Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bozulmayan salça tarifinin püf noktaları... Bu teknikle 1 yıl boyunca küflenmiyor

Mavi Kadın>Yemek tarifleri>Bozulmayan salça tarifinin püf noktaları... Bu teknikle 1 yıl boyunca küflenmiyor

Biber salçası ve domates salçası yaparken bilmeniz gereken püf noktalar. Aşçılar bu tarifle yaptıkları salçanın 1 yıl boyunca bozulmadığını belirtiyorlar.

Bozulmayan salça tarifinin püf noktaları... Bu teknikle 1 yıl boyunca küflenmiyor

Evde salça yapmak, yemeklerin lezzetini artırmanın yanı sıra, sağlıklı bir beslenme için de önemlidir. Ancak, salçanın bozulmadan uzun süre saklanabilmesi için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle, kaliteli malzemeler kullanmak önemlidir.

Taze ve sağlıklı domates ve biberler seçerek salçanın kalitesini artırabilirsiniz. Salçayı yaparken, sterilize edilmiş cam kavanozlar kullanmak da önemlidir. Salçayı kavanozlara doldurduktan sonra, kapağını sıkıca kapatın ve ters çevirin.

Bu şekilde kavanozdaki hava çıkacak ve salça daha uzun süre dayanacaktır. Ayrıca, salçayı karanlık ve serin bir yerde saklamak da önemlidir. Bu püf noktalarına dikkat ederek, 1 yıl boyunca bozulmadan domates ve biber salçası yapabilirsiniz.

Bozulmayan salça tarifinin püf noktaları... Bu teknikle 1 yıl boyunca küflenmiyor

BİBER SALÇASININ TARİFİ NASILDIR?

Lezzet.com.tr sitesinde yer alan bir içeirkte; Asla kıvamı şaşmayan biber salçasının tarifi paylaşıldı. İşte biber salçası yaparken bilmeniz gereken tarif;

Malzemeler


5 kg salçalık kırmızı biber
2 çorba kaşığı tuz

 

Biber Salçası Nasıl Yapılır?


Biberlerin çekirdeklerini temizleyip yıkayın. Mutfak robotunda püre şeklinde ezin.
Geniş bir plastik kaba ya da alüminyum tepsiye yayın.
Güneşli bir ortamda günde birkaç kez tahta kaşıkla karıştırarak koyulaşmaya bırakın (yaklaşık üç gün sürüyor).
Suyunu iyice çektikten sonra tuzunu ilave edip karıştırın.
Güneşli bir ortamda bir gün daha beklettikten sonra cam kavanoza doldurup kapağını sıkıca kapatın. Buzdolabında saklayın.

Bozulmayan salça tarifinin püf noktaları... Bu teknikle 1 yıl boyunca küflenmiyor

 

DOMATES SALÇASININ TARİFİ NASILDIR?

Mynet.com sitesinde ise; Domates salçasının tarifi paylaşıldı. İşte 1 yıl boyunca bozulmayan domates salçası yapmanın püf noktaları;

Malzemeler

15 kilo domates

3 yemek kaşığı tuz

Yapılışı

Domatesleri yıkayıp dörde bölün. Domatesi temiz bidona doldurup, 5-6 gün bekletin.Daha sonra domatesleri tel süzgeçten geçirip, temiz bez torbalara alın. Bez torbayı biryerden asıp suyunu tamamen süzmesini sağlayın. Çıkan salçayı tepsilere alıp, tuzunu döküp karıştırın. Güneşe koyup bir iki gün suyunu çekmesini sağlayın. Kavanozlara alıp saklayın. Ev salçasını dolaba koymadanda saklayabilirsiniz. İçerisinde katkı maddesi olmadığı için küflenmeden 1 yılı aşkın süre kullanılır.

Fotoğraflar: Youtube.com

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Esin Şimşek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...