Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çin burcumuzu nasıl öğrenebiliriz? Hangi hayvan neyi temsil ediyor…

Mavi Kadın>Yaşam>Çin burcumuzu nasıl öğrenebiliriz? Hangi hayvan neyi temsil ediyor…

Çin burçlarının temelinde birbirinden farklı hayvanlar yer alıyor. Her hayvanın farklı bir özelliği bulunuyor. Çin burcumuzu nasıl öğrenebiliriz? diye düşünüyorsanız haberimizi okuyabilirsiniz.

Çin burçları Çin’in doğu tarafında daha yaygın olan Çin astrolojisinin eşsiz parçalarındandır
Çin burçları Çin’in doğu tarafında daha yaygın olan Çin astrolojisinin eşsiz parçalarındandır

Çin burçları Çin astrolojisi için oldukça önemli geleneksel bir sistem ve inanıştır. Çin burçlarının temelinde 11 hayvan yer alır. Bu hayvanlar: Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun, Maymun, Horoz, Köpek şeklindedir. Belirtilen her hayvan sembolünün kendi içerisinde özellikleri ve beraberinde getirdiği enerjileri vardır.

Bu burçların en temel özelliği bir yıl boyunca seyredebilecek olayları öngörmesidir. Bu burçlar doğum tarihi ile belirlenir ve insanların hayatına iş, maddiyat, aile, okul gibi birçok konuda ışık olmayı hedefler. Çin’de oldukça önem verilen bu burçların ortasında ying-yang dengesi, beş Çin elementi (ahşap, ateş, toprak, metal, su) ve gökyüzü olayları yer alır. Her bir burç bütün sene hakkında yorumlanabileceğinden kişiler hayatlarına yön verirken bu burçlardan yardım alabilir. Bu burç döngüsü her 12 yılda bir gerçekleşir ve temsil ettiği insan grubu buna bağlı olarak değişiklik gösterir.

ÇİN BURÇLARI NELERDİR?

Çin burçları Çin’in geleneklerinden ve astrolojik yapısından meydana gelmiş burçlardır. Bu burçlar insanların hayatlarına büyük oranda yön vererek çeşitli inanışların temelini oluşturmuş durumdadır. Bu burçlarda bulunan 11 hayvanın da kendi içinde çeşitli özellikleri bulunur. Bu özellikler sayesinde kişiler kendilerini ruhani olarak daha iyi tanıma şansı bulur.

Çin astrolojisine göre doğum yılınız başta olmak üzere doğum tarihinizin tamamı sizin bulunduğunuz anı ve ilerisini etkiler. Fazlasıyla ipucu barındıran bu burçlar Çin kültürünün saygı gören parçalarındandır. Bu burçlar ile alakalı özel etkinlikler bile düzenlenir. Bu burçlar dünya çapında ilgi gören özellikle astroloijye merak salmış kişilerin sık sık araştırıp bilgi edindiği konulardandır. Çin astrolojisine adeta yön veren burçlar gelecek hakkında en iyi ipuçlarını verir.

ÇİN BURÇLARININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 Çin burçları Çin’in doğu tarafında daha yaygın olan Çin astrolojisinin eşsiz parçalarındandır. 11 değişik hayvan sembolüyle ifade edilen bu burçların her birinin kendine özgü anlamları vardır;

 • Fare burcu yaratıcı ve zeki karakterleri temsil eder. Fare burcuna sahip insanlar genellikle değişik çılgın fikirlere sahip olur.
 • Öküz burcu insanlar dayanıklı ve sabırlı kimselerdir. Bu kişiler diğer insanlara oranla sabır konusunda oldukça ileri bir başarı gösterir.
 • Kaplan burçları cesareti ve liderliği savunan burçlardır. Dış görünüşleri de lider edasında olan bu insanlar, burçlarının özelliğini tam anlamıyla yansıtır.
 • Tavşan sembolü neşeli ve nazik kişileri temsilen vardır.
 • Yılan düşünerek yapılan gizemli yaklaşımları simgeler.
 • At hürlüğü ve asilliği temsil eder.
 • Koyun figürü zariflik ve uyumluluk anlamı taşır.
 • Maymun sembolü kişinin espritüel zekasının yüksek olduğu anlamına gelir.
 • Horoz burcu istikrar ve dürüstlüğü bir arada sunar.
 • Köpek sadakati ve sahiplenmeyi temsil eder.
 • Ejderha burcu ise cesur ve bağımsız olarak hareket eden kişilikleri temsil eder. Sosyal hayatlarında oldukça başarılı olsalar da konu rekabet olunca kimseyi tanımazlar.

Bu burçlar kişilerin doğdukları seneye göre belirlenir ve kolaylıkla bulunabilir.

ÇİN BURÇLARI NASIL BULUNUR?

Çin burcunuzu öğrenmek için gerekli olan en temel şey doğum tarihinizdir. 11 çeşit hayvandan oluşan semboller topluluğu, Çin kültüründe oldukça değerli bir yere sahiptir. Çin burcunu öğrenmek isteyen kişilerin doğum tarihlerine denk gelen hayvanı bularak bu hayvanın sembolize ettiği özellikleri araştırmaları gerekir.

Her hayvan farklı özellikleri ve kişilikleri simgeler. Şans ve kader konularında da oldukça etkili olduğu öne sürülen bu burçların bilinmesi astrolojik ve ruhani anlamda kişilerin kendilerini daha iyi tanımalarına olanak sağlar.

Çin burçlarının nereden geldiğine bakıldığında kökeninin daha sonra astrolojik anlamlarda geliştirildiği öğrenilir. Rivayete göre 11 hayvanı aynı anda yarıştırarak bir sıralama oluşturmuş ve bunun doğrultusunda Çin burçları oluşmuştur. Çin burçlarının yanı sıra ülkemizde de sıklıkla konuşulan burçlar vardır. Astroloji hissiyat ve geleceğe dair ipuçları sunduğundan hem ülkemizde hem de dünya çapında meraklısı olan on binlerce insan bulunur.

 

Yararlanılan Kaynaklar:

Modern bilim açısından astroloji ve burçlar (ihu.edu.tr)

Kelam Araştırmaları Dergisi » Sunum » Kozmolojik Temelleri Işığında İhvan es-Safa'da Astroloji ve Astrolojinin Meşruluğu Sorunu (dergipark.org.tr)

 

 

Kaynak : dergipark.org.tr,ihu.edu.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...