Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-05-11 19:04:19 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:26

Bebeklerde Pişik Neden Olur Pişiğe Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

Google News

Pişik, bebeklerin popo, kasık ve genital bölgesinde yani bezinin değdiği kısımlarda görülen kızarıklıklarla kendini gösterir.

Bebeklerde Pişik Neden Olur Pişiğe Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

Pişik, bebeklerin popo, kasık ve genital bölgesinde yani bezinin değdiği kısımlarda görülen kızarıklıklarla kendini gösterir. Bez bölgesinde, koltuk altlarında ve boyundaki deride çeşitli sebeplerle meydana gelen tahrişe pişik denir. Bebeklerde en sık görülen cilt problemlerinden biri pişiktir. Bebeği rahatsız ve huysuz yapar. Pişik tedavisinde pek çok yöntem kullanılır. Bunlardan en etkililerinden biri de pişiğe vazelin sürmektir. Pişiğin bebek bakımında görülme olasılığı o kadar yüksek ki, hemen hemen her annenin bu konuda deneyimi vardır. Pişik sorununa karşı etkili önlemler almak ya da sorunu etkili şekilde tedavi edebilmek için, doğru bilgiyle donanmak gerekiyor. Pişikte iki önemli nokta vardır. Pişiğin önlenmesi ve pişiğin tedavisidir.

Vazelin Pişikleri Geçirir mi Şifa Olur mu?

Vazelini bebeğinizin pişik ve kızarık bölgelerin rahatlıkla sürebilirsiniz. Bebeğinizin pişik veya kızarık bölgelerine düzenli vazelin kullandığınızda sorunun ortadan kalktığını görebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin minik bedeninin yumuşadığını ve rahatladığını gözlemleyebilirsiniz.Pişik geçtikten sonra da bebeğinizin her altını açtığınızda vazelini sürün popoyu pamuk gibi yapıyor.Birde her bez açmada özellikle bebeğiniz kaka yaptıktan sonra poposunu yıkamak pişiği önleyecektir

Kantaron Yağı Pişik İçin Nasıl Kullanılır?

Pişik hem yetişkinlerde hem de bebeklerde görülebilir. Kantaron yağı pişiğe doğal çözümdür. Bir miktar kantaron yağını avuç içinize alıp bunu pişik olan bölgeye sürün. Alerji yapmasını önlemek için kantarona biraz su katıp böyle kullanabilirsiniz.

Pişik Belirtileri

Pişik genellikle alt bezinin bebeğin tenine temas ettiği noktada hafif kabartılı bir kızarıklık biçiminde ortaya çıkar. Kötüleştiği zaman kızartılı küçük şişlikler, içi su dolu kabarcıklar ve buna benzer biçimde bebeğe acı veren deri değişiklikleri görülebilir. Eğer pişik enfekte olursa bu deri döküntüleri parlak kırmızı bir renk alabilir ve genişleyebilir. Küçük kırmızı döküntüler bezin temas alanının dışına çıkarak yayılabilir.

PİŞİK NEDENLERİ NELERDİR?

Farklı birçok neden pişiğe yola açabilir. Bunlar arasında en yaygın görülenlerden biri, idrar ve dışkının ciltle uzun süre temasıdır.

Ayrıca, bebeğiniz için nefes alan kıyafetler tercih etmelisiniz. Sıkı lastik pantolonlar ve pamuk olmayan polyester kumaşlar pişik sorununda olumsuz etkilere yol açar.

Bebek bezi seçimi doğru yapılmalıdır.

Bebek bezi, bebeğin kilosuna ve boyuna uygun olarak seçilmelidir.

Islak mendil yerine ılık su ve pamuk ile bebeğin altı temizlenmelidir.

Bazı bebek mendillerinde veya yıkama deterjanlarında, sabun ve köpük banyolarında bulunan kimyasal tahriş edicilerin neden olduğu cilt tahrişi

Hazır bez kullanmıyorsanız, bezlerin son durulama suyuna yarım fincan sirke koyulup, iki kere durulanır ve yumuşatıcı kullanmaktan uzak durulur.

Hava almayan giysiler: bebeğinize bezin üzerine hava almayan pantolonlar giydiriyorsanız pişik riskini artırıyorsunuz demektir. Sadece bebek bezi bile belli şekilde pişik için yeterli olurken üzerine hava almayan giysiler giydirmek oldukça zararlıdır.

