Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Ciltteki ölü derileri tek hamlede atıyor! Kabak lifi kesesi nasıl kullanılır? Sağlığa nasıl faydaları var?

Mavikadin>Güzellik>Ciltteki ölü derileri tek hamlede atıyor! Kabak lifi kesesi nasıl kullanılır? Sağlığa nasıl faydaları var?

Son yılların popüler cilt temizleme ürünlerinden biri haline gelen kabak lifi kesesi cilt hücrelerini yenileyerek canlı bir görünüm kazandırıyor. Kabak lifi, sarı renkte uzun ve büyük kabakların olgunlaştırılması ile elde ediliyor. Ev temizliğinden cilt bakımına kadar kullanılan kabak lifinin faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır diyorsanız işte detaylar…

Ciltteki ölü derileri tek hamlede atıyor! Kabak lifi kesesi nasıl kullanılır? Sağlığa nasıl faydaları var?

Doğallığı ve sağlığı önemseyenler son yıllarda kabak lifi kesesi ne işe yarar diye merak ediyorlar. Çünkü kabak lifi, evinizde bile sağlıkla kullanabileceğiniz bir yapıya sahip. Özellikle son yıllarda mutfak süngerlerinin yerini alan bu ürün, güzellik ve sağlık için ciltte de kullanılabiliyor.

Kabak lifi kesesi ne işe yarar diye soruyorsanız, bu lifi yapay ve plastik içerikli keselerin yerine kullanabileceğinizi söylemeliyiz. Çünkü doğal yapısı sayesinde doğaya ve cildinize büyük zararlar sağlamıyor. Peki, kabak lifi kesesi gerçekten sağlıklı mı? Hassas ciltlerin kabak lifi kesesi kullanması normal mi? İsterseniz detaylara geçelim.

KABAK LİFİ SAĞLIKLI MI?

Evlerimizde tükettiğimiz kabakların toplanmayarak büyütüldüğü ve olgunlaştırıldığı hali olan kabak lifleri doğal özelliklere sahiptir. Organik bileşenlerle olgunlaştırılan bu kabaklar zamanla sararmaya başlarlar. Güneşin etkisi ile kabağın içerisindeki yumuşak kısım lifsi bir hal alır. Kabağın kabukları soyulduğunda liften oluşan kısım ve çekirdekli yapı ortaya çıkar. Kabak lifi, doğal bir ürün olması ve üretim aşamasında da bu doğallığı korumasından dolayı sağlıklı bir ürün diyebiliriz.

Ciltteki ölü derileri tek hamlede atıyor! Kabak lifi kesesi nasıl kullanılır? Sağlığa nasıl faydaları var?

KABAK LİFİ KESESİ NE İŞE YARAR?

Eskiden beri geleneklerimizde var olan kese kültürünü yaşatmayı sağlayan kabak lifi kesesi nasıl kullanılır ve ne işe yarar diye düşünüyorsanız, vücudunuzdaki tüm ölü derileri temizleyeceğini söylemeliyiz. Sert ve doğal oluşu ile öne öne çıkan bu doğal lif kesesi özellikle birçok kadının vazgeçilmezi. Cilde doğrudan etki eden bu lifli kese cilt bakım ürünlerinin vermeye çalıştığı çoğu faydayı tek başına sunabilir.

Kabak lifi kesesi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kabak lifleri sert bir dokuya sahiptir. Bu doku su ile yumuşatılmış olsa bile sertlik tamamen ortandan kaybolmaz. Lif cilt ile temas ettiğinde cildin altındaki kan dolaşımı uyarılır. Daha hızlı hale gelen kan akışı cilt hücrelerinin yenilenmesini ve canlanmasını sağlar.
 • Kabak lifinin dokusundaki sertlik ciltteki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur. Özellikle ölü hücreler nedeniyle cilt gözeneklerinde tıkanıklıklar oluşur. Kabak lifi kesesipeeling etkisi göstererek bu tıkanıklıkları ve gözenekleri açar.
 • Cildin kendini yenilemesini sağlayan bu kese cilt lekelerinin azalmasını ve cildin tek tonda görünmesini destekleyecektir.
 • Cildin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olan kabak lifli keseler akne ve sivilcelerin oluşumuna zemin hazırlayan yağ tabakayı dengeler.
 • Pürüzsüzleştirici özelliğinden dolayı ciltte meydana gelen batık ve kıl dönmesi gibi sorunları da ortadan kaldırır.
 • Kabak lifi yüze uygulandığında siyah noktaların yok olmasını sağlar.
 • Selülit görüntüsünü ortadan kaldırabilen kabak lifi, cildin altındaki yağ dokusunun donuk değil aktif hale gelmesini sağlar.
 • Varis rahatsızlığı olan kişilerde bu kesenin kullanılması kan dolaşımını artırabilir ve yeni varislerin oluşumunu engeller.
 • Egzama ve sedef gibi cilt sorunları olan kişiler tarafından kullanıldığında kaşıntıyı azaltır ve yenileyen cilt sorunlarını hafifletir.
 • Kabak lifinin cilde yumuşaklık verdiği ve nem dengesini koruyamaya yardımcı olduğu da biliniyor.
 • Kan dolaşımını hızlandırdığı için yağlanmanın olduğu bel ve basen bölgesinde yağ yakıcı olarak uygulanabilir.

KABAK LİFİ KESESİ NASIL KULLANILIR?

Temizleyici özelliğinden dolayı sıkça tercih edilen kabak lifi kesesi banyo esnasında kullanılabilir. Ayrıca bulaşık yıkarken ya da yüz temizliği sırasında da tercih edilebilir. Peki, kabak lifi kesesi nasıl kullanılır, doğru yöntem ne?

Kabukları soyulduktan sonra sert bir doku ile ortaya çıkan kabak lifi cildi tahriş edici özelliklere sahiptir. Bu nedenle kullanmadan önce ılık su içerisinde bir süre bekletilmeli.

Ciltteki sorunlara göre farklı kullanım şekillerine sahiptir. Bu nedenle selülit bölgesinde farklı, varisli kısımlarda farklı şekilde kullanılmalıdır.

SİVİLCELİ BÖLGELERDE KABAK LİFİ KULLANIMI

Eğer cildinizde sivilceler varsa ve sivilceli bölgeye kabak lifi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yöntem şöyle:

Kabak lifi kesesi ılık su ile ıslatılır. Cilt dostu bir sabunla köpürtülerek 5 dakika boyunca yavaş yavaş masaj şeklinde uygulanmalı. Daha sonra cilt soğuk su ile yıkanarak nemlendirilmeli.

SELÜLİTLİ BÖLGELERDE KABAK LİFİ KULLANIMI

Kabak lifi defne sabunuyla ya da zeytinyağlı sabun ile köpürtülmeli. Selülit olan bölgeye dairesel hareketlere hafif bastırılarak uygulanmalı. 10 dakikalık uygulamadan sonra durulanarak özel yağlarla bölgeye masaj yapılması gerekir.

Ciltteki ölü derileri tek hamlede atıyor! Kabak lifi kesesi nasıl kullanılır? Sağlığa nasıl faydaları var?

BATIKLARDA KABAK LİFİ KULLANIMI

Kabak lifi kesesi ıslatılarak herhangi bir sabunla köpürtülmeli. Batığın olduğu bölgeye aşağı yukarı hareket edecek şekilde uygulanmalı. Batığın çıktığından emin olana kadar lif sürülmeye devam edilmeli.

JİLETTEN SONRA KABAK LİFİ KULLANIMI

Jilet işleminden sonra yumuşamış halde olan kabak lifi doğal sabunlarla köpürtülerek bölgeye uygulanabilmektedir. Durulama işleminden sonra nemlendirici kremlerle bölgenin desteklenmesi gerekir.

KABAK LİFİ CİLDİ TAHRİŞ EDER Mİ?

Kabak lifi sert bir ürün olmasından dolayı ıslatılmadan kullanıldığında ciltte tahrişlere neden olmaktadır. Sert haldeki lifin 5-10 dakika kadar ılık suda bekletilmesi halinde yumuşadığı görülecektir. Kabak lifi yumuşak hale geldiğinde dahi cilde uzun süre uygulanmamalıdır. Çünkü lif yapı zamanla sertleşmeye başlamaktadır. Bu durum ise uygulama esnasında ciltte tahrişlere neden olabilmektedir.

Kabak lifi kesesi nazik bir şekilde uygulanmalıdır. Bastırarak yapılan keseleme işlemleri cildi tahriş edecektir. Özellikle batıklar nedeniyle kullanıldığında sert bir şekilde bastırılması ciltte morarmalara ve yaralara neden olabilmektedir.

Kaynak : Mavi Kadın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...