Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Deneyen pişman olmuyor… Yağları yakıyor ve kısa sürede iki beden inceltiyor

Mavikadin>Diyet>Deneyen pişman olmuyor… Yağları yakıyor ve kısa sürede iki beden inceltiyor

Zayıflamak için türlü yollar denediyseniz ama bir türlü eski kıyafetlerinizin içine tekrar sığamadıysanız sirkeli su diyeti denemenizin zamanı gelmiş demektir. Zayıflamanın en sağlıklı yolunu mutlaka denemelisiniz.

Sirkeli su diyeti de düzenli bir biçimde yapıldığında bir haftada kişinin iki kilo vermesini sağlar.
Sirkeli su diyeti de düzenli bir biçimde yapıldığında bir haftada kişinin iki kilo vermesini sağlar.

İnsanlar fazla kilolarından kurtulmak için birçok farklı yoldan faydalanır. Sirkeli su diyeti bu yollardan biri. Kişinin rahatsızlık duyduğu fazla kilolarına veda etme imkanını bulduğu bu diyet oldukça popüler bir konumda.

Yapımı pratik, içeriği ise doğal olan bu diyet, sirkeli suyun düzenli kullanılması halinde işe yarar. Kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Vücut endeksinin üzerinde olan kilo kişinin sağlığı için zararlıdır.

Fazla kilo kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere vücutta birçok sıkıntının ortaya çıkmasına neden olur. Kişinin hareketlerini sınırlandırır. Kısa mesafeli yürüyüşlerde bile nefesinin kesilmesine sebep olur.

Deneyen pişman olmuyor… Yağları yakıyor ve kısa sürede iki beden inceltiyor

Ayrıca kişi kilo aldığı noktalara bağlı olarak görünümüne dair şikayetler duyar. Kişinin boyu ve beden yapısı ile uyuşmayan kilo miktarı hem sağlık hem de fiziksel görünüm açısından sorundur. Farklı diyet yöntemleri de bu sorunu gidermek için tasarlanmış, şekillenmiştir. Sirkeli su diyeti de tam olarak bu şekilde ortaya çıkan diyetlerden.

SİRKELİ SU DİYETİ NEDİR?

Çoğunlukla elma, üzüm gibi meyvelerden yapılan sirke antibakteriyel özellik taşır. Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlenmede rol üstlenir. Kan basıncının düşmesini sağlayarak tansiyonu da dengeler. Belirli meyveler veya karbonhidrat barındıran tahıllar sirke yapılması için fermante edilir.

Ancak bu süreç biraz uzundur. Çünkü meyvelerin fermantesiyle açığa çıkan asidik sıvının sirke formuna kavuşması için bir kez daha fermante edilmesi gerekir. Süreç sonunda elde edilen sirke ise kişinin yemeklerini, salatalarını süsler.

Sirkenin kalp sağlığına olan etkisi onun tek başına tüketilen bir sıvı olmasını da sağlar. Fakat sirkenin etkisini gerçekten göstermesi için gerçek olması şarttır. Sağlık için tüketilen bu sıvı konu zayıflamaya geldiğinde de etki gösterir. Bu yüzden sirkeli su diyeti kilo vermeyi isteyenler için ideal bir çözüm haline gelir. Ama bu yönteme başvurmadan evvel kişi sirkeli suyun ne işe yaradığını bilmelidir.

SİRKELİ SU DİYETİ NE İŞE YARAR?

Etkili bir şekilde zayıflamayı planlayan kişiler kendilerine uygun olan diyeti seçmelidir. Sirkeli su diyeti sahip olduğu faydalar ile bazı kişilerin aradığı diyettir. Bu diyet sirkenin sahip olduğu faydaları harmanlayarak zayıflama sürecine entegre eder;

  • Metabolizmanın normalden daha hızlı bir biçimde çalışmasını sağlar. Böylece kişi yediklerini daha hızlı yakmaya başlar.
  • Sindirim sistemini daha sağlıklı bir hale getirir. Bağırsaklarda zararlı bakterilerin barınmasını engeller.
  • Sirke idrar sökücü özellik taşıdığı için bu diyet vücuttaki ödemin de atılmasını da sağlar.
  • Kan basıncının dengelenmesinde rol oynar. Bu sayede kişinin tansiyonu ne çok yükselir ne de çok düşer.
  • Sirke kan şekerinin de dengeler. Kandaki şeker miktarının ortalama bir düzeyde kalmasını sağlar.
  • Kişinin fazla kilolarını vermesine yardımcı olur.

Deneyen pişman olmuyor… Yağları yakıyor ve kısa sürede iki beden inceltiyor

Bu faydalara sahip olan sirkeli su diyeti kişinin kilo verirken sağlığını da korumasına aracı olur. Sağlıklı bir biçimde kilo vermenin yollarından biri olan bu diyet sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile spora eşlik ettiğinde çok daha anlam kazanır. Fakat bu anlamın kişinin vücudunda vuku bulması için öncelikle sirkeli suyun nasıl hazırlandığını bilmesi gerekir.

SİRKELİ SU NASIL HAZIRLANIR?

Sirkenin tek başına tüketimi sirke doğal olduğu müddetçe bir sıkıntı teşkil etmez. Fakat bu tüketim aşırıya kaçtığında kişinin midesini etkiler. Sirkeli su diyeti de bu nedenle sirkenin suya karıştırılması ile hazırlanır.

Sirkenin elmadan ya da üzümden yapılması bu diyet için önemli bir detay değildir. Asıl mühim olan ayrıntı; sirkenin doğal oluşudur. Katkı maddesi içermeyen sirke, bir marketten alınandan çok daha etkilidir.

Bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı sirke katılır. Kişi sirkeli suyu sabah kahvaltıdan önce ya da gün içinde diğer öğünlerden önce içer. Sirkeli suyun tüketimi açısından bir sınır yoktur. Kişi her öğünden önce bir bardak sirkeli su içerek bu diyeti yapar.

Kişi istediği kilo sınırına ulaşana kadar bu diyeti yapmayı sürdürebilir. Ancak bu süreç düzenli olarak yapıldığında sonuç verir.

SİRKELİ SU KAÇ KİLO VERİLİR?

Bir diyet düzenli ve doğru uygulandığı takdirde sonuç verir. Sirkeli su diyeti de düzenli bir biçimde yapıldığında bir haftada kişinin iki kilo vermesini sağlar.

Fakat bu diyetin garanti ettiği kilo miktarı kişinin fazla kilosuna göre değişiklik gösterir. Kişi bir ayda iki ila sekiz kilo arası miktarda kiloya veda etme imkanına sahiptir. Her öğünden önce içilen sirkeli su sayesinde metabolizmanın çalışır hale gelmesi bu süreci gerçekleştirir.

Kilo vermeyi dileyen kişilerin başvuracağı diyet yöntemlerinden biri olan sirkeli su diyeti kişinin sağlıklı bir biçimde zayıflamasını sağlar.

Kaynak:

Uludağ B. Asetik asidin zayıflama programında olan hastalarda kilo kaybına ve depresyon durumuna etkisi İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İstanbul.

Dyt. Hülya Yiğit

Sirkenin Sağlık Üzerine Etkileri – Gıda The Jurnal Of Food

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...