Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Dekorasyonda dinlendiren renkler hangileri?

Mavi Kadın>Dekorasyon>Dekorasyonda dinlendiren renkler hangileri?

Dekorasyonda kullanılan renkler insanların üzerinde psikolojik bir etki bırakır. Yapılan araştırmalara göre renk tonları, insan beynini uyarır ve ruh halini etkiler. Böylece renklerin gücü, duyguları olumlu ve olumsuz yönde etkiler.

Dekorasyonda dinlendiren renkler hangileri?

Bir dekorasyonda dikkatleri üzerine çeken en önemli şey renklerdir. Evet, her rengin farklı bir anlamı ve görevi vardır. Örneğin bazı renkler para harcama isteği uyandırırırken, bazı renkler ise iştah açar. Gerek mağazalarda, restoranlarda gerekse ofislerde veya reklamlar gördüğümüz renkler aslında beynimizi uyarır ve ruhsal olarak etkiler.

İş yerlerinin dekorasyonunda kullanılan renkler çalışanlar ve müşteriler için oldukça önemlidir. Yazımızın devamında dekorasyonda kullanmak istediğiniz renklerin anlamlarını ve iş yerinde tercih edebileceğiniz renkleri bildirdik.

Dekorasyonda Dinlendiren Renkler Nelerdir?

İş yerindeki atmosferi sakinleştiren, çalışanların işine konsantre olmasını sağlayan bazı renkler vardır. Bunlar; açık gri, yeşil, kirli beyaz, gökyüzü ve deniz mavisi, yumuşak krem gibi renk tonlarıdır.

İş Yerinde Üretkenliği Arttıran Renkler Nelerdir?

Dekorasyonda kullanacağınız renklerin odaklanmaya yardımcı olmasını istiyorsanız cesur ve parlak renkleri kullanmamanız gerekmektedir. Örneğin mavi, gri veya yeşil tonlarını tercih edebilirsiniz. Böylece bu renklerin beyninize sinyal vererek düşünce gücünüzü ve üretkenliğinizi arttırabilirsiniz.

İş Yerinde Tercih Edebileceğiniz Renkler

Yeşil;

Dekorasyonda yeşil rengi kullanmak atmosfere doğa ve tabiat havası katacaktır. Aynı zamanda ortamı daha ferah ve huzurlu gösterecektir. Bu renk genellikle doğal bitkisel ürün satan yerlerde tercih edilmektedir.

 Kahverengi;

Kahverenginin renk yelpazesi oldukça geniştir. Toprak tonları, açık kahve tonları ve kızıl tonları bulunur. Dekorasyonda bu rengin seçilmesi, ortama samimiyet biraz da rüstik bir hava katacaktır. Hem sade hem de ağrı durmasıyla beraber birçok iş yeri alanında kullanılabilir. Dekorasyonda ana renkten ziyade ara renk olarak tercih edilebilir.  Genellikle inşaat sektöründe ve hukuk bürolarında kahverenginin tonlarına çok sık rastlanılmaktadır.

Kırmızı;

Dikkat çekiciliği ile ben buradayım diyen bir renktir. Masa başı çalışılan ortamlardan ziyade fiziksel hareketin daha fazla olduğu alanlarda kullanılması ortamın canlılığını arttıracaktır. Aynı zamanda heyecan ve cesaret veren bir renk olduğundan düşünce gücünüzü hızlandırır. Dekorasyonda kırmızı kullanılan yerlerden biri de gıda sektörleridir. Gıda sektörlerinin gerek reklamlarında gerekse logolarında kırmızı renge çok fazla rastlanılmaktadır. Aynı zamanda restoranlarda kullanılır ve müşterinin beynine iştahımı aç sinyalleri gönderir. Ancak kırmızı rengi tek bir duvarda kullanmak dekorasyonu daha çekici hale kılar ve psikolojik olarak yorgunluğa neden olmaz.

Sarı;

Dekorasyonun vazgeçilmez renklerinden biridir. Üretkenliği simgeleyen sarı, ortama enerji kazandırır, canlılık kadar ve aydınlık bir his verir. Bu yüzden çalışma ortamlarında tercih edilecek renkler arasında yer alır. Sarı rengini genellikle yazarlar, sanatçılar veya tasarımcılar ofislerinde kullanmaktadır.

Lacivert;

Lacivert iş yeri ortamlarının havasını değiştirmekle kalmaz, şık ve kaliteli bir görünüm kazandırır. Ancak iş yerlerindeki tüm dekorasyonun lacivert kullanılması ortamı boğabilir. Bu yüzden daha çok bilgisayar, veya televizyon gibi teknolojik aletlerinin arka planında kullanılabilir.

Beyaz;

Dekorasyonda çok sık tercih edilen beyaz, ortama hem sadelik hem de şıklık katar. Bütün renklerle uyum sağlama özelliğine sahiptir böylece çoğu iş yerlerinde kullanılmaktadır. Dekorasyonlarda beyaz renginin kullanılması iş ortamındaki çalışanların istikrarını arttırır ve canlılık verir.

Mavi;

Bu renk insanı rahatlatır ve beyine çalışma sinyalleri gönderir. Yani çabalama hissi arttır ve atmosfere otoriter bir hava katar. Genellikle danışmanlık, devlet daireleri veya avukat bürosu gibi profesyonel ortamlarda tercih edilmektedir.

Gri;

İş yerlerindeki dekorasyonu ön plana çıkaran renklerden biridir. Duvarlarda gri renk kullanmak, iş yerinde kullandığınız objelerin, koltukların kısacası dekorasyondaki tüm detayların çok daha iyi görünmesini sağlar. Genellikle siyasi ortamlarda veya ofislerde kullanılmaktadır. Gri rengi; ikili ilişkilerde uzlaştırıcı etkisini gösterdiğinden müşterilerin geldiği ofislerde sıkça kullanılmaktadır.


Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...