Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bebeklerde konak nasıl geçer? Zeytinyağı, karbonat, badem yağı… en etkili doğal çözümler

Mavi Kadın>Anne çocuk>Bebeklerde konak nasıl geçer? Zeytinyağı, karbonat, badem yağı… en etkili doğal çözümler

"Kızak başlığı" yahut "Beşik kapağı" olarak da bilinen konak bebeklerde sık karşılaşılan cilt sorunlarından. Genellikle 3 hafta ile 12 ay arasında görülüyor. Bebeklerde konak tedavisi kimyasal içeren ilaç ve kremler kullanmanız şart değil! Zeytinyağı ve karbonat ile konak tedavisi mümkün!

Zeytinyağı ve karbonat karışımı bebeklerde konaktan kurtulmanın en etkili doğal yöntemidir.
Zeytinyağı ve karbonat karışımı bebeklerde konaktan kurtulmanın en etkili doğal yöntemidir.

Mayoclinic’te yer alan habere göre bebeklerde konağın kesin nedeni bilinemiyor. Doğumdan önce anneden bebeğe geçen hormonların bebekte konak oluşumunda etkili olduğu düşünülüyor. Bu hormonlar, yağ bezlerinde ve saç köklerinde çok fazla yağ (sebum) üretimine yol açıp konak oluşumunu tetikleyebiliyor. Konak ciddi bir problem değildir, kaşıntı yapmaz ağrı yapmaz. Hatta bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak doğal yöntemler ile konağın geçmesini hızlandırabilirsiniz. İşte bebeklerde konak için evde doğal çözümler:

BEBEKLERDE KONAK İÇİN EVDE DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bebeklerde konak saç derisinde sarı, beyaz kabuklanma, saçta dökülme, yağlı, pullu saç derisi, ciltte kızarıklık, şişlik gibi belirtilerle karşımıza çıkıyor. Mustela cradle cap cream, Bioderma ABCDerm krem gibi eczanede reçetesiz olarak satılan kremleri kullanabilir yahut aşağıdaki doğal yöntemlerle konağa çözüm bulabilirsiniz:

ZEYTİNYAĞI VE KARBONAT

Bebek.com’un haberine göre zeytinyağı ve karbonat bebeklerde konaktan kurtulmak için kullanılabilir. Hatta zeytinyağı ve karbonat bebeklerde konağa en etkili doğal çözümlerden. Kullanımı ise şöyledir: Bir kasede 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı karbonatı iyice karıştırıp bebekte karbonat olan yere sürün. 1 saat saçlarında kalsın. Bebek tarağı yahut yumuşak bir fırçayla bebeğin saçlarını, konak olan yerleri tarayın. Bunu yaparken bebeğin bıngıldağına dikkat edin bastırmayın. Yarım saat bekletip bebeğe banyo yaptırın.

Bebeklerde konak nasıl geçer? Zeytinyağı, karbonat, badem yağı… en etkili doğal çözümler

BADEM YAĞI

Badem yağı da bebeklerde konağa bir diğer doğal çözümdür. Badem yağı cilt tarafından hızla emilir. Saç köklerinden birikintileri ve pulları çıkarmaya yardımcı olabilir, böylece konaktan kurtulmaya yardımcı olabilir. Ayrıca iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve bebeğinizin kafa derisindeki iltihabı yatıştırabilir. Pamuklu kulak çubuğunu badem yağına batırıp konak ya da cildindeki kuruluklara sürün, 1 saat bekledikten sonra bebek tarağı ile bebeğin saçlarını tarayın, 4-5 saat sonra bebeğinizi yıkayın. Banyodan sonra tekrar tarayın. Badem yağı ile de konaktan kurtulabilirsiniz.

KAHVE TELVESİ

Kahve telvesi konak için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden. Her zamanki gibi Türk kahvesini demleyin. Kahve telvesini bebeğinizin şampuanı ile karıştırın. Bunu nazikçe bebeğinizin kafasına sürün. Bebek tarağı ile tarayın. Ardından bebeğinizi yıkayın.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı, nemlendirici, iltihap önleyici ve mantar önleyici özellikleri sayesinde pullu kafa derisini yumuşatmaya, iltihaplanmayı azaltmaya ve (varsa) mikrobiyal enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan iyi bir nemlendiricidir. Bebeğinizin kafa derisine katı formdaki hindistancevizi yağı ile hafifçe masaj yapın. 20 dakika bekletip saçlarını tarayın ve yıkayın.

Bebeklerde konak nasıl geçer? Zeytinyağı, karbonat, badem yağı… en etkili doğal çözümler

ANNE SÜTÜ

Stylecraze.com’un haberine göre anne sütü ile de konağa çözüm bulabilirsiniz. Anne sütünü nazikçe bebeğinizin saç derisine uygulayın saçlarını tarayıp yıkayın. Anne sütü , bebeğinizin bağışıklığını artıran çeşitli antikorlar açısından  zengin bir kaynaktır. Konak üzerine uygulanması kuru ve pullu saç derisini yumuşatır, böylece pulların çıkarılmasını kolaylaştırır.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çay ağacı yağının antifungal özellikleri, beşik başlığının nedenlerinden biri olan Malassezia mantar türlerini ortadan kaldırır. İki yemek kaşığı hindistancevizi yağına iki damla çay ağacı yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı doğrudan kafa derisine uygulayın. 15 ila 20 dakika bekletin. Yıkayın.

LİMON

Limon saç derisinde maya ve bakterilere neden olan seboreik dermatit ile mücadelede yardımcı olabilecek anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve bakterisidal özelliklere sahiptir. Bir tatlı kaşığı limon suyunu iki tatlı kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın. Bu karışımı bebeğinizin saç derisine uygulayın.15 ila 20 dakika bekletin ve sonra yıkayın.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...