Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bikini ve mayolar nasıl yıkanır? Uzmanlar uyarıyor: çamaşır makinesine atmayın!

Mavikadin>Yaşam>Bikini ve mayolar nasıl yıkanır? Uzmanlar uyarıyor: çamaşır makinesine atmayın!

Mayo ve bikinilerin uzun ömürlü olmasının yolu temizliğinin doğru yapılmasından geçiyor. Uzun süre güneşe maruz kalmak, güneş kremlerinin, yağları mayoyla teması, denizin tuzlu, havuzun klorlu suyu mayo ve bikinileri yıpratıyor, üzerinde kalıntılar oluşmasına neden oluyor. İşte mayo ve bikini temizliğinin püf noktaları, dikkat edilmesi gerekenler:

Mayo ve bikiniler soğuk suyla elde yıkanmalı, güneşte değil gölgede kurutulmalı.
Mayo ve bikiniler soğuk suyla elde yıkanmalı, güneşte değil gölgede kurutulmalı.

Mayo ve bikiniler denizde ve havuzda kullanıldıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Çünkü mayo ve bikinilerin yıkanmayıp ertesi gün tekrar kullanılması hem daha çabuk eskimelerine neden oluyor hem de tuz, klor, güneş yağları bu kıyafetlerde leke yapabiliyor. Peki mayo ve bikiniler nasıl yıkanır, nasıl temizlenir? İşte mayo ve bikini temizliğinde önemli hususlar:

MAYO VE BİKİNİ NASIL TEMİZLENİR?

Giysilerin doğru koşullarda yıkanması bu kıyafetlerin uzun seneler boyunca sapasağlam kalmasını sağlıyor. Özellikle her şeyin ateş pahası olduğu, dünyanın ekonomik bir buhrandan geçtiği şu günlerde kıyafetlerin temizliği ve muhafazası ömürlerini uzatmak adına önemli rol oynuyor. Mayo ve bikinileri yıkarken, temizlerken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

SOĞUK SUDA YIKAMALI

Mayo ve bikiniler sentetik, likralı ve hassas kumaşlardan üretildikleri için çamaşır deterjanı ile çamaşır makinesinde yıkanması doğru değildir, bu yöntem giysilere zarar veriyor. Çamaşır makinesinde yıkanınca bikinilerin, mayoların kumaşları ve içerisinde bulunan göğüs kaplarının modeli bozuluyor, yıpranıyor. CNN'in haberine göre mayo ve bikiniler için en uygun yıkama koşulu soğuk suda ve elde yıkamaktır. Soğuk suda yıkanmalı dedik çünkü sıcak su bikini ve mayoların likralı kumaşlarını yıpratıyor, esnekliğini kaybetmesine neden oluyor. Bu yüzden mayo ve bikiniler soğuk suda ve sabun ile yıkanmalı, çitilenmemeli, çok fazla sıkılmamalı. Çeşme altında yahut leğende yıkayabilirsiniz. Soğuk su ve sabun bikini kumaşına zarar vermediğinden, canlılığını ve yapısını bozmayacak, böylece mayolarınız, bikinileriniz uzun ömürlü olacaktır.

GÜNEŞTE KURUTMAMALI

Mayo ve bikini temizliğinde bir diğer önemli hususta mayo ve bikinilerin güneşte kurutulmaması. Güneşin UV ışınları bu giysilerin renklerinin solmasına, eskimelerine, parlaklıklarının gitmesine neden olabiliyor. Bikini ve mayolarınızı ters çevirdikten sonra doğrudan güneşte değil gölge bir alanda kurutmalısınız. Kurutma işlemi yapılırken mandal kullanmanız da önerilmez, zemine yayarak kurutmak daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle mandalın kumaş üzerinde bırakacağı izi ve yol açacağı deformasyonu engellemiş olursunuz. Yahut mandalı etiketinden tutturabilir ya da mayonun iplerinde asabilirsiniz. Mayo ve bikiniler kumaş yapısı sayesinde birkaç saat içinde kuruyacaktır. Yaz aylarında gece nem seviyesi yüksek olacağı için balkonda bırakmamalı, gündüz gölgede kurutmalıdır.

The New York Times Gazetesinin haberine göre mayo ve bikiniler yıkandıktan sonra fazla suyunu almak amaçlı sıkılmamalı, bunun yerine, bir havlunun üzerine düz bir şekilde yerleştirilmeli, havlunun fazla suyu emmesi için rulo yapılmalı.

Bikini ve mayolar nasıl yıkanır? Uzmanlar uyarıyor: çamaşır makinesine atmayın!

MAYO VE BİKİNİLER NASIL SAKLANMALI?

Yaz aylarının bitmesiyle beraber mayo ve bikiniler diğer yazlık kıyafetler ile birlikte kaldırılır. Bunda da dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları mevcut. Örneğin mayo ve bikinileri yıkayıp kuruttuktan sonra mutlaka bez çanta ya da karton kutu içine koyarak saklamalısınız. Plastik torbalarda ağzı bağlanarak muhafaza edilen mayolar uzun süre hava alamayacağı için kolayca deforme olabilirler.

Ayrıca bir diğer önemli önerimiz yaz sezonu dışında diğer mevsimlerde sıcak havuza ya da kaplıcalara giderken pahalı ve yeni aldığınız mayoyu kullanmayın. Mayolar sıcak suda çok bozulup, yıpranıyorlar. Böyle zamanlar için eski mayonuzu kullanabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Kadınların kabusu, gizli mobing mansplaining nasıl anlaşılır?
Yaşam
Kadınların kabusu, gizli mobing mansplaining nasıl anlaşılır?
Günlük hayatta kadınların sıkça karşılaştığı fakat bazen anlaşılamayan bazense göz ardı edilen bir davranış biçimi: Mansplaining. Gizli bir mobing aslında. Özellikle iş hayatında kadını küçümseyici davranışlar içeren mansplaining nedir? Nasıl anlaşılır, örnekleri nelerdir? Mansplaining davranışı ile ilgili her şey…
Bahar geldi, trend oldu: Marteniçka nedir, ne zaman takılır?
Yaşam
Bahar geldi, trend oldu: Marteniçka nedir, ne zaman takılır?
Balkanların köklü geleneği olan marteniçka, hikayesiyle yeniden popülerlik kazandı. Doğanın uyanışını müjdeleyen bu gelenek, marteniçka bilekliklerinin bileklere takılmaya başlandığı Mart ayında öne çıkar. Marteniçka, sağlık, mutluluk ve şans getirdiğine inanılan bir simge olarak kabul edilir. Genellikle kırmızı ve beyaz ipler kullanılarak yapılır. Marteniçka bilekliğinin beyaz rengi uzun ömürü simgelerken, kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil eder. Peki, Marteniçka nedir, marteniçka bileklikleri ne zaman takılır, Marteniçka bileklikleri ne zaman çıkarılır?
Dünyada kadınların ilgilenmediği tek meslek: "Definecilik"
Yaşam
Dünyada kadınların ilgilenmediği tek meslek: "Definecilik"
Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy; kadınların anne olarak bir şefkat boyutu, ölüye saygıda daha ön planda olduğu ve korumacı bir ruh tarafının bulunduğunu söyleyerek, kadınların dünyada sadece definecilikle uğraşmadığını belirtti.
Sonraki Haber Yükleniyor...