07 Temmuz 2022, Perşembe 13:11

Bebeklere Ceviz Hangi Ayda Ve Nasıl Verilir? Doktorlar Cevaplıyor

Bebeklere Ceviz Hangi Ayda Ve Nasıl Verilir? Doktorlar Cevaplıyor

Bebeklere ceviz verilir mi? Bebeklere ceviz ne zaman, hangi ayda, nasıl verilir? 6, 7, 8, 9 aylık bebeğe ceviz yedirilir mi?

Bebeğinize ceviz yedirmek istiyorsanız muhtemelen kafanızda çeşitli sorular belirecektir. Mesela, (Bebeklere ceviz verilir mi? Bebeklere ceviz ne zaman, hangi ayda, nasıl verilir? 6, 7, 8, 9 aylık bebeğe ceviz yedirilir mi? Acaba bebeğime faydalı olacak mı, alerji yapar mı? Bebeklere kilo aldırır mı?) gibi endişeler sizi rahatsız edecektir. Tüm bu soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Tam İlmihâl Seadet-i Ebediyye kitabında buyruldu ki

Cevizi peynirle yimek şifâdır. Bunları yalnız yimek zarardır. Bir şey ile berâber yimelidir. 

Ceviz, yüksek miktarda enerji kaynağı olması, vitamin ve mineral deposu yapısı, beyin gelişimine yardımcı omega 3 yağ asidi özleri ile hem çocuklar hem de büyükler için harika bir yiyecektir. En iyi gıdalardan biri olmasına rağmen bebeklere verilmesi konusunda akılda çeşitli şüpheler vardır. (6,7,8,9 aylık bebeğe ceviz verilir mi?) Sorusunu doktorlara sorduk, cevaplara geçmeden önce cevizin bebeklerin sağlığına olan faydalarından bahsedelim:

Cevizin bebeklere faydaları

Bebeklere kilo aldırır ve enerji verir
100 gr ceviz 654 kcal içerir ki bu da büyük bir rakamdır. Yani ceviz, uzun bir zaman aralığı için güçlü enerji sağlar. Bebeklerde halsizlik ve enerji düşüklüğünü önler. Kalori açısından zengin yapısıyla bebeklere kilo aldırmaya yardımcı olur.

İyi bir mineral kaynağıdır:
Ceviz, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko gibi çeşitli mineraller bakımından zengindir. Bu minerallerin her birinin vücut fonksiyonların düzgün işlemesinde ayrı ayrı önemli işlevleri vardır. Örneğin, kalsiyum ve magnezyum, bebek kemik sağlığı için önemli elementlerdir. Demir hemoglobin üretiminden sorumludur, bebeklerdeki kansızlığı önler. Fosfor; sindirime yardımcı olur, hücre oluşumunda, hücre onarımında ve çeşitli biyokimyasal reaksiyonlarda görev alır.

İyi bir vitamin kaynağıdır: 
Ceviz, C vitamini, tiamin, niasin, folat, E vitamini, K vitamini ve A vitamini gibi vitaminler içerir. Bebeği vitamin eksikliğinden korur. 

Beyin gelişimi için faydalıdır: 
İçerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde bebeklerdeki beyin gelişiminde ve beyin sağlığının korunmasında çok önemli rol oynar. 

Bebeklerin iyi uyumalarını sağlar: 
Ceviz, melatonin içerir. Melatonin hormonu ise uyku artırıcı ve uyku düzenleyici özelliktedir.

Sual: Bebeğim 6 aylık. Robottan geçirip toz haline getirdiğim cevizi bebeğimin kahvaltısına katabilir miyim?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Evet, katabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 6 aylık. Balkabağı, ceviz, domates verebilirmiyim?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Süha Ünüvar'ın cevabı: (Saydıklarınızdan azar azar aşırıya kaçmadan verebilirsiniz. Ciğerlere kaçma ihtimali olduğundan cevizi iyice toz hale getirip öyle vermelidir.)

Sual: 7 aylık bebeğimin kahvaltısına cevizi dahil edebilir miyim?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Muhtar Yılmazer'in cevabı: (Evet, ceviz de katabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 8 aylık. Kahvaltısına her gün 1 tane ceviz ile badem dahil ediyorum. Her gün vermem mahzurlu mu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Hayır, mahzuru yok. Verebilirsiniz.)

Bebeklere ceviz ne kadar ve nasıl verilir?

Blenderdan, robottan geçirip, yahut havanda dövüp toz haline getirip, peynirine, pekmezine, mama içlerine, hazırladığınız kek ve kurabiyelere, muhallebiye, kahvaltısına katabilirsiniz. Önce yarım cevizle başlayıp, alerjiye neden olmazsa 1 cevize kadar çıkarabilirsiniz.

Not: Bu cevaplar soru soran şahıslara münhasırdır. Ceviz, alerjik besinlerden olduğundan bebeğiniz 6 aylık olmuş olsa bile doktorunuza danışmadan cevize başlamanızı tavsiye etmeyiz.

Cevizin Sağlığa Zararları Nelerdir, Ceviz Gaz Veya İshal Yaparmı? Tıklayınız

Ceviz Alerji Yaparmı, Ceviz Alerjisi Nasıl Anlaşılır, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Bebekler Kimyon Ne Zaman Ve Nasıl Verilir? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklere Şeftali Ne Zaman Verilir, Şeftali Bebekte Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Bebeklere Muz Ne Zaman Verilir, Muzun Bebeğe Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Brokoli Bebeklere Ne Zaman Verilir Ve Bebeklerde Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Bebeklere Karpuz İle Kavun Ne Zaman Ve Ne Kadar Verilir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

6 Yorum

 1. Ela

  Bebeğik 2.5 aylık anne sütü hiç almıyor 3 saatte bir 90 cc mama veriyorum her mamadan sonra kaç cc su vermem gerekir.

 2. Cuma

  Cok guzel bebeklerin olmadi

 3. Misafir

  engel bebegime ceviz suyu verebilrmıym beyın gelişimi icn

 4. Ramazan

  Kızımız Nisan'ın 5.02 yaşına girecek sabah kahvaltılarında bir tane kaynamış yumurta iki tatlı kaşığı labne İki tatlı kaşığı Dövülmüş cevizÖğlen kemik suyuyla hazırlanmış Büyük boy cezvede çorba ve içine yarın ya da yarımdan fazla ekmek içi akşam ise mevsimsel sebze yemekleri akşam yatmadan Önce bir tane büyük muz on tane cici bebe bisküvisi süt ile karıştırarak veriyoruz geceyse sabaha kadar 500 ml Aptamil ma içiyor bu yazdıklarım çocuğa fazla gelir mi yoksa normal mi teşekkürler

 5. Yasmin

  Bebegim 8bitti 9 un icindr bebegim salep verebilirmiy?

 6. Hayır henüz erken.

 7. birgül aydın

  Benim bebeyim 6 aylık ama külosu 7 boyu 59 her ay düzenli külo almıyor nedeni ne ola bilir anne sütü ve mama yiyen bir bebek

 8. 6 aylık bebeğin kilosu kaç olmalı? Ortalama değerler, alt sınır ve üst sınır nedir? 6 aylık kız bebeklerde kilo; altı sınır; 5400 gr., ortalama kilo 7400 gr., üst sınır; 9200 gr.'dır.  6 aylık erkek bebeklerde ise kilo; altı sınır; 5600 gr., ortalama kilo 7800 gr., üst sınır; 9700 gr.'dır.  6 aylık bebeğin boyu kaç olmalı? Ortalama değerler, alt sınır ve üst sınır nedir? 6 aylık kız bebeklerde boy; altı sınır; 58 cm., ortalama boy 64 cm., üst sınır; 70.5 cm'dir. 6 aylık erkek bebeklerde ise boy; altı sınır; 59.5 cm, ortalama boy 66 cm., üst sınır; 72.5 cm'dir.

 9. Efendim bebeğiniz normal sınırlarda sayılır. Yine de içinizin rahat etmesi için bir Çocuk doktoruna gidip çocuğunuzu muayne ettirebilirsiniz. 6 aylık bebeklerde normal değerler; 6 aylık kız bebeklerde kilo; altı sınır; 5400 gr., ortalama kilo 7400 gr., üst sınır; 9200 gr.'dır.  6 aylık erkek bebeklerde ise kilo; altı sınır; 5600 gr., ortalama kilo 7800 gr., üst sınır; 9700 gr.'dır.  6 aylık kız bebeklerde boy; altı sınır; 58 cm., ortalama boy 64 cm., üst sınır; 70.5 cm'dir. 6 aylık erkek bebeklerde ise boy; altı sınır; 59.5 cm, ortalama boy 66 cm., üst sınır; 72.5 cm'dir.

 
 
KAPAT