Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Makyaj yapmaya bile gerek bırakmayan ışıl ışıl bir cilt nasıl elde edilir?

Mavi Kadın>Güzellik>Makyaj yapmaya bile gerek bırakmayan ışıl ışıl bir cilt nasıl elde edilir?

Son yıllarda popüler olan 'ışıltılı cilt' görünümü, güzelliğin dışarıdan değil içeriden geldiğini kanıtlıyor. Böyle bir cilde sahip olan kadınların kadınların makyaj yapmasına bile gerek kalmıyor. Düzenli olarak yapılan cilt bakımları, sağlıklı beslenmek ve düzenli uyku, ışıltıcı cilt için yeterli oluyor. Kuru ciltler şaşırtan bir etki yapan bu bakımlar, hem nemli hem de ışıltılı bir cilt sağlıyor. Peki ışıltılı bir cilt için yapılması gerekenler neler?

Makyaj yapmaya bile gerek bırakmayan ışıl ışıl bir cilt nasıl elde edilir?

Işıltılı bir cilt, içten dışa vuran güzelliğin bir yansımasıdır. Işıltılı bir cilde sahip olmak için cilt bakımı düzenli ve derinlemesine yapılmalıdır. Cilt kuru bırakılmamalı, her zaman nemli tutulmalıdır. Bu sayede gözenekler de kapanacak ve aynaya her bakıldığında ışıl ışıl bir yüz görünecektir. Işıltılı bir cilt için yapılması gerekenlere göz atmanızda fayda var. 

IŞILTILI CİLDE NASIL SAHİP OLUNUR?

Işıltılı bir cilde sahip olmak için yapılacak olan cilt bakımı belli aşamalardan oluşur. Bu aşamalar şöyledir:

CİLT TEMİZLİĞİ

Cilt temizliği ışıltılı bir cilt için uygulanacak ilk ve en önemli adımdır. Bu adımda gündüz dışarıda yüze yapışan kirler, makyaj kalıntıları vs. tüm kalıntılar temizlenir. Yüzün daha iyi temizlenmebilmesi için yağ bazlı bir temizleyici kullanılır. Burada en önemli olan şey, cildi çift aşamalı olarak temizlemekte. Yağ bazlı temzileyeci ile temizlenen yüz, bu sefer de kaln yağlardan temizlenir. Bunun için yüz temizleme köpükleri, jelleri kullanılabilir. Tüm gözeneklerin temizlenmesi için bu noktada, yüz temizleme cihazı ya da yüz temizleme bezlerinden yardım alınabilir. 

TONİK / PEELİNG

Cilt yeterince temizlense de en önemli şey, gözeneklerin temizlenmesi ve daha sonrasında kapatılmasıdır. Bunun için ilk olarak peeling ya da maske uygulaması yapılarak ciltte kalan en ufak kir ve kalıntılar temizlenir. Maske uygulamasında göenklerin içi tamamen açılarak emizlenir. Temizlenen gözeneklerin kapatılması için tonik uygulanır. Tonik hem cildi sıkılaştıracak hem de gözeneklerin kapatılmasını sağlayacaktır. 

Makyaj yapmaya bile gerek bırakmayan ışıl ışıl bir cilt nasıl elde edilir?

SERUM KULLANMAK

Temizlenen ve gözenekleri kapatılan bir ciltin ışıl ışıl olmasını sağlamak için serumlardan yararlanılır. Kore cilt bakım ürünlerinde oldukça fazla kullanılan cilt beyazlaştırıcı serumlardan bu noktada yararlanılabilir. Seçilen ürünlerde AHA ve BHA içerikli olanlar tercih edilmelidir . Yine de bir araya geldiklerinde cilt için iyi olmayacak ürünler kullanılmamalıdır.

GECE BAKIMINI İHMAL ETMEMEK

Gece bakımı, cilt bakım rutinleri arasında ihmal edilmemesi ve düzenli olarak yapılması gereken bir rutindir. Normal ve sağlıklı bir cilt kendini en iyi akşam saatlerinden sabah saatlerine kadar yeniler. Bu yüzden, gece yamadan önce cildi temizlemek, gece kullanılacak serumları sürmek ve gece maskeleri kullanmak çok önemlidir. Cildin nem oranını yükseltmek için geceleri cilt yağları kullanılabilir. 

Makyaj yapmaya bile gerek bırakmayan ışıl ışıl bir cilt nasıl elde edilir?

CİLDİ NEMLİ TUTMAK

Işıltılı ciltler için en önemli olan şey, cildin her zaman nemli olmasıdır. Cildin ışıltılı olması için nemlendirici kullanmak çok önemlidir. Sabah ve akşam, günün  her saatinde cilt kuru kalmamalı, cit için uygun olan nemlendiriciler seçilmelip kullanılmalıdır. 

SAĞLIKLI BESLENMEK

Işıltılı ciltler özünde sağlıklı bir cildi temsil eder. Sağlıklı bir cilt için sağlıklı beslenme olmazsa olmazdır. Düzenli beslenmek, en az cildin ihtiyacını karşılayacak kadar su tüketmek çok önemlidir. Bu noktada alkol ve sigara gibi hem cilt hem de sağlık için zararlı maddelerden uzak durulması gerekir.  Cam gibi bir cilde sahip olmak için, sağlıklı beslenmek bir yaşam alışkanlığı haline getirilmelidir. 

SAĞLIKLI UYKU DÜZENİ

Sağlıklı uyku düzenine sahip olmak hem vücut hem de cilt için çok önemlidir. Vücut geceleri dinlenirken, gece saat 11 ile sabah saat 4-5 ‘e kadar ciltte kendini yeniler. Cildin kendini yenileyebilmesi için mutlaka sağlıklı ve düzenli bir uyku alışkanlığı edinilmelidir. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...