Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer? İşte en kolay 7 yöntem

Mavi Kadın>Anne çocuk>Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer? İşte en kolay 7 yöntem

Hıçkıran bebek, birçok anneyi endişelendirir. Peki bebeklerde hıçkırık nasıl geçer? Bebeklerde hıçkırmak neyin belirtisi? Öncelikle şunu bilmekte fayda var: Hıçkırmak vücudun rahatlama yöntemidir. Bu yüzden endişe etmeyin. Hıçkıran bebeği rahatlatmak için yapılacaklar ise çok basit. Mavikadın editörü "Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer" sorusuna cevap olacak yöntemleri derledi.

Hıçkırık ortalama 7 dakika sürer. Bu süre yetişkinler için çok olsa da bebekler için normal bir durumdur.
Hıçkırık ortalama 7 dakika sürer. Bu süre yetişkinler için çok olsa da bebekler için normal bir durumdur.

Her yaş grubunda, hatta bebeklerde bile hıçkırık olabilir. Önemli olan hıçkırın çabuk geçirilmesidir. ‘Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?’ sorusuna bu başlığımızda cevap arayacağız. Bu cevabı ararken hıçkığın neden bebeklerde baş gösterdiğine ve başka hastalıkların habercisi olup olmadığını da göreceğiz.

BEBEĞİN HIÇKIRMASI NE ANLAMA GELİR?

Öncelikle hıçkırığın sebebini sizlere aktaralım. Hıçkırık; karın boşluğu ve göğüs boşluğu arasındaki diyaframın kasılmasından dolayı meydana gelir. Yeni doğan bebeklerin veya birkaç ayını doldurmuş olan bebeklerin düzenli olarak hıçkırması normal kabul edilir. Bu hıçkırma, bebeğin sindirim sisteminin gelişim gösterdiğini bizlere gösterir.

Bebeğin hıçkırması çok fazla hava yutmasından da kaynaklanabilir. Bazen bebekler, mama veya süt ile beslenirken besini hava ile karıştırabilirler. Bu da hıçkırığın oluşumuna zemin hazırlar. Diğer bir neden olarak bebeğin aşırı doyması veya gazının olmasını gösterebiliriz. 
‘Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?’ diyorsanız eğer yazımızın devamını okumalısınız. 

HIÇKIRIK BEBEĞİ RAHATSIZ EDER Mİ?

Ebeveynler, bebekleri hıçkırdığı zaman onların rahatsız olduğunu düşünürler. Fakat durum tam olarak böyle değildir. Bebekler hıçkırdıkları zaman biriken gazı bir anlamda dışarı çıkarırlar. Hıçkırık, vücudun rahatlama mekanizmasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz bebeğin ilk aylarında olan hıçkırıklar, sindirim sisteminin geliştiği anlamına gelmektedir. 

Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer? İşte en kolay 7 yöntem

Hıçkırık ortalama 7 dakika kadar devam eder. Her ne kadar bu süre yetişkinler için çok olsa da bebeğiniz için gayet normaldir. Endişelenmeniz gereken hiçbir durum yoktur. Bebeğiniz hıçkırıktan dolayı asla rahatsızlık duymaz. 

BEBEKLERDE HIÇKIRIK NASIL GEÇER?

‘Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?’ sorusunun cevabını sizler de merak ediyorsunuzdur. Bunu için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • İlk olarak bebeğin beslenmesini düzene sokun.
  • Bebeğinizin beslenirken sakin kaldığından emin olun.
  • Hava yutmamasına veya sütü aşırı tüketmemesine dikkat edin.
  • Düzenli hıçkırığın başlıca sebepleri bunlar olmaktadır. Bunların harici bebeğinizin beslenmesi bittikten sonra egzersizler yaptırabilirsiniz.
  • Bebeğinizi yukarı ve aşağı zıplatarak hıçkırığın aşırı derecede oluşmasını engelleyebilirsiniz. 
  • Bebeğinizin hıçkırığı kesilmiyorsa onu dik bir şekilde oturtun. Dik şekilde oturttuğunuz bebeğinizin yaklaşık 20 dakika bu pozisyonda kalmasını sağlayın. Oturan bebeğinizin rahatlamasını sağlamak için sırtına da ufak hareketlerle masaj yapın. 

 

ANNE ÇOCUK KATEGORİSİNDE BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 

Bebeklere lezzetli kilo altıran tarifler

Bebeklerde gaz yapmayan mama markaları

Bebekler için en iyi pişik kremi markaları

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...