Kaka ve çiş fazla miktarda olduğunda ve sık alt değiştirilmediğinde bebeğin cildi tahriş olur. Bu yüzden pişik sık kaka yapan bebeklerde daha çok ortaya çıkar. Özellikle sık kaka ve çiş yapan bebeklerin altı daha sık değiştirilmelidir. Fazla titiz davranarak bebeğin cildini sıkı bir şekilde temizlemek de iyi değildir. Bebeğin cildini tahriş edecek hareketlerden uzak durmak gerekir.

Bunun yanı sıra eğer pişiğimiz 3 günden daha uzun süre sürdüyse akılda tutulması gereken önemli bir nokta, pişik tablosuna mantar enfeksiyonunun eklenmiş olabileceğidir. Bu durumlarda tek başına pişik kremi kullanmak faydalı olmayacaktır. İkinci bir ilaç tedavisine gerek vardır. Bunu da mutlaka hekiminizle konuşmanızı tavsiye ediyoruz.

Pişiği Geçirmek İçin Hangi Bitkisel Yöntemler Kullanılır?

Yazın kavurucu sıcaklarında bebekleri rahatsız eden pişik sorununu önlemek için doğal alternatif çözümleri doktor onayı alarak bebeğinizde uygulayabilirsiniz.

Bebeklerde pişiği bitirmeye çare olacak bitkisel yöntemler sayesinde hem bebeğiniz rahat edecek hem de sağlıklı yöntemlerle kendi çarenizi bulmuş olacaksınız!

Zeytinyağı

En etkili yöntem saf zeytinyağını kavurup, bir kapta saklamak ve sabah akşam koruma amaçlı sürmektir.

Sarı Kantaron Yağı

 Yara ve pişiklerde sık tercih edilen bitkisel bir yağdır.

Ceviz Yaprakları

Kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin ve pamuk yardımıyla tahriş olan bölgeye uygulayabilirsiniz

Yumurta Akı

Cildin rahatlamasını sağlayan yumurtaakını pişik olan bölgeye sürebilirsiniz. Yumurta akını uyguladıktan sonra yeni bir bez bağlamak için beklemelisiniz. Kuruduğundan emin olduktan sonra bezi bağlayabilirsiniz.

Taze Yoğurt

Yoğurdu pişikli kısma sürmek bebeğinizi rahatlatır ve pişiğin çevresine yayılmasını engeller.

Vazelin

Vazelin ve nişasta karışımdan elde edilecek hamur, pişik olan bölgeye uygulanabilir...

Bebeklerin Pişik Olması Nasıl Önlenir?

Bebeklerde pişiği önlemenin ve tedavi etmenin en önemli yöntemi alt bezin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin olarak tutulmamasıdır. Bebeğin alt bezi sıklıkla değiştirilmeli ve mümkün mertebe havalandırılmalıdır. Ayrıca alt bezi bağlanırken bel kısmı iki parmağın girebileceği kadar gevşek bağlanmalıdır.

Bebeğin alt bezi bebeğin yaşına ve kilosuna uygun bir şekilde seçilmelidir. Küçük boydaki bezler bebeği sıkar ve cildin tahriş olmasına sebep olur, büyük boy bezler ise sızdırma yaparak bebeğin rahatsız olmasına sebep olur.

Bebeklerin bez bölgelerinin temizliği yapılırken bu bölge ıslak bir pamuk ya da temiz bir bez yardımıyla köpürmeyen bir sabun veya duru su ile nazik hareketlerle temizlenmelidir. Şayet ıslak mendil kullanılacaksa mendilin alkolsüz ve yumuşak olmasına dikkat edilmelidir.

Pişik oluşumuna karşı alınacak en büyük önlem ise düzenli pişik kremi kullanımıdır. Pişik kremini sürmek için bebeğinizin pişik olmasını beklememelisiniz. Bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde ve her banyodan sonra mutlaka ince bir katman halinde pişik kremi sürmelisiniz. Eğer düzenli pişik kremi kullanmadıysanız ve bebeğiniz pişik olduysa kullanacağınız pişik kremi bebeğinizi rahatlatabilir ve pişiklerin iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Pişik Nasıl Tedavi Edilir? 

Hijyen kurallarına dikkat edilip altının kuru olmasına dikkat etmeli. Ciltte pembeleşme başladığı zaman krem kullanmaya başlanmalı.

Tahriş olmuş, kızarmış bölge üzerinde panthenol'ün iyileşmeye katkısı olacağından bebeklerde pişik oluşması durumunda yüksek oranda panthenol içeren pişik kremleri tercih edilebilir.

Pişik derdine son! Pişiği en çabuk geçiren, en iyi 7 pişik kremi Tıklayınız

Bebeklerde pişiğe iyi gelen, pişiği hemen geçiren 10 doğal çözüm Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.