26 Ocak 2021, Salı 18:34

Bebeklerin Gece Uyanmaması İçin Ne Yapmalı? Uzman Önerileri

Bebeklerin Gece Uyanmaması İçin Ne Yapmalı? Uzman Önerileri

Uyku bebekler için hem psikolojik hem de fizyolojik bir ihtiyaçtır. Hatta uyumak bebekler için beslenmeden sonra gelen zaruri gereksinimler dendir . Bebeklerde gece uyanması  sık karşılaşılan bir durumdur. 2 aylık, 3 aylık, 4 aylık, 5 aylık, 6 aylık , 7 aylık, 8 aylık 9 aylık, 10 aylık, 11 aylık, 14 aylık bebeğim çok sık uyanıyor diye yakınan bundan muzdarip olan pek çok anne vardır. Bu uyanma bazen ağlayarak bazen de çığlık atarak meydana gelebilir. İşte bebeklerin gece uyanması ile ilgili doktorlara sorular

Bebeğin gece uyanmaması için uzman önerileri

Bebeklerin gündüz uyku süresini sınırlandırın. Uykusunun çoğunu geceye bırakmasını sağlayın.

Anne sütü veriyorsanız bebeğinize gaz yapan yiyeceklerden ve uykusunu kaçıracak çay kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durun.

Bebekler diş çıkarma döneminde ve gazlı ise geceleri sık uyanabilirler, bu normal bir durumdur ve geçicidir. Sabırlı olun.

Doktorunuzun uygun bulacağı iyi geceler çayları bebeği rahatlatıp uyumasını kolaylaştıracaktır.

Bebeklerin gece uyanmaması için ne yapmalı?

Sual:Bebeğim 10. ayına geldi ama hala gece uykuları düzenli değil, gece sık sık uyanıyor ve annesince emziriliyor, sabaha kadar uyumuyor nedense sabah 06.00 civarı uyuyabiliyor. Gündüz uykuları düzenli ama geceleri huysuz neden ve ne yapmalıyız?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Bazı çocukların diş çıkarma dönemlerinde huysuzluğu olabilir ve gece uykusu düzenli değildir. Bazılarında ise gaz sancısı uayabileceğinden aynı şekilde gece uykusu düzgün olmayabiliyor. Sıkıntı yoktur. Endişelenmeyin.)

Sual: Bebeğim 7 aylık, geceleri cok sık uyanıyor. Alttan iki dişi çıkmasına rağmen hala saat başı uyanıyor. Kucağıma aldığım anda veya emzirdiğimde hemen uykuya geri dalıyor. Doktorumuz stracht diye bir damla önerdi ama fayda etmedi. Gece uyanmasının sebebi nedir ve öneriniz var mı? )

CEVAP

Çocuk Doktoru Gülay Kara'nın cevabı: ( Bebeklerde 6 ay civarı rüyalar ve uykunun rem-nonrem döngüsü başlar. Yani uyku 1.5-2 saat aralıklarla yüzeyelleşir. Çalışmalar göstermiştir ki bir bebek gece uzun uykuya nasıl dalıyorsa her uyku hafiflemesinde aynı şeyin tekrarını ister. Emdiyse emecek, sallandıysa sallanacak vb. bu nedenle uzun uykuya ilk dışı emzirmeden ayırmak ve sonunda uyuyacağını bildiği bir rutin, bir sıralama oluşturmak yardımcı olabilir. Uyutmayı düşündüğünüz saatten 1 saat öncesinden aktif oyunları azaltmak, banyo yaptırmak, ışıkları azaltmak, yanına oturup ağladığında kucağa alıp sakinleştirerek hemen yatırmak(yatır -kaldır yöntemi ) gibi. Uyku çok bireysel bir şey. Uyku ilaçları da küçük yaş grubunda çok önerdiğimiz ilaçlar değil. Belki üst kesici dişleri de geliyorlabilir. 1-2 gece parasetamol verip rahatlayıp rahatlamadığına bakın. )

Sual: Oğlum 8 aylık. 2 aydan beri geceleri sık uyanıyor. Nerdeyse saat başı uyanıyor. Eşim emzirerek uyutuyor. Gündüzde 1 defa 1 saat uyuyor. Kilosu normal. 2 aydır öksürüğü var. Doktor balgam söktürücü vermişti. Öksürüğü kesilmedi. Gece sık uyanmasının nedeni ne olabilir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Prof. Dr. Deniz Ertem'in cevabı: (Gece uyanmalara huzursuzluk, canı acır gibi kıvranma, gaz eşlik diyorsa bu şikayetin araştırılması gereklidir, etmiyorsa koşullu öğrenme ile bu alışkanlık edinilmiş olabilir. Bebekler geceleri en azından 3-4 saat kesintisiz olarak uyduklarında daha iyi büyüdüklerinden gece uyanmalarını 3-4 saatlik periodlarda emzirmeye ayırıp ( mesela saat 23:00-02:00- 05:00 gibi) diğerlerinde bebeği sadece su vererek ve severek uyutmaya çalışmanızı öneririm.)

Çocuk Doktoru Emine Evin Şedele'nin cevabı: (Bebeğiniz iyi kilo alıyorsa belki ek gıdalar tolere edilmiyordur. reflü ihtimalini de düşünmek gerek. Öuayenesi de normalse pediatrik gastroenteroloji bölümü gçmeyen öksürük nedeni için reflü için değerlendirse iyi olur.)

Sual: Bebeğim 7.ayını bitirdi. Gece çok sık uyanıyor. Ağlıyor, bazen çığlık atıyor. Kucağıma alır almaz emmeden tekrar uyuyakalıyor. Buna neden olacak görünürde bir sıkıntısı yok. Psikolojik olabilir mi yani benimle olmak istiyor olabilir mi?

CEVAP

Psikolog Eda Gökduman'ın cevabı: (Sizi yanında istemesi oldukça doğal varlığınız ve özellikle de sizi emmesi onun kendisini iyi hissetmesi için çok önemli,  ağlaması sizi yanında istemesi ile ilgili sadece gel çağrısı , endişelenmeyin. Uykuya dalana kadar yeniden yanında olun.)

Sual: 18 aylık oğlum uzun zamandır kurulmuş saat gibi gece 4'te uyanıyor, bazen emziğini, suyunu verdikten sonra uyumaya devam ediyor ama çoğunlukla 1,5-2 saat yatağında donuyor, emziğiyle oynuyor, bir türlü tekrar uykuya dalamıyor. Gece bu şekilde uyanması ve huzursuz olmasının ne gibi nedenleri olabilir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mehmet Öztürk'ün cevabı: (Bir hastalıktan olacağını zannetmiyorum. Gündüz uyuyorsa gündüz uykusu süresini biraz azaltınız. Uyku vaktinide biraz daha geceye kaydırınız. Uyanınca bir süre onun yatağında yatmayı deneyiniz.)

Gece Uyumayan Bebek İçin Ne Yapmalı? Çocuk Doktorları Cevaplıyor.Tıklayınız

Bebeklere Uyku İlacı, Şurubu, Damlası Verilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Peditus Şurup Bebeklerde Kullanımı (Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

56 Yorum

 1. Demet

  Bebeğim 5 aylık 2 gündür gece uyanmiyor neden uyandırıp emzirmelimiyim

 2. Suheyb

  Oglum 11 aylık boyu 75 kilosu 9 kilo normal mi

 3. Hande Albayrak

  Merhabalar

  Benim kızım 8 ayı bitti 9dan bugün 3 gün aldı yani nisan 1 doğumlu..
  Çocuğum geceleri çok uyanıyor birde uyuturken çok kötü sıçrıyor ne yapmam lazım yardımcı olabilirmisiniz???

 4. Ayse

  Çocuğum 2 yaşında ama hala gece uyanması devam ediyor hangi uyku ilacını kullanmaliyim

 5. Okan

  Oglum 11 aylık boy 75 kilo 9 gelişimi nasil fazla kilo almıyor sebebi nedir

 6. Mehtap

  Kizim 10 aylik 5 gunluk 8 kilo cok zayif emiyo hic bisey yemiyo kilosu cokmu dusuk

 7. Ayşe

  Bebeğim 4,5 aylık gece uykuları çok düzenliydi son zamanlar sadece 1 kez uyanıyordu ama iki gündür gece her saat hatta aralarda da uyanıyor sürekli neden olabilir ve ne yapmalıyım ? Teşekkür ederim

 8. Canan

  18 aylik kizim var 4 5 gundur gece sık sık uyanıyor ve oturuyor bazen kendi kendine uyuyor geri bazen ise ayağımda sallamami istiyor sabaha karşı gayet güzel uyuyor ama 8 9 a kadar uyuduğu oluyor gunduz de bazen bir saat bazen daha az bazen daha fazla belli olmuyor köpek dişlerini çıkarıyor nu aralar ama gece bu kadar uyanması endişelendirdi biraz normal midir hocam

 9. Misafir

  19 aylik oglum geceleri saat basi uyaniyor sanki karni agriyo gibi gazi varmis gibi kivraniyo 19 aydır boyle neden olabilir

 10. beyza

  kizim 11 aylik halen diş çıkartmadı çıkartma gibi belirti de yok

 
 
KAPAT