Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çinliler yüzyıllardır kullanıyor: 40 saniyede çıldırtan baş ağrısını bitiriyor

Mavikadin>Yaşam>Çinliler yüzyıllardır kullanıyor: 40 saniyede çıldırtan baş ağrısını bitiriyor

Buz tedavisinin Çin tıbbında yüzyıllardır kullanıldığı ve baş ağrılarını, regl sancılarını ve uyku problemi gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi ettiği iddia ediliyor. Yapılan bir çalışma bu teknik sayesinde baş ağrısının 40 saniye içinde geçtiğini gösteriyor. İşte o yöntem...

Yazar David Wolfe'un Feng Fu noktasına soğuk koyulması halinde kana endorfin salgılandığını belirtiyor.
Yazar David Wolfe'un Feng Fu noktasına soğuk koyulması halinde kana endorfin salgılandığını belirtiyor.

Baş ağrısında ilaçlar işe yarayabilir ancak ilaç kullanmak istemeyen kişiler için geleneksel alternatifler mevcut. Bunlardan biri de ensede Feng Fu noktasına buz koyma tekniği. Geleneksel Çin tıbbına göre ensede yer alan Feng Fu noktasına konulan bir buz vücudun dengesini bulmasına yardımcı olur.Yani teknik olarak ilaç değil ancak tazeleme yöntemi denilebilir. Ensedeki akupunktur noktasını buz ile uyarmak, enerjinizin yükselmesine ve sonuç olarak daha canlı ve sağlıklı olmanızı sağlar. Gelin Feng Fu noktasına buz küpü yerleştiğinde neler olabileceğine göz atalım.

FENG FU NOKTASI NASIL BULUNUR?

Feng Fu noktası ensede yer alan boyunla baş arasındaki bağlantı noktası. Çinliler bu akupunktur noktasına Feng Fu adını vermişler. Buzu burada 20 dakika boyunca bekletmeniz gerekiyor. Feng Fu noktası, boyunda yer alan iki kasın ortasında kalan yumuşak bölgede yer alıyor. Feng Fu noktasını bulmak için başınızı öne eğin ve kafatasının alt kısmı ile boynunuzun birleştiği noktayı bulmaya çalışın.

Çinliler yüzyıllardır kullanıyor: 40 saniyede çıldırtan baş ağrısını bitiriyor

BOYNUNUZA BUZ KÜPÜ YERLEŞTİRDİĞİNİZDE NE OLUYOR?

Geleneksel Çin tıbbı, Feng Fu noktasına buz uygulamanın tüm vücudu canlandırabileceğini söylüyor.  Bu noktayı buz küpüyle uyarıldığında vücuda enerji verdiği ve sonuç olarak ağrıları azaltarak daha sağlıklı olmanıza yardımcı olduğu biliniyor. İşlem sırasında olabildiğinde rahat olun ve 15-20 dakikadan uzun tutmayın. Buzun direkt temasını önlemek için de bir bez veya tülbent kullanabilirsiniz. Buz terapisinin faydalarını sıralayalım:

BAŞ AĞRILARINI AZALTIR

 Buz, baş ağrılarına karşı en iyi çözümdür. Baş dönmesi, halsizlik gibi durumlarda ensenizdeki Feng Fu noktasına buz uyguladığınız zaman basınç noktalarındaki enerjiyi uyarabilir. Feng Fu noktası, baş ağrıları, düşük enerji ve baş dönmesi ile ilişkilidir.

Çinliler yüzyıllardır kullanıyor: 40 saniyede çıldırtan baş ağrısını bitiriyor

UYKU KALİTESİNİ ARTIRABİLİR

Enseye buz koymak kişinin uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olur. Uykuya daha çabuk dalmayı kolaylaştırdığı gibi geceleri aniden uyanmanın önüne geçebilir. Ensedeki Feng Fu noktası vücudun önemli kontrol merkezlerinden biridir ve derin uykuda yapılan faaliyetten sorumludur.

ENDORFİN SALGILATIR

Enseye koyulan buz küpü sayesinde endorfin hormonunun kanda serbest dolaşımı sağlanır. Endorfin, vücutta ağrıyan dokuların azalması için beyin dokuları tarafından üretilen hormondur. Endorfinlerin ağrı kesici etkisi morfinden yaklaşık 30 kat daha fazladır. Endorfin hormonun görevi, ağrının şiddetini azaltmak ve vücuda daha az rahatsızlık vermesini sağlamak için sinirleri uyuşturmaktır.

STRESİ VE KAYGIYI AZALTABİLİR

Ensede bölgesinde yer alan Feng Fu noktası psiko-duygusal bozuklukları, depresyonu ve stresi yönetmenize yardımcı olur. Bu bölgeye buz ile basınç uygulayan kişilerde stres ve kaygı düzeylerinde azalma olduğu görülmüştür. Tabi ki psikolojik rahatsızlıkların kökten iyileştirmez ancak vücudu canlandırarak kişinin kendini daha rahat hissetmesini sağlar.

HAZMI KOLAYLAŞTIRIR, SİNDİRİME YARIMCI OLABİLİR

Feng Fu noktasının bir diğer görevi ise vücudumuzdaki yutma ve tükürük gibi işlemlerin yapıldığı süreçleri yönetir. Bu bölgeye buz ile basınç uygulandığında sindirime yardımcı olabilir. Hazmı kolaylaştırdığı gibi karın ağrısı ve kramplarını azaltmada oldukça etkilidir.

REGL AĞRILARINI AZALTIR

Akupunkturcular regl belirtilerinin baş ağrısı arasında bir bağlantı olduğunu iddia etmişlerdir. Feng Fu noktasını uyarmak için buz ile basınç uyguladığınızda depresif ruh halini, regl ağrılarını ve kramplarını önemli ölçüde azalttığını biliniyor. Vücudun âdet döngüsüyle doğrudan ilişkiye sahip Feng Fu noktasına buz uygulayarak regl dönemlerinizi düzene sokabilirsiniz.

Profesyonel akupunktur uzmanları günde iki kez bunu yapmayı öneriyorlar. İlk birkaç saniye için soğuk hissedebilirsiniz ama sonra alışacaksınız.

ÖNEMLİ NOT: Enseye buz koyma metodu şizofreni, epilepsi (sara) hastaları, ve hamilelik döneminde tavsiye edilmiyor.Buz terapisini uygulamaya başlamadan mutlaka doktorunuza danışın.

Bebek gibi pürüzsüz, kar gibi beyaz yapıyor! Pürüzsüz cildin sırrı: Pirinç buzları!

Baş ağrısı ve halsizlik neden olur nasıl geçer tedavisi

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...