31 Ekim 2020, Cumartesi 19:29

Çiğ Köfte Hamilelere Zararlı mı, Gebelik Etsiz Çiğ Köfte Yenirmi?

Çiğ Köfte Hamilelere Zararlı mı, Gebelik Etsiz Çiğ Köfte Yenirmi?

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji uzmanı Prof Dr. Aytaç Atamer hamilelikte çiğ köfte yemek ile ilgili bize şöyle bilgiler veriyor; hamilelik insan hayatında çok önemli bir dönem olduğu için çiğ köfte tüketimi gebeler için zararlı olabilmektedir. Çünkü çiğ etle geçebilen çeşitli hastalıklar mevcuttur. Özellikle hamilelikte çiğ et ile geçen hastalıklara maruz kalan kadınlarda çok büyük problemler çıkabilmektedir. Bunların başında virüstik hastalıklar, bakteriyel enfeksiyonlar, salmonella ve en önemlisi toksoplazma gibi bulaşıcı hastalıklar gelmektedir. Toksoplazma enfeksiyonu doğmamış bebekte sarılık, düşük doğum ağırlığı, görme bozukluğu, zeka geriliği gibi çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. Uzmanlar olarak hamilelikte çiğ et tüketimini kesinlikle önermeyiz. Bu makalemizde emzirirken çiğköfte yenir mi? konusu hakkında da doktorların verdiği bilgilere yer verdik.

Hamilelikte etsiz çiğ köfte yenir mi?

Etsiz çiğ köftenin içine lezzetini artırmak amaçlı et bulyon ve çin tuzu denilen katkı maddeleri konulmaktadır. Bu maddeler ise ağız kokusundan pankreas kanserine kadar çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Gebelikte ise etsiz çiğ köfte dahil her türlü katkı maddesi bulunan besinden uzak durmalıdır.

Hamilelikte bağışıklık sistemi zayıfladığından hamilelikte beslenme ve sağlığa çok dikkat edilmelidir.

Hamileler Ne Yemeli? Tıklayınız

Gebelikte Beslenme Listesi İçin 3 Örnek Menü Tıklayınız

Hamilelikte çiğ et yahut az piş et tüketimi kesinlikle doğru değildir. Bu tür etler toksoplazma, salmonella gibi pek çok parazit riski taşır. Çiğ ette bulunan bu parazitler ancak pişirme yöntemiyle yok edilebilir.

Gebelikte toksoplazma bakterisine maruz kalmak düşük ve doğum kusurlarına sebebiyet verebilir. Et, kümes hayvanları ve balık mutlaka iyi pişirilip öyle tüketilmelidir.

Hamilelikte Ihlamur İçilirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Gebeliğiniz boyunca suşi salam, sosis, sucuk, dana jambon, çiğ köfte gibi yiyeceklerden uzak durun.

Çiğ ete dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi güzelce yıkayın.

Çiğ eti dolapta muhafaza ederken diğer besinlerle temas etmemesine dikkat edin.

Sual: 5,5 aylık bebeğim var. Emziren anneyim çekirdek ve çiğ köfte çok yiyorum. Bebeğe bu yiyecekler zarar verir mi?
CEVAP
Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Öztürk'ün cevabı: (Çiğ köftede bulunan acı sütünüzün tadını değiştirebilir. Emmesinde azalma yoksa zarar vermez.)
 

Sual:Bebeğim 4 aylık. Emzirirken çiğ köfte yiyebilir miyim?
CEVAP
Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Çiğ köfte yenildiği zaman paraziter hastalıklar görülebilir, bu tür hastalıklar süte direk geçerek hastalık yapmaz,sadece hijyenik durumun bozulması sonucu çocuğa geçebilir.)

Sual: Bebeğim 5 aylık, anne sütü alıyor, dün çiğ köfte yedim, doktor arkadaşım bugün bebeğimi emzirmemem gerektiğini söyledi. Çiğ köfte yedim diye bebeğime süt vermemeli miyim?
CEVAP
Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Verebilirsiniz, sakıncalı bir durum ortada yok.)

Hamilelikte Cips Yemek Zararlımı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Hamilelikte Çilek Yemek Ve Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Mantar Yemek Zararlı mı? Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Emine

  Merhabalar ben 4 aylık hamileyim iki haftadır her gün bir tane etsiz çiğ köfte yiyorum.etsiz çiğ köfte yi evde kendim yapıp yesem de zararı olur mu acaba?

 2. Nur

  Merhaba ben beş haftalık hamileyim ben et siz çiğ köfte ve limon yedim bebegime bisey olurmuu

 3. Unzile

  15 haftalık hamileyim doktor çiğ etten kediden köpekten uzak durmami söyledi . kızamık çiçek hastalığı gecirmemisim diye . ben sucuk salam çiğ köfte yiyorum bebegime bi zararı var mi

 4. Seval

  Ben çiğ köfteyi çok sevıyrm ama bebegm için yemıcm

 
 
KAPAT