Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Beyaz Sirke İle Temizlik Evi Sirkeli Suyla Silerken Okunacak Dua Var mı

Mavi Kadın>Yaşam>Beyaz Sirke İle Temizlik Evi Sirkeli Suyla Silerken Okunacak Dua Var mı

Sirkeli su ev temizliğinde çok etkili olan bir maddedir. Sirkeli su ile evi temizlemek evdeki kötü enerjiyi yok eder, ev eşyalarındaki lekeleri giderir, evdeki kötü kokuyu geçirir, camları ayna gibi parlatır..Ev temizliği için beyaz sirkeyi veya elma

Beyaz Sirke İle Temizlik Evi Sirkeli Suyla Silerken Okunacak Dua Var mı

Sirkeyle Evi Silmek Ne İşe Yarar?

Sirkeli su ev temizliğinde çok etkili olan bir maddedir. Sirkeli su ile evi temizlemek evdeki kötü enerjiyi yok eder, ev eşyalarındaki lekeleri giderir, evdeki kötü kokuyu geçirir, camları ayna gibi parlatır..Ev temizliği için beyaz sirkeyi veya elma sirkesini kullanabilirsiniz. Evi sirkeyle silerken okunacak belli bir dua yoktur, ancak evdeki nazarın gitmesine niyet edip, temizliğe başlamadan Fatiha, Ayetel Kürsi, Felak , Nas gibi dualar okunabilir.

Evi Sirkeli Su ile Silmenin Faydaları

  1. Sirkeli su evdeki kötü enerjiyi vakum gibi emer ve yerine pozitif bir enerji bırakır. Evdeki nazarın da gitmesine yardımcı olur. Hatta evdeki büyünün bile etkisinin geçmesinde sirkeli su etkili rol oynar.
  2. Sirkeli su buzdolabı, çamaşır makinesi gibi yerlerdeki kötü kokuyu giderir.
  3. Halı, örtü gibi ev eşyalarında leke olduğunda sirkeli su lekeyi çıkarmaya yardımcı olur.
  4. Sirkeli su ile camları silmek camsillerden daha etkilidir, camları ayna gibi parlatır.
  5. Yumuşatıcı yerine sirkeli su kullanmak çamaşırlarınızı yumaşık yapar.
  6. Sirke odaya sinmiş olan kötü kokuyu yok eder, odaya ferahlık verir.

Sirkeli Su Ev Temizliğinde Nasıl Kullanılır?

*2 bardak sirke ve 1 litreden elden edilen sirkeli su, pencere camları ve mutfak yüzeyleri için mükemmel bir temizlik karışımıdır. Bu karışımı cama sıkıp camları gazete kağıdı ile silmek camların pırıl pırıl görünmesini ve kolaylıkla leke tutmamasını sağlar.

*Sirkenin kötü kokuları yok etme özelliği vardır. Buzdolabı, fırın gibi beyaz eşyaların iç yüzeylerini sirkeli su ile temizlemek kirlerin ve kötü kokuların yok olmasına yardımcı olur.

*Tuvalet temizliğinde de sirkeli su kullanılabilir. Bunun için öncelikle 1-2 bardak sirkeyi tuvalete dökülür. (Dökerken mümkün olduğunca kenarlarında ıslanmasına özen gösterilmelidir, buna ek olarak sprey de kullanılabilir.) Bir kaç saat bekledikten sonra tuvalet fırçasıyla tuvaleti ovularak sifon çekilir.

*Sirkeli suda ıslatılan sentetik bir kumaş ile (banyo lifi, tül vs.) halı yüzeyleri mükemmel bir şekilde temizlenerek partlatılabilir. Ayrıca bu yöntem ile halıya temas halinde bulunan bebeklerin hassas cildinin diğer temizleyicilerde bulunan zararlı kimyasalardan uzak tutulmasını sağlar. Halılar bu yöntemle temizledikten sonra bebeğin ağzının bile halıya temas etmesi ona hiç bir şekilde zarar vermeyecektir.

*Sirkenin aynı zamanda leke sökücü özelliği vardır. Halı, mobilya, koltuk gibi eşyalarda ve çamaşırlarda oluşan lekelerin üzerine sirkeli su dökün ve biraz bekledikten sonra durulayın. Lekelerin çıktığını göreceksiniz. Halılardaki lekeleri yok etmek için 2 çorba kaşığı ve ¼ su bardağı tuz ya da karbonatı karıştırarak lekeli bölgeye uygulayın ve tamemen kuruması için 1 gün bekleyin. Daha sonra ertesi gün elektrikli süpürge ile süpürün.

*Kirli fırın ve ocakların temizliğinde de sirkeli su kullanılabilir. Fırın ya da ocak sirkeli suyla ıslatılarak bekletilir. 10-15 dakika sonra fırçayla temizlenerek durulanır. Bu yöntemle yediklerinize kimyasal bulaşmasını engellemeniz mümkündür.

*Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne ekleyeceğiniz yarım çay bardağı sirke, çamaşırlarınız biraz sirke kokmasına sebep olsa da hiç bir kimyasal kullanmadan çamaşırlarınızı yumuşatmaya yarayacaktır.

*Mutfak tahtanızın aşınmasına ve üzerinde kimyasallar kalmasına sebep olan deterjanla yıkamak yerine sirkeyle temizlemeyi deneyebilirsiniz.

*Bulaşıklarınızda kalan su ve deterjan lekesinden kurtulmak için bulaşık makinenizin parlatıcı gözüne ekleyeceğiniz bir çay bardağı sirke sizi şaşırtacak sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

*Banyo fayanslarınızdaki sabun izi ve lekelerden kurtulmak için para vererek alınan güçlü “Mistırlardan” kendiniz evde hazırlayabilirsiniz. 2 bardak sirkeyi 5 dakika kaynattıktan sonra banyonuzu bununla ıslatıp yarım saat beklettikten sonra durulayın ve lekelere elveda deyin.

*Sünger, plastik veya tahta banyo terliklerini temizlemek için sirke en ideal yöntemlerden biridir, aynı zamanda terliklerde bakteri oluşumunu da önler. Terlikleri 5 dakika kaynamış sirkenin içinde bekleterek kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

*Kötü kokan odalar da sirke bir çözüm yöntemi olarak kullanılabilir. Kötü kokan odada sirkeyi beklettiğinizde birkaç gün sonra odada sirke kokusu dahi kalmadığını göreceksiniz. Böylece eviniz lavanta, çilek koksun diye oda spreylerine para vererek ciğerlerinizi zehirlememiş olursunuz.

* Televizyon, telefon, bilgisayar gibi cihazların temizliğinde de sirkeli su etkili bir yöntemdir. Kumanda, ahize, klavye ve mouse üzerinde el lekelerini çıkarmak için sirkeli su kullanılabilir.

* Zehirli maddeler kullanmadan tıkanmış lavaboları açmak için lavabonun içine önce bir fincan karbonat ve daha sonra bir fincan sirke dökün. İyice köpürüp kabarmasını bekledikten sonra ve üstüne en az bir litre kaynamış sıcak su dökerek lavabonun açılmasını bekleyin.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...