Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çocuklar neden yemek seçer? Ebeveynlere düşen görev nedir?

Mavi Kadın>Anne çocuk>Çocuklar neden yemek seçer? Ebeveynlere düşen görev nedir?

Çocukların yemek seçme davranışları ebeveynlerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Bu tarz olaylarla karşı karşıya kalan pek çok anne baba çocuklarının belli başlı yiyecekleri tercih ettiğini ya da belirli yiyecekleri reddettiğini söylerler. Peki anne babalar bu durumlarda ne yapmalıdır?

Çocuklar neden yemek seçer? Ebeveynlere düşen görev nedir?

Çocuklarda yemek problemi genellikle okul öncesi dönemde özellike 5-6 yaş aralığında görülür. Aile, Çift ve Evlilik Terapisti Anila Çelik konu hakkında bilgiler verdi.

Anne babaların endişelendiği bu durum çözülmesi gereken bir problem olarak karşımıza çıkar. Bu tip davranışları sergileyen çocuklar genellikle daha çok patates, pilav, tatlı ve makarna gibi genelde karbonhidrat (şeker) ve yağ içeriği yüksek besinlere yönelirler. 
Enerji alımı normal sınırlar içerisinde olsa da çocuklar yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan gelişimsel sorunlara maruz kalabilirler. Buna ek olarak yalnızca belli başlı besinleri tükettikleri için farklı yemeklerin yer aldığı ortamlardan da kaçınabilirler. 

DUYUSAL HASSASİYET

Çocukların yemek seçme davranışına yol açan birçok neden olabilir. Bunlardan birincisi çocukların duyusal hassasiyetleridir. Bazı çocuklar belli tat ve dokuları hoş bulmadığı için yiyecekleri reddederler. Ayrıca çocukların yeme alışkanlıkları  çevrelerinden ve ailelerinden öğrendiklerine bağlı olarak şekillenir. Ailelerin belli yiyecek ve içecekleri sık sık tüketmeleri de çocukların bu yiyecekleri tüketmesine neden olacaktır. 

Çocuklar neden yemek seçer? Ebeveynlere düşen görev nedir?

DUYGUSAL NEDENLER

Çocuklarda yemek yeme davranışları bazen duygusal nedenlerden de kaynaklanabilir. Örneğin çocuğunuz stres altındaysa ve üzgünse bu durum yemek yeme alışkanlıklarını doğrudan etkileyebilir. Çocuklar yemek seçimi yaparak bağımsızlıklarını  ifade ederler. Yiyecek seçimi konusunda kontrol sahibi olmak çocuğun kendi kararlarını verme becerisini oluşturmasına yol açar. Yemek yeme davranışına müdahale etmek için birkaç strateji vardır. Bunlardan ilki çocuğunuzla birlikte yemek pişirme ve yemeğe dahil etme yöntemidir. Bu çocuğunuzun yiyecek için olumlu düşünmesini sağlayacaktır. 

KEYİFLİ HALE GETİRİN

Yemek zamanını keyifli bir deneyim haline getirerek aile olarak yemek yemenin önemini de ayrıca vurgulamızda fayda var. 
Sonuç olarak çocuğunuza anlayışlı bir tutumla yaklaşmak çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki her çocuk birbirinden farklıdır ve bazıları diğerlerinden daha seçici olabilir. 

Çocuklar neden yemek seçer? Ebeveynlere düşen görev nedir?

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...