Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Balık kokusu evden nasıl gider? Kahve ile kokudan eser kalmayacak…

Mavi Kadın>Yaşam>Balık kokusu evden nasıl gider? Kahve ile kokudan eser kalmayacak…

Balık, lezzetli ve sağlıklı bir yemek olsa da çoğu insan ev balık kokmasın diye evde balık pişirmekten kaçınıyor. Ancak artık mutfaklarda balık pişirmekten korkmayın! Kahve sayesinde balık kokusundan eser kalmayacak. Peki kahve balık kokusunu gidermek için nasıl kullanılır?

Kahve tütsüsü yaparak evdeki balık kokusunu giderebilirsiniz.
Kahve tütsüsü yaparak evdeki balık kokusunu giderebilirsiniz.

Evde balık pişiren kişilerin en büyük sorunu balığın ağır kokusundan nasıl kurtulacağınızdır! Neyse ki balık kokusunu gidermek için pek çok doğal yöntem var. Bunlardan biri de kahve kullanımı. İşte kahve ile balık kokusunu yok etme yolu.

KAHVE İLE BALIK KOKUSUNU YOK ETME YÖNTEMİ

wikiHow’da odaya sinen balık kokusunu gidermek için kahve kullanımı öneriliyor. Kahve yüksek kafein içeriği sayesinde sabahları uyanmaya, güne enerjik başlamanıza yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda balık kokusunu gidermekte de çok etkili. Balık kokusundan kurtulmak için bir avuç dolusu kahve telvesini bir kaseye dökün ve bu kaseyi balık kokusu sinmiş odaya, mutfağa vb. yere bırakın. Kahve telvesi havadaki balık kokusunu emecek ve onu muhteşem kahve kokusuyla maskeleyecektir.

Kahve ile tütsü yapmak kokuyu gidermek için etkili ve kolay bir yöntem. Bunun için eski metal küllüğe yahut metal bir kaseye toz kahve koyun. Çakmakla kahveyi yakın. Kahve kokusu odayı saracak, balık kokusunun yerini kahve kokusu alacaktır.

EVE SİNEN BALIK KOKUSUNU GİDERMEK İÇİN NE YAPMALI?

Eve, odaya sinen balık kokusunu gidermek için yukarıda bildirdiğimiz şekilde kahve kullanabileceğiniz gibi sirke, limon, esansiyel yağlar kullanarak da kokudan kurtulabilirsiniz.

SİRKE İLE BALIK KOKUSUNU YOK ETME

Southern Living’in haberine göre sirke asidik yapısı sayesinde kokulardaki alkaliliği yok edip, kokuların nötralize edilmesini sağlıyor. Üç yemek kaşığı beyaz sirke ve bir bardak suyu tencereye alıp birkaç dakika boyunca kaynatın. Sirkenin güçlü kokusu balık kokusunu absorbe edecektir.

Michigan State University’de ellerdeki balık kokusunu gidermek için de sirke öneriliyor. Avucunuza biraz beyaz sirke alın, ellerinizi, parmaklarınızı güzelce ovalayıp suyla durulayın.

Balık kokusu evden nasıl gider? Kahve ile kokudan eser kalmayacak…

MUTFAĞA SİNEN BALIK KOKUSUNU LİMON İLE GİDERME YÖNTEMİ

Allrecipes.com’da balık kokusunu gidermek için limon yöntemi geçiyor. Bir limonu ortadan ikiye kesip kaynar suya atın, on dakika boyunca kaynamaya bırakın. Yahut yemekte kullandığınız limon kabukları veya parçaları varsa onları da çöpe atmayıp kaynatabilirsiniz! Limon ile uygulanan bu yöntemin etkinliğini artırmak için suya bir çorba kaşığı kadar karbonat atabilirsiniz.

TARÇIN İLE BALIK KOKUSUNDAN ESER KALMAYACAK

Epicurious’da balık kokusunu yok etmek için şu yöntem tavsiye ediliyor: Bir tencerede 1 çubuk tarçın, 1 tatlı kaşığı karanfil ve 1 tatlı kaşığı öğütülmüş zencefili katın. Tencereyi neredeyse tamamen suyla doldurun, kaynatın, ardından ocağı kısın. Balık kokusu azalıncaya kadar 15 dakika kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin.

Kaynak : wikiHow, Southern Living, Michigan State University, Allrecipes, Epicurious
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...