Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çocuklarda saldırganlık kaç yaşlar arasında yoğun görülür?

Mavikadin>Anne çocuk>Çocuklarda saldırganlık kaç yaşlar arasında yoğun görülür?

Çocuklar aile içinde anne babadan gözlemlediği davranışları taklit edebilirler. Ebeveynlerin çocuğun saldırgan davranışları karşında gösterdiği sabır ve iletişim de çok önemlidir. Peki çocuklarda saldırganlık kaç yaşlar arasında yoğun görülür?

Aile içinde saldırganlık gözlemlendiğinde çocuklarda da ortaya çıkma ihtimali vardır.
Aile içinde saldırganlık gözlemlendiğinde çocuklarda da ortaya çıkma ihtimali vardır.

Aileler çocuklarının yanında bütün davranışlarına çok dikkat etmelilerdir. Küçük çocuklar bazı davranışlarını ailelerinden gözlemleyerek yaparlar. Saldırganlık duygusu her bireyin içinde vardır ancak çocuk aile terbiyesinden içinde bulunduğu toplumdan, yanındaki kişilerden dolayı bu duygusunu en az seviyede tutarlar. 

ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK NEDİR?

Her bireyin içinde olduğu gibi çocuklarda da saldırganlık duygusu vardır. Çocuklar aile içinde gördükleri terbiyeden, yetişme tarzından, kişiliklerinden dolayı bu saldırganlık duygularını en az seviye tutarlar. Anne babalar şikayetçi oldukları bu saldırganlık davranışı karşısında bazen ne yapacaklarını bilemezler. Ancak şunu unutmamalılardır ki düzgün bir iletişim her şeyden önce gelir. Saldırganlık davranışının engellenmesi çocuklarda küçük yaşlardan itibaren ailesinden göreceği davranışlar ve düzgün iletişim sayesinde olacaktır. 


ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK NEDEN OLUR?

İlk eğitimin ailede başladığını ve çocukların anne baba ne yapıyorsa onları örnek aldıklarını unutmamalıyız. Sürekli kavga eden, birbiri üzerinde şiddet uygulayan bir ailede büyüyen çocuklar saldırgan ve kavgacı bir kişiliğe bürünebilir. 

Çocukların aile içinde gördükleri saldırganlık davranışını herkesin yaptığını düşünmeleri normaldir. Ayrıca çocukların yaptıkları bir hata yüzünden dövülmesi azarlanması da onların agresif olmalarına neden olur.

Çocuklar bazen sevgisiz ve ilgisiz kaldıklarında da saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Ailesi tarafından yeteri kadar ilgi görmeyen ve istekleri yerine getirilmeyen çocuklar saldırgan bir tavır sergileyebilir. 

Çocukların saldırgan olmalarının bir diğer nedeni de anne babanın veya çocuğa yakın olan kişinin ona verdiği tepkidir. Çocuk birine vurduğunda çevresindekilerin gülmesi veya olayı normal karşılaması da bu davranışı onun gözünde normalleştirir. 

Aynı şekilde çocuğun hatası sonucu ayağını bir yere çarpması ve annenin gidip sehpaya vurması da çocukta canını yakan her şeyi saldırgan hareketlerle cezalandırabileceği izlenimini oluşturur. 

Bazı çocuklarda saldırganlık arkadaş çevresinde gördüğü davranışlar sonucu da ortaya çıkabilir. Örneğin kreşe giden çocuğun arkadaşından gördüğü saldırgan davranışlar veya arkadaşları arasında geçen kavgalara maruz kalması da bu davranışı benimsemesine normalleştirmesine neden olabilir. 

Çocuklar internet, televizyon gibi iletişim araçlarından gördükleri şiddet görüntüleri sonucunda da saldırgan davranışlar sergileyebilir. Peki çocuklarda saldırganlık kaç yaşlar arasında yoğun görülür? İşte detayları...

 Çocuklarda saldırganlık kaç yaşlar arasında yoğun görülür?

ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK KAÇ YAŞLAR ARASINDA YOĞUN GÖRÜLÜR?

Çocuklardaki saldırganlık 2 ile 5 yaşları arasında görülür. Bu yaşlarda görülen davranışlar çocuğun saldırgan olacağı anlamına gelmez. Bu davranışın önüne geçilemediği ve gün geçtikçe artış gösterdiği takdirde saldırgan bir kişiliğin oluşmasından söz edilebilir. 


SÜREKLİ HIRÇIN ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI?

Aile içinde saldırganlık gözlemlendiğinde çocuklarda da ortaya çıkma ihtimali vardır. Bu nedenle ailelerin çocukların yanında çok dikkatli davranmaları gerekmektedir. 

Çocuk saldırgan davranışlarda bulunsa bile ailenin çocuğa karşı her zaman nazik, anlayışlı ve sabırlı davranması çok önemlidir. Ebeveynlerin veya ev halkının da çocuğun yanında kavga etmemeleri şiddetten uzak durmaları iyi olacaktır. Çocuğun sergilediği saldırgan davranışlar nedeniyle ona vurarak veya kızarak tepki vermemek gerekmektedir. 


 AŞIRI AGRESİF VE SİNİRLİ ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI?

Şiddet içeren televizyon programlarını ya da internet videolarını çocuğun izlemesine izin vermemek gerekir. 

Saldırgan bir davranış sergileyen çocuk normal karşılanmamalıdır. Güzel bir dille ona bu davranışın yapılmaması gerektiğinin anlatılması ve bir daha yapmaması istenmelidir. 

Saldırgan bir davranış üzerinden bir şey yaptırmak istediğinde yapmamak gerekir. 

Saldırgan davranış sergilemesine neden olan konudan uzaklaştırmak önemlidir. Çocuğun ortamdan uzaklaştırılarak dikkatini başka bir tarafa çekmek gerekir. 
 
Enerjisini atabileceği spor aktivitelerine yönlendirmek iyi bir seçenek olabilir. 

Futbol, basketbol, voleybol gibi takım oyunlarına katılması için teşvik edilmesi iyi olacaktır.  


ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK TEDAVİSİ

Çocukların saldırganlığı ileri boyuta ulaştıysa anne ve babanın bu davranışa engel olması zorlaştıysa uzmandan yardım almaları gerekir.

Çocuklarda saldırganlığın tedavisi için yapılacak bireysel terapi, oyun terapisi gibi birçok tedavi yöntemi bulunur. Doktor çocuğun tedavi edilmesi için aile ile düzenli görüşme yapmak isteyebilir. 

Kaynak : psikoterapiatolyesi.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...