşinde tanıdığı bâzı kimselerin yandığını gördü. Bu korkunç rüyânın verdiği dehşet ve üzüntü içindeki günlerde, bir hanım bir dâvâ getirdi. Bu dâvanın hallinde aciz kaldı ve ancak tasavvuf ehlinin halledebileceğini öğrendi. Bu vesile ile gittiği Eskici Mehmed Dede, onu Üftade Hazretlerine havale etti ve ondan sonra Bursa kâdılığını bırakarak ve Üftade Hazretlerine talebe oldu. Kâmil ve mükemmil bir velî olarak icazet aldı.

Hocasının vefatından sonra İstanbul'a gelerek talebe yetiştirmeye başladı. Sultan I. Ahmed Han da onun talebelerindendir. İlim, fazilet ve güzel ahlak sahibi olan Aziz Mahmud Hüdai hazretlerinin pekçok kerametleri görüldü. Vefatından önce talebeleriyle ve tanıdıklarıyla helallaştı, vasiyetini yaptı. "BANA 'HAZIRLAN' DİYORLAR" Ömrünün son günlerinde meçhul kimselere selam vermeye başladı. "Neler oluyor?" diye soranlara; "Hayret! Görmüyor musunuz? Sahabenin büyükleri ve Hulefa-i Raşidin yanımızdalar. Bana 'hazırlan' diyorlar. Yarın Efendimize gidecekmişiz..." Ertesi gün Kelime-i şehadeti söyleyerek vefat etti...

Hayatta iken yaptığı şu dua meşhurdur: "Sağlığımızda bizi; vefatımızdan sonra da kabrimizi ziyaret edenler ve türbemizin önünden geçtiğinde bir Fatiha okuyanlar bizimdir. Bizi sevenler denizde boğulmasınlar âhir ömürlerinde fakirlik çekmesinler, imanlarını kurtarmadıkça bu dünyadan göçmesinler ve öleceklerini bilsinler..." Bizler için böyle dua eden bir zata bir Fatiha gönderilmez mi?..

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri kimdir? Gönüller Sultanı Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin kabri, türbesi nerede?

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİ TÜRBESİ ZİYARET SAATLERİ

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin Türbesi her gün yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Türbe 07.30 ile 20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ancak Pazartesi ve Perşembe günleri ise türbenin temizliği yapıldığından türbe açılış saati 08.30'dur.

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİ TÜRBESİNE NASIL GİDİLİR?

Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin türbesi İstanbul’un ilinde Üsküdar ilçesinde yer alıyor. Türbe Mihrimah Sultan, Şemsi Paşa ve Yeni Valide gibi tarihi camilerin bulunduğu Üsküdar Meydanına 10 dakika mesafede yer almaktadır.

İstanbul Avrupa Yakası'ndan Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin türbesine gelecekseniz Eminönü yahut Beşiktaş'dan vapur ile Üsküdar'a geçmeli. Üsküdar Meydan'dan 5-10 dakika yürüyüyerek Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin kabrine gidebilirsiniz. Esnaflara sorarak kısa sürede türbeyi bulabilirsiniz. Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri'nin kabri Üsküdar meydana çok yakın.

Anadolu yakasından Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri türbesine gitmek için ise; 11P, 11V, 125, 12A, 12C, 13, 13B, 14, 14C, 14D, 14F, 14K, 14M, 14R, 14Y, 15F, 3, 6, 9A numaralı belediye otobüslerine binmelisiniz.

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri kimdir? Gönüller Sultanı Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin kabri, türbesi nerede?

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİNİN TÜRBESİ AÇIK ADRESİ

Aziz Mahmud Hüdayi Türbesinin açık adresi ise şu şekildedir:

Aziz Mahmud Hüdayi Mahallesi Aziz Mahmut Efendi Sokak, Cami İçi No:1 Posta Kodu: 34672 Üsküdar/İstanbul

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...