Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Dağınık dünyanızı düzene sokacak 10 stratejik adım

Mavi Kadın>Yaşam>Dağınık dünyanızı düzene sokacak 10 stratejik adım

Gün içerisinde çoklu görevlerin olduğu bir yaşamda düzenli kalmak biraz zor olabilir. Yarışta gibi hissettiren bir zaman dilimi, sorumluklar ve başkaca olaylar düzenli kalmayı güçleştirebilir. Ama organizasyona hakim olmak imkansız değil. Bunun için önemli 10 ipucu bulunuyor.

Dağınık dünyanızı düzene sokacak 10 stratejik adım

Doğru stratejiler ve zihniyetle oyununuzun zirvesinde kalabilir, hayatınızın her alanında daha fazla verimlilik ve üretkenlik elde edebilir ve tüm bu önemli görevlerde tam olarak nerede oturduğunuzu bilebilirsiniz. Düzenli kalmak demek aynı zamanda hedeflere ulaşmada başarı elde etmek demektir. Bunun için hemen uygulamaya başlamanız gereken bazı ipuçları var.  

ORGANİZE OLMAK NEDİR? 

Düzenli kalmanın iyi bir yolu, zamanınızı ve görevlerinizi etkili bir şekilde yönetebilmeniz için eşyalarınızı düzenli tutmaktır. Hayatınızın bir bulmaca gibi olduğunu ve düzenli olmanın tüm parçalarıını da sorunsuz bir şekilde bir araya getirmenize yardımcı olduğunu hayal edin. 

Organize olduğunuzda, hangi görevlerin nereye uyduğunu ve bunları tam olarak nasıl tamamlayacağınızı bilirsiniz. Bu beceriye sahip olduğunuzda hayatınızın birçok yönünün daha kolay yönetilebilir olduğunu göreceksiniz.

Dağınık dünyanızı düzene sokacak 10 stratejik adım

DÜZENLİ KALABİLMEK İÇİN 10 STRATEJİK ADIM 

Net hedefler belirleyin:

Nasıl düzenli kalacağınızı anlamanın ilk ve tartışmasız en önemli adımlarından biri, hedeflerinizi açıkça tanımlamaktır. İster kısa vadeli ister uzun vadeli olsun, neyi başarmak istediğinizi net bir şekilde anlamak, görevleri önceliklendirmenize ve odaklanmanıza yardımcı olacaktır. 

Washington Üniversitesi'nde çalışan bir psikolog Ph.D. Frank L. Smoll , hedeflerin ABC'si adını verdiği çalışmasında, hedef belirlemenin üç temel özelliğini vurguladı. Her ne kadar çalışmaları daha çok atletizm ve spora yönelik hedef belirlemeye odaklanmış olsa da, bulgular tüm mesleklerde en yüksek performansı gösterenler için geçerliydi: Ulaşılabilir, inanılır ve kararlı. 

Yapılacaklar listesi yapın:

Nasıl düzenli kalacağınızı öğrenmek için bir başka harika ipucu da görevleriniz için yapılacaklar listelerinden yararlanmaktır. Yapılacaklar listeleri düzenli kalmak için basit ama etkili bir araçtır. 

Gerçekleştirmeniz gereken tüm görevleri yazın, önem ve aciliyete göre önceliklendirin ve bunları tek tek ele alın. İş yükünüzü yönetilebilir parçalara ayırmak, onu daha az yorucu hale getirebilir ve takip edilmesini çok daha kolay hale getirebilir.

Ortamınızı düzenli olarak düzenleyin:

Nasıl düzenli kalacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak bir başka yol da ortamınızı düzenli olarak düzenlemektir. Dağınıklık organize olmayı ve odaklanmayı zorlaştırabilir. 

İster masanız, ister çalışma alanınız, ister yaşam alanınız olsun, fiziksel alanınızı düzenli olarak düzenlemek için zaman ayırın.

Dağınık dünyanızı düzene sokacak 10 stratejik adım

Rutinler oluşturun:

Nasıl düzenli kalacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bir başka ipucu da günlük rutinlerinize ince ayar yapmaktır. 

Rutinler gününüze yapı sağlayabilir ve doğru yolda kalmanıza yardımcı olabilir. Gününüzü verimli bir şekilde başlatmak ve bitirmek için sabah ve akşam rutinleri oluşturun.Genel refahınızı artırmak için egzersiz, meditasyon veya günlük tutma gibi alışkanlıkları rutininize ekleyin .

Dağınık dünyanızı düzene sokacak 10 stratejik adım

Teknolojiyi akıllıca kullanın:

Teknoloji, düzenli kalmanıza yardımcı olacak çok sayıda araç ve uygulama sunar. İster görev yöneticisi, ister not alma uygulaması veya dijital günlük olsun, işinize yarayacak uygulamaları bulun.  İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize en uygun olanı bulana kadar farklı araçlarla denemeler yapın.

Dağınık dünyanızı düzene sokacak 10 stratejik adım

Görevleri daha küçük adımlara bölün:

Nasıl düzenli kalacağınızı anlamanın bir diğer önemli ipucu, büyük görevleri daha küçük, daha yönetilebilir parçalara bölmektir. Büyük görevler göz korkutucu gelebilir, bu da ertelemeye ve bunaltıcı duygulara yol açabilir. Büyük görevleri daha küçük, daha yönetilebilir adımlara ayırın. 

Profesör Gary P. Latham (Toronto Üniversitesi), yaşam hedefleri ve psikoloji üzerine çığır açan çalışmasında pozitif psikolojinin rolünü ve bunun hedef belirlemeyle olan bağlantısını vurguladı. İyimser insanların güçlü bir benlik duygusuna sahip olduklarını, bunun da onlara hedefler belirleme ve kişisel gelişim için bu hedefleri genişletme motivasyonunu elde etmelerine yardımcı olduğunu belirtti . 

Son teslim tarihini belirleyin:

Düzenli kalmanın harika bir yolu, kendinize son teslim tarihleri belirlemeye başlamaktır.  Son teslim tarihleri çalışmanıza motivasyon ve yapı sağlayabilir. Kendinize gerçekçi son tarihler belirleyin ve bunlara bağlı kalın.

Dağınık dünyanızı düzene sokacak 10 stratejik adım

Hayır demeyi öğrenin:

Nasıl düzenli kalacağınızı öğrenmenin önemli bir bileşeni, daha sık "hayır" demeyi öğrenmektir. Sınırlarınızı bilmek ve kendinizi aşırı zorlamamak önemlidir. 

Hedeflerinize veya önceliklerinize uymayan isteklere veya faaliyetlere hayır demeyi öğrenin Sınırlar koyarak zamanınızı koruyabilir ve gerçekten önemli olan şeylere odaklanabilirsiniz. 

Antentor O Hinton, Jr. ve diğer araştırmacıların 'Hayır Demenin Gücü' isimli çalışmada, hayır demek ile kariyer hayatında ilerlemenin olumlu ilişkisi gösterilmiştir. Buna göre, hayır demek aynı zamanda bir başkası için de becerilerini gösterme fırsatı doğurur. 

Gözden geçirin ve düşünün:

Nasıl düzenli kalacağınızı daha iyi öğrenmek istiyorsanız, ilerlemenizi düzenli olarak gözden geçirin ve nelerin işe yarayıp nelerin yaramadığını düşünün. 

Stratejilerinizi gerektiği gibi ayarlayın ve deneyimlerinizden ders alın. Başarılarınızı kutlayın ve organizasyon becerilerinizi sürekli geliştirmek için hatalarınızdan ders alın. 

Kişisel bakım uygulaması yapın:

Kendinize iyi bakmanız, organizasyonu ve üretkenliği sürdürmek için çok önemlidir. Dinlenmeye, rahatlamaya ve keyif aldığınız aktivitelere zaman ayırın.

Dağınık dünyanızı düzene sokacak 10 stratejik adım

İyi dinlenmiş ve yenilenmiş bir zihin, görevlerin üstesinden gelmek ve düzenli kalmak için daha donanımlıdır.

Kaynak : Mavikadın, Positivepsychology.com, theimprovementartist.com, National Library of Medicine 
Editör : Fatma Zeybek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...