Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Deprem korkusu nasıl geçer? Deprem korkusunu yenmek için uzmanlardan 6 öneri

Mavikadin>Yaşam>Deprem korkusu nasıl geçer? Deprem korkusunu yenmek için uzmanlardan 6 öneri

Kahramanmaraş depreminin ardından Hatay’da meydana gelen 6,4 ve 5,8’lik depremler vatandaşlarda büyük paniğe neden oldu. Deprem bölgesinde olsun olmasın ülkemizde çoğu kişiyi tekrar deprem olacak korkusu sardı. Peki deprem korkusu nasıl geçer? Deprem korkusu