Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çocuklara asla hediye etmemeniz gereken oyuncaklar

Mavi Kadın>Anne çocuk>Çocuklara asla hediye etmemeniz gereken oyuncaklar

Çocuklar için oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz? Oyuncak alışverişi yaparken genellikle eğlenceli bir şeyler seçmek isteriz. Ancak bunlardan bazıları tehlikeli olabilir. Uzmanlar çocuklara oyuncak seçiminde uzak durulması gereken oyuncakları açıkladı.

Çocuklara asla hediye etmemeniz gereken oyuncaklar

Çocuklar için oyuncak seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Bu soru anne ve babaların cevabını araştırdığı bir soru olmakla birlikte, çocuklara alınmaması gereken oyuncaklar hakkında da bilgi sahibi olmak önemli. ABD Tüketici Araştırmaları'ndan alınan verilere göre, 2022'de 12 yaş ve altındaki çocukların yaklaşık 145.500'ünün acil servise getirilme nedeni oyuncaklarla ilgili yaralanmalar. 

Florida'daki Johns Hopkins Tüm Çocuk Hastanesi'nde pediatrik acil tıp doktoru olan Meghan Martin, oyuncaklar konusunda ebeveynleri uyardı. Martin, ebeveynlerin çocukların oyuncak seçiminde sorumluluğunu hatırlatarak dikkat etmelerini söyledi.

HANGİ OYUNCAKLAR RİSK TAŞIYOR?

Washington Post gazetesi, acil servis doktorlarına "hangi oyuncaklar büyük risk taşır?" sorusunu sordu ve aldığı cevaplar şöyle oldu:

SU BONCUKLARI

Bu parlak renkli boncuklar suya batırıldığında katlanarak büyür ve bu da onları popüler duyusal oyuncaklar haline getirir. Ancak acil servis doktorları ve güvenlik uzmanları su boncukları konusunda uyarıda bulunuyor.

Çocuklara asla hediye etmemeniz gereken oyuncaklar

Su boncukları yutulduğunda boncuklar suyu emmeye ve bağırsak yolunda büyümeye devam ederek tıkanmalara ve yaşamı tehdit eden yaralanmalara yol açabilir. Aynı zamanda boncuklar çocukların burunlarına ve kulaklarına kaçabilir. Bu tür nesneler genellikle özel bir aletle çekiliyor ya da çocuklarda boncukların çıkarılması için ameliyat gerekebiliyor.

MIKNATISLI DÜĞME PİLLİ OYUNCAKLAR

Mıknatıslı veya (düğme) bozuk para pilli oyuncaklarda boğulma tehlikesi vardır, ancak çoğu ebeveyn bunların ciddi hasara ve hatta ölüme neden olabileceğini bilmez.

"Bir pili veya mıknatısı yutarsanız, bağırsak bölgelerine giden kan akışında azalma veya doku nekrozu, yani vücut dokusunun ölümüyle karşılaşabilirsiniz" diyen D.C.'deki MedStar Georgetown Üniversite Hastanesi'nin acil tıp şefi Kerri Layman, düğme pillerin yutulmasının yanıklara da yol açabileceğini söyledi. Bu durum düğme pilin tükürük veya diğer vücut sıvılarıyla temas etmesi durumunda meydana gelir. Pildeki akım, dokuda delik açabilecek bir reaksiyona ve yemek borusunda ya da göğüste yanık oluşmasına neden olur. 

Çocuklara asla hediye etmemeniz gereken oyuncaklar

Uzmanlar, piller kapalıyken bile çocukların erişebileceğinin unutulmaması gerektiğini vurguluyor. 

ELEKTRİKLİ SCOOTER VE UÇAN KAYKAYLAR

Uzmanlar, çocuklar için scooter ve uçan kaykay gibi elektrikli araçların satın alınmaması gerektiğini belirtiyor. Scooter'dan ve kaykaydan düşen çocuklarda kemiklerin kırılmasının mümkün olabileceğini söyleyen uzmanlar, bu kırıkların genellikle acil serviste tedavi edilebileceğini ancak daha ciddi vakalarda ameliyat gerektirebileceğinin altını çiziyor. 

 

Çocuklara motorsuz bisikletler ve normal scooterlar verirken güvenlik donanımlarının da sağlanması gerekiyor.

TRAMBOLİNLER

Baltimore'daki Johns Hopkins Hastanesi'nde pediatrik acil tıp doktoru olan Joanna S. Cohen en sık karşılaştığı durumların çocuklarda ayak bileği burkulmaları ve kırık kollar olduğunu ifade etti. Bunun nedeni de trambolinlerde genellikle birden fazla çocuğun zıplaması ve birbirleriyle çarpışmaları. 

Çocuklara asla hediye etmemeniz gereken oyuncaklar

Cohen, trambolinin risklerini şöyle sıralıyor;

Trambolinin yaylarına veya çerçevesine düşmek, trambolinden düşmek veya takla atmaya teşebbüs etmek, yanlış inişte bulunmak. Bu tür durumlar çocuklarda yaralanmalara neden oluyor. 

Kaynak : Mavi Kadın, washingtonpost.com
Editör : Kübra Öz
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...