07 Ağustos 2022, Pazar 21:52

Bebeğim Uykusunda Korkuyor, İnliyor, Sıçrıyor Ne Yapayım?

Bebeğim Uykusunda Korkuyor, İnliyor, Sıçrıyor Ne Yapayım?

Bebeklerde uykuda sıçrama, inleme ve irkilme çok sık rastlanan bebeklik çağı sorunlarındandır. Bebeğinizde bu problemler varsa onu en kısa zamanda bir Çocuk

Bebeklerde uykuda sıçrama, inleme ve irkilme çok sık rastlanan bebeklik çağı sorunlarındandır. Bebeğinizde bu problemler varsa onu en kısa zamanda bir Çocuk doktoruna muayne ettirmelisiniz. Doktorunuz gerek görürse EEG filmi çekip çocuktaki bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Sual: Bebeğim 7,5 aylık uyurken uykusunda çok fazla sıçrıyor. Neden olabilir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Murat Aydın'ın cevabı:  (Muayene edilmesi uygun olur,bu sıçramalar muhtemelen normaldir,ancak havale gibi durumlardan ayırmak için muayene ve gerekiyorsa EEG çekilmesi uygun olur.)

Sual: Bebeğim birkaç gündür uykusunda yarı uyanık inliyor daha 3 aylık acaba bir yerimi ağrıyor? Normalde uyanıkken herhangi bir rahatsızlığı yok gibi, acaba neden olabilir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Uyurken bebeklerde inilti gibi sesler olabiliyor, eğer ateş, öksürük gibi bir sıkıntı yoksa endişelenmeyin. Ancak yine de gözardı etmemek için muayene ettirirseniz uygun olur.)

Sual: Bebeğim 1 yıldır uykusunda sürekli sıçrıyor.bazen bağırıp kalkıyor, neden olabilir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Mehmet Öztürk'ün cevabı:( Bebeğinizi bir çocuk nöroloji uzmanına gösteriniz.)

Sual: Benim 3 yaşında bir oğlum var.Geceleri uyurken bazen ağlayarak uyanıyor.Bişeylerden korkuyor sanki.Bir kaç gündür eşimle aramıza yatmak istiyor.Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim

CEVAP

Psikolog Eda Gökman'ın cevabı: (Yanınızda yatmasına izin vermeyin ama uyandığında yanına gidin ve yanında olduğunuzu güvende olduğunu ona hissettirin, eğer tam olarak uyanmadan durmadan ağlamalar varsa bu bir gece terörü olabilir, bu endişelenecek bir durum değildir, yapmanız gereken sadece yanında olduğunuzu ona hissettirmek, odası da hafif loş ışıkta olabilir duvardaki resimleri kaldırabilsiniz)

Sual: 4 yaşında bir kizim var.Ayrı bir odası olmasına rağmen gecenin erken saatlerinde bizim yanımıza gelip bizimle yatıyor. Eşimin ve benim ne durumda olduğumuzu tahmin edersiniz. Geceleri kaç kere uyurken yatagına götürüyorum ama 5 en fazla 10 dk sonra korkuyorum diye geri geliyor. Dayanamayıp yine alıyoruz yanımıza. Odasına her türlü ilgi çekicek şeyi aldık. Bazı şeylerini kısıtladık güzellikle ve sevgiyle halletmeye çalıştık ama maalsef hiç biri ise yaramadı. Bu konuda lütfen bana yardımcı olur musunuz?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Gece yatmadan önce sakinleştirici olarak ataraks şurup 1 ölçek içirip yatırın,uykusu bölünmeyeceği için gece kalkma durumu da olmayacaktır.)

Sual: Bebeğim gece uykusunda inliyor. Elleri hep ağzında hiç çıkarmıyor, neden inliyor?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Diş çıkarmaya bağlıdır. Diş çıkarma dönemlerinde huysuzluk,inleme,ateş ,iştah azalması olabiliyor.)

Sual: 2 aylık kızım uyku öncesinde ve uykusunda inliyor. Gazlı bir bebek. Gazdan kaynaklı olabilir mi inlemesi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Nuran Gürses'in cevabı: (Yüksek olasılıkla gaza baglıdır tabii bunun dışında birçok neden de söz konusu olabilir takip edilmesi gereken bir durum.)

Sual: Oğlum 3 aylık.uyanıkken yada çoğu zaman uykusunda irkilip sıçrıyor.sebebi ne olabilir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Asaf Güven'in cevabı: ( Çocuklarda bu tip irkilmeler normalde olabilir.)

Sual:Oğlum 18 ayını doldurdu.uykusunda çok sıçrıyor ayaklarını öne itme gibi hareket yapıyor acaba bu durum normalmidr?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Uykusundaki sıçramaları çok değilse önemli değil, ancak sıçramaları çoksa çocuk nöroloji tarafından EEG sinin çekilmesi gerekebilir.)

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Seydi Battal'ın cevabı: (Bebeğinizdeki bu durum İnfantil Spazm adlı rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Belirtileri çok hafif olan bu hastalık aslında beyni olumsuz olarak etkileyebilen ciddi bir hastalıktır.Hastada uykuda ortaya çıkan sıçrama ve yumulma gibi belirtileri görülür..Çocuğunuzun infantil spazm (infantil kolikle hiç ilgisi yok) yönünden de araştırılmak üzere bir Çocuk Nöroloğu tarafından muayene edilmesi gerekir.

Sual: Bebeğim 70 günlük hala uyurken sıçrıyor bu normal mi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Halit Özkaya'nın cevabı: (70 günlük bebek uykusunda sıçrayabilir. Bu normaldir.)

Sual: 11 aylık oğlum günde bi kaç kez irkilme şeklinde bi hareket yapıyor. daha açık ifade etmem gerekirse ürperme şeklinde. Hani üşüme geldiğinde biz yetişkinler şöyle bir irkiliriz işte aynen öyle. İlk başta çok önemsemedim ama süreklilik gösterince tedirgin oldum. yaşadığımız ilde çocuk nöroloji dr olmadığı için size sormak istedim.

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Adnan Ayvaz'ın cevabı: (Ürperme, bilinç kaybı olmadan silkinme benzeri hareketler genellikle iyi huylu, nöbet kabul etmediğimiz durumlardandır. Nadiren epilepsi ile ilişkilidir. Epileptik nöbet benzeri durumlardan ayırt etmek gerekir. Anlattığınız durumu kameraya çekerek bir çocuk nörolojisine muayeneye gitmeniz en sağlıklı yol olacaktır. )

Bebeklerde Rezene Çayı Uyku Yaparmı? Rezene Çayının Bebeklere Faydaları Tıklayınız

Bebekler Uykuda Neden Ağlar?Çocuk Doktorları Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklere Uyku İlacı, Şurubu, Damlası Verilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

63 Yorum

 1. Neshe

  Kizim 2 aylik ve uykusunda ve çok siçramalar oluyo bazende uykuda çiğlik atiyor, acaba neden boyle oluyo

 2. Merve

  Bebeğim 1 aylık uyurken çok irkilip sıçrıyor uykuya dalamıyo ağlıyo neden olabilir?

 3. Mustafa

  Bebeğim 15 aylık uyurken sürekli inliyor ve bu iki gündür çok sık altına yapıyor günde 4 defa altını değiştiriyorum ve sürekli büyük kakasını yaptığı için poposu kanadı artık ne yapmalıyım acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. poyraz

  oğlum daha 20 günlük ama uyurken aşırı inliyor uyanıkken herhangi bir ses çıkarmıyor

 5. Eeee

  Bebeğim 2 aylık doğduğundan beri sürekli sıçeıyor bazen ağlayarak uyanıyor.. Kundak yapamadık ellerini battaniyenin altına bile sokmuyor el hareketlerinden bile uykusundan uyanıyor. Doktora göstermelimiyim?

 6. Ebru

  Bebeğim 45 günlük uykuda inliyo ara ara bazense oksuruyo nedendir acaba

 7. Kris

  Oğlum 14 aylık 3 gündür ayağımda sallayıp uyuturken irkilip korkuyor sonra tekrar uyuyor ayağımda salladığım için. Sorun ne olabilir acaba

 8. HALİME

  Merhaba benim oğlum 4 aylık oldu dün ve doğduğundan beri dişi var 15 gün önce tam çıktı ve inliyor uyurken veya uyumaya yakın neyden dolayı acaba diş ile mi ilgili iniltiler yeni başladım10 gün falan oldu .gece 4 de yatıyor uyku düzenini düzeltilebilir mi

 9. Guncha

  Bebeğim 42 günlük. Uyurken ufacık bi ses olduğu zaman sürekli sıçrıyor . Bazen kendiliğinden de sıçrıyor. Bu durum sık sık yaşıyorum ne yapmalıyım

 10. Saniye

  Henüz 2 aylık ve iki gündür sıçrayarak uyanıyor ve ağlıyor ne yapmam gerek

 
 
KAPAT