Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bulaşık makinesinin su almamasının 15 nedeni, bulaşık makinem su almıyor ne yapmalı?

Mavi Kadın>Tekno kadın>Bulaşık makinesinin su almamasının 15 nedeni, bulaşık makinem su almıyor ne yapmalı?

Bulaşık makinesi günlük modern dünyanın vazgeçilmezi ev eşyalarındandır. Hem pratik hem de ekonomiktir. Evlerimizin baş tacıdır. Sık kullanılan bu harika aletler maalesef zaman zaman arızalanabilmektedir. Bulaşık makinesiyle ilgili en sık karşılaşılan sorunlardan biri makinenin su almamasıdır. Peki bulaşık makinesi su almamasının nedenleri nelerdir?

Bulaşık makinesinin su almaması filtresinin tıkanmasından kaynaklanabilir.
Bulaşık makinesinin su almaması filtresinin tıkanmasından kaynaklanabilir.

Eyvah! Bulaşık makinem su almıyor! Diyorsanız üzülmeyin. Aşağıda bildireceğimiz nedenler tespit edildikten sonra çözüm kolaydır. Su alma hortumunun kıvrılmış olması, su giriş valfinin bozulması gibi çeşitli sebepler bulaşık makinesinin su almasını engeller. Bulaşık makinesinin su almamasına yol açan diğer faktörler şöyledir:

BULAŞIK MAKİNESİ SU ALMAMASI NEDEN OLUR?

Bulaşık makineniz su almıyorsa ilk olarak su alma hortumunu kontrol edin, makinenin arka tarafında bulunan bu hortum kıvrılmışsa makine su almaz. Hortumdaki tıkanıklık da su almasını önler.

Bulaşık makinesinin içerisinde şayet su varsa bu durum makinenin su almasını engeller. Öncelikle suyu boşaltmak gerekir.

Bulaşık makinesinde yer alan su giriş valfi bozulduğunda makine su almaz. Makine su almıyorsa su giriş valfi kontrol edilmelidir.

Bulaşık makinesi atık su pompasında arıza var ise bulaşık makinesindeki su atma özelliği çalışmaz ve suyu atmadığı için de makine su almaz.

Bulaşık makinesi içerisindeki suyu tamamen boşaltmazsa yani biraz dahi su kalırsa yeni su almaz.

Bulaşık makinesinin su almamasının 15 nedeni, bulaşık makinem su almıyor ne yapmalı?

Bulaşık makinesi prosestatı arızalı ise makinedeki yapay zeka içerisinde su olduğunu zanneder. Bulaşık makinesi su almama sorunları tespit etmeye çalışırken mutlaka prosestat arızasını göz önünde bulundurmalıdır.

Bulaşık makinelerinde 2 pervane vardır. Bu pervaneler tıkanmışsa da makine su almama problemi yapabilir.

Bulaşık makinesi su almama nedenlerinden bir diğeri de şamandıra arızası olabilir. Bulaşık makinesi şamandıra arızası olması makinede su almama dâhil çeşitli sorunlara neden olur. Çözümü şamandıra değişimidir.

Makine kapağı düzgün kapatılmadıysa, tam olarak kapalı değilse de su almaz.

Hortuma su gelen musluğun açık olmaması makineye su gelmesini engeller.

Bulaşık makinesi ana kart arızası varsa makine su almaz. Ana kart değiştirilirse yahut tamir edilirse makine yeniden su alacaktır.

Bulaşık makinelerinde yer alan emniyet siviclerindeki arıza da makinenin su almasını önler.

Pompa motorunda meydana gelebilecek bir problem de makinenin su almamasına neden olan bir arızadır. Pompa motorunun değişimi makine teknik servis tarafından yapılır.

Bulaşık makinesinin su alması Ventil sayesinde olur. Yani bulaşık makinesine suyu ventil ile iletir. Bulaşık makinesi su almıyorsa nedeni ventil arızası olabilir.

Bulaşık makinesinin su almamasının sebeplerinde bir ihtimal de makinenin bağlı olduğu su hortumunun ucundaki musluğun kapalı veya bozu olmasıdır. Ayrıca suların kesilmiş olma ihtimalini de göz önünde bulundurmalıdır. Musluğa bağlı olan hortumdaki tıkanmalar da suyun gelmesini yahut bulaşık makinesinin suyu boşaltmasını engelleyebilir.

BULAŞIK MAKİNEM SU ALMIYOR NE YAPAYIM?

Basit arızalar için yapabilecekleriniz;

Bulaşık makinesi su almıyorsa ilk yapmanız gereken makinenin elektrik bağlantısını kesmek olmalıdır daha sonra makinenizi olduğu yerden yavaşça geri çekin. Su hortumunun uzanabileceği kadar olduğu yerden dışarı çıkarın. Hortumu bağlı olduğu çeşmeden biraz gevşetin. Şayet su sızmaya başlamadı ise sular kesik veya dış vanadan kapalıdır.

Su aktı ise; çeşmeyi kapayın ve hortumun makineye giren kısmını sökün. Makine giriş ağzında filtre göreceksiniz. O filtre kireç ve çeşme suyundan gelen tortular ile tıkanmış olabilir. Filtreyi temizleyin.

Bulaşık makinesinin su almamasının 15 nedeni, bulaşık makinem su almıyor ne yapmalı?

Eğer filtrede tıkalı değilse diğer arızaların ev gereçleri ile çözümü çok zor olacaktır. Bu yüzden teknik servis çağırmanızı öneririz. Teknik servis öncelikle bu durumun nedenini tespit edecek ve gerekirse parça değişimi yapacaktır. Örneğin atık su pompası, su giriş valfi, ana kart, emniyet sivici gibi makinenin bu kısımlarında arıza varsa bu bölümlerinin değişimi su almama sorununu ortadan kaldıracaktır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...