Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çoçuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Vitaminler Boyumu Nasıl Uzatabilirim?

Mavi Kadın>Anne çocuk>Çoçuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Vitaminler Boyumu Nasıl Uzatabilirim?

Boy uzaması, vücudumuzda bulunan hipofiz bezi tarafından salgılanan büyüme hormonu sayesinde gerçekleşir. "Scientific American" isimli tıp ve bilim dergisinde

Çoçuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Vitaminler Boyumu Nasıl Uzatabilirim?

Boy uzaması, vücudumuzda bulunan hipofiz bezi tarafından salgılanan büyüme hormonu sayesinde gerçekleşir. "Scientific American" isimli tıp ve bilim dergisinde 2006 yılında yayımlanan makalede boy uzunluğunun %80 genetik olduğunu, yani anne baba tarafının uzun veya kısa olmasının sizin boy uzunluğunuzu da belirlediğini, boy uzamasında beslenmenin etkisinin ise %20-%40 olduğu bilgisi yer almıştır. Bu makalemizde boy uzattığı bilimsel olarak ispatlanmış olan yiyeceklerden bahsedeceğiz. Çocuklarınızı bu gıdalarla besleyerek boylarının uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Süt

Kalsiyum, kemiklerin büyümesi ve güçlenmesinde çok etkili olan, boy uzamasına yardımcı olan bir mineraldir. Süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik oluşumu ve varolan kemiklerin erimekten korunması için vücudumuz ömür boyunca kalsiyuma ihtiyaç duyar. Güney Dakota Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmada kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenen çocukların, yetersiz kalsiyum alanlara göre daha uzun boylu olduğu görülmüştür.

Ayrıca, sütte vücuttaki kalsiyum depolarını koruyan A vitamini bulunur. Sütte kemik hücrelerinin üretilmesinden sorumlu olan, kemikleri uzatan proteinler de vardır. Yağsız süt% 100 protein içermektedir. Boyumuzun uzaması için günde en az 2-3 bardak süt içmeliyiz.

Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri boy uzattığı bilimsel olarak ispatlanmış besinlerdir. Harvard Üniversitesi'nden Dr. Catherine Berkey önderliğinde yapılan bir araştırmada süt ve süt ürünlerinin boyun uzamasında çok etkili olduğu kanıtlandı. Bu araştırmada, 5.000'den fazla kız çocuğunun büyümesi takip edildi ve yetişkin olduklarındaki boylarının ergenlik döneminde tükettikleri süt ürünlerinin miktarıyla bağlantılı olduğunu ve daha fazla süt ve süt ürünleri tüketenlerin yetişkin olduklarında süt ürünlerini az tüketenlerden daha uzun oldukları tespit edildi. Peynir, yoğurt, kaşar, ayran, lor, ekşimik, krema, dondurma gibi süt ürünleri de A, B, D ve E vitamini açısından zengindir. Süt ürünleri ayrıca protein, D vitamini ve kalsiyum içerirler.  D vitamini ve kalsiyum boy uzaması için çok etkilidir. D vitamini eksikliği boyun uzamamasına, kısa kalmasına neden olabilir. Dahiliye doktoruna gidip D vitamini ve kalsiyum testi yaptırmalı, şayet eksiklik varsa doktorun vereceği ilaçları kullanmalısınız. Güneş de en önemli D vitamini kaynağıdır. Günde yarım saat güneşli havada dolaşmaya özen göstermelidir.

Çoçuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Vitaminler Boyumu Nasıl Uzatabilirim?

Tavuk eti

Tavuk en güçlü protein kaynaklarındandır ve boy uzatan besinlerdendir. Proteinin vücuttaki görevi doku ve kas oluşturmak, kemiklerin uzamasına yardımcı olmaktır. Boyunuzun uzaması için günde 50-100 gr. arası tavuk yemeğe özen gösterin.

Balık

Proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır, vücudumuzdaki çeşitli dokuları oluşturarak boy uzamaya yardımcı olabilirler. Protein eksikliği büyüme geriliği, boy kısalığı, kasların zayıflaması gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Balık en önemli protein kaynaklarındandır.  "Journal of Nutrition" (Beslenme Dergisi) isimli tıp dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, yüksek proteinli bir diyet sürdüren, proteinli gıdalarla beslenen çocukların,yeterli protein tüketmeyen çocuklara kıyasla daha uzun oldukları tespit edildi.

Çoçuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Vitaminler Boyumu Nasıl Uzatabilirim?

Yumurta

Yumurta da protein açısından zengin yiyeceklerdendir. Yumurtanın akı %100 proteinden oluşur. Yumurta ayrıca riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini içerir. Proteinin yanı sıra A ve D vitamini de özellikle ergenlik döneminde boy uzaması için çok önemlidir. Bu besin maddelerinin kaynaklarından olan yumurta boy uzatan besinler arasında yer alır.

Muz

Muz en güçlü potasyum minerali kaynaklarındandır. Potasyum, diş ve kemiklerin güçlenmesinde, boy uzamasında önemli rol oynamaktadır. Üstelik sodyumun diş ve kemik üzerindeki zararlı etkilerini de azaltır. Potasyum, gıdalardan aldığımız kalsiyumun emilimini arttırır. Ayrıca muzda bulunan manganez metabolizmayı arttırmada ve kemik sağlığını korumakta da faydalıdır. Boyun uzaması için her gün 1 tane muz yemeğe devam etmelidir.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi de bitkisel protein kaynaklarındandır. Bu harika besin kas kütlesini arttırmaya ve yağ oranını düşürmeye yardımcı olur. Uzmanlar boyun uzaması için her gün kahvaltıda 50 gram yulaf ezmesi tüketmeyi tavsiye ediyor. Yulaf ezmesini yumuşaması için akşamdan suya koyup sabahleyip suyunu süzüp, yoğurtla beraber içine meyvelerde katıp yiyebilirsiniz.

Çoçuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Vitaminler Boyumu Nasıl Uzatabilirim?

Havuç

Havuç da boy uzatan yiyeceklerdendir. Havuç A vitamini ve C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. A vitamini, kemiklerdeki kalsiyumun korunmasında, kemiklerin güçlenmesinde ve sağlıklı olmasında önemli rol oynamaktadır. A vitamini cildinizi parlaklaştıracak ve görme yeteneğinizi geliştirirken de faydalıdır. Havuçtan başka tatlı patates, kabak, kayısı, kavun, kırmızı biber, ton balığı ve mango gibi gıdalarda da A vitamini bulunur.

Kuruyemişler

Fıstık, kabak çekirdeği, badem, fındık vb tüm kuruyemişlerde boy uzatan, vücut dokularını onarmaya yardımcı olan ve yeni dokuların oluşumunu sağlayan sağlıklı yağlar ve amino asitler bulunur. Günde 1 avuç kuruyemiş yemek boyunuzun uzamasında etkili rol oynayacaktır.

Boy Uzatan Vitaminler Nelerdir?

Uzmanlar boy uzatan vitaminlerin şunlar olduğunu bildiriyor; Kalsiyum, D vitamini, C vitamini, B1 vitamini.

Beslenme Uzmanı Ayşe Tuğba Şengen'den Boy Uzatan İçecek Tarifi

Malzemeler

  1. 1 bardak süt
  2. 1 tatlı kaşığı arı sütü
  3. Yarım yerli muz
  4. 1 tutam çiğ kabak çekirdeği
  5. 1 kahve fincanı hindistan cevizi sütü (isteğe bağlı eklenebilir)
  6. 1 çay kaşığı kakao

Hazırlanışı: Muzları blenderdan geçirin. Sütün içine tüm malzemeleri koyup karıştırın.

Her gün 1 bardak tüketebilirsiniz. 1 ay uygulayın, 1 ay ara verin ve toplamda 1 sene boyunca uygulayabilirsiniz. Bu kürü 10-22 yaş arası herkes uygulayabilir.

Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar Çoçuklarda Boy Uzaması İçin Ne Yapmalı? Tıklayınız

16, 17, 18, 19, 20 Yaşından Sonra Boy Uzarmı, Boy Uzatma Yöntemleri Tıklayınız

Çoçuklarda Boy Kilo Endeksi Tablosu Cetveli Persentil Doktor Bildiriyor Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...