2022-11-28 16:26:11 | Son Güncelleme : 2022-11-29 17:03:52

Bu vitaminin eksikliği yenidoğanlar için tehlike oluşturabilir: Hemen takviye yaptırın

Bebek doğduktan kısa bir süre sonra hemşireniz bebeğinize bir doz K Vitamini verecek ve muhtemelen bu sırada bebeğinizi emzirmenizi isteyecektir. Bu enjeksiyon bir aşı değil. K vitamini, yediğimiz yiyeceklerden aldığımız doğal bir maddedir ve bağırsaklarımızda bakteriler tarafından yapılır. İşte bu nedenle yeni doğan bebekler için K Vitamini enjeksiyonuna ihtiyaç duyulur.

Bu vitaminin eksikliği yenidoğanlar için tehlike oluşturabilir: Hemen takviye yaptırın

Bebekler için K vitamini kanın pıhtılaşması için gereklidir çünkü çoğu yeni doğan bebeğin sisteminde yaşamı tehdit etme potansiyeline sahip iç kanamayı önlemek için doğumda yeterli miktarda yoktur.

K VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ KANAMASI NEDİR?

Bebeğin ilk günlerinde yeterli K vitamini olmaması, nadiren de olsa yaşamı tehdit edebilen K vitamini eksikliği kanamasına (VKDB) yol açabilir. Bu tür kanamalar, doğumda K vitamini aşısı olmayan risk faktörleri olsun ya da olmasın her yaştaki bebeğin başına gelebilir.

VKDB aniden olur ve genellikle bebeğin beyninde veya bağırsaklarında kanama olur. Üç tür VKDB şunlardır:

  • Erken: Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde. Bu, pıhtılaşma önleyici ilaçlar veya bazı nöbet ilaçları gibi K vitamini ile etkileşime giren ilaçlar aldıysanız olabilir. Bebeğin kanamasının olabileceği yaygın yerler beyninde, derisinde veya karnındadır.
  • Klasik: K vitamini düzeylerinin en düşük olduğu 2-7. günlerde ortaya çıkar. Kanama erkek çocuklarda bebeğin sünnet yerinde olabileceği gibi karın, burun, beyin veya göbek kordonu da dahil olmak üzere deride olabilir.
  • Geç: genellikle 3-8. haftalarda olur, ancak 6 aya kadar da ortaya çıkabilir ve neredeyse her zaman sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde görülür. 6 aydan sonra birçok bebek daha fazla katı gıdaya başlayarak K vitamini alır. Geç kanama genellikle beyinde ve/veya bebeğin bağırsağında olur ve genellikle yaşamı tehdit eder niteliktedir.

 

KANAMA RİSKİ OLABİLİR

Bebek hastaneden ayrılmadan önce yapılan bu rutin enjeksiyonlar, ciddi kanama yaşayan yılda yalnızca bir bebeğin sayısını azaltmıştır. Çocuk doktorları, 1960'lardan beri doğumda K vitamini enjeksiyonlarını önermektedir.

Doğumda yeni doğan bebeğiniz için K vitamini enjeksiyonunu reddetmeyi düşünüyor musunuz? Araştırmalar, bebeğe K vitamini vermeyi beklemenin, bebeğinizi özellikle beyin kanaması olmak üzere daha büyük kanama riskine sokabileceğini gösteriyor. Geç VKDB'li hemen hemen tüm bebekler emzirilir ve anne sütü, kendi K vitamini düzeyleriniz normal olsa bile bebeğin düzeylerini yükseltmeye yetecek kadar K vitamini içermez.

 

 

 

 

Mavi Kadın