Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bu vitaminin eksikliği yenidoğanlar için tehlike oluşturabilir: Hemen takviye yaptırın

Mavikadin>Anne çocuk>Bu vitaminin eksikliği yenidoğanlar için tehlike oluşturabilir: Hemen takviye yaptırın

Bebek doğduktan kısa bir süre sonra hemşireniz bebeğinize bir doz K Vitamini verecek ve muhtemelen bu sırada bebeğinizi emzirmenizi isteyecektir. Bu enjeksiyon bir aşı değil. K vitamini, yediğimiz yiyeceklerden aldığımız doğal bir maddedir ve bağırsaklarımızda bakteriler tarafından yapılır. İşte bu nedenle yeni doğan bebekler için K Vitamini enjeksiyonuna ihtiyaç duyulur.

Bu vitaminin eksikliği yenidoğanlar için tehlike oluşturabilir: Hemen takviye yaptırın

Bebekler için K vitamini kanın pıhtılaşması için gereklidir çünkü çoğu yenidoğan bebeğin sisteminde yaşamı tehdit etme potansiyeline sahip iç kanamayı önlemek için doğumda yeterli miktarda yoktur.

K VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ KANAMASI NEDİR?

Bebeğin ilk günlerinde yeterli K vitamini olmaması, nadiren de olsa yaşamı tehdit edebilen K vitamini eksikliği kanamasına (VKDB) yol açabilir. Bu tür kanamalar, doğumda K vitamini aşısı olmayan risk faktörleri olsun ya da olmasın her yaştaki bebeğin başına gelebilir.

VKDB aniden olur ve genellikle bebeğin beyninde veya bağırsaklarında kanama olur. Üç tür VKDB şunlardır:

  • Erken: Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde. Bu, pıhtılaşma önleyici ilaçlar veya bazı nöbet ilaçları gibi K vitamini ile etkileşime giren ilaçlar aldıysanız olabilir. Bebeğin kanamasının olabileceği yaygın yerler beyninde, derisinde veya karnındadır.
  • Klasik: K vitamini düzeylerinin en düşük olduğu 2-7. günlerde ortaya çıkar. Kanama erkek çocuklarda bebeğin sünnet yerinde olabileceği gibi karın, burun, beyin veya göbek kordonu da dahil olmak üzere deride olabilir.
  • Geç: genellikle 3-8. haftalarda olur, ancak 6 aya kadar da ortaya çıkabilir ve neredeyse her zaman sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde görülür. 6 aydan sonra birçok bebek daha fazla katı gıdaya başlayarak K vitamini alır. Geç kanama genellikle beyinde ve/veya bebeğin bağırsağında olur ve genellikle yaşamı tehdit eder niteliktedir.

 

KANAMA RİSKİ OLABİLİR

Bebek hastaneden ayrılmadan önce yapılan bu rutin enjeksiyonlar, ciddi kanama yaşayan yılda yalnızca bir bebeğin sayısını azaltmıştır. Çocuk doktorları, 1960'lardan beri doğumda K vitamini enjeksiyonlarını önermektedir.

Doğumda yenidoğan bebeğiniz için K vitamini enjeksiyonunu reddetmeyi düşünüyor musunuz? Araştırmalar, bebeğe K vitamini vermeyi beklemenin, bebeğinizi özellikle beyin kanaması olmak üzere daha büyük kanama riskine sokabileceğini gösteriyor. Geç VKDB'li hemen hemen tüm bebekler emzirilir ve anne sütü, kendi K vitamini düzeyleriniz normal olsa bile bebeğin düzeylerini yükseltmeye yetecek kadar K vitamini içermez.

 

 

 

 

Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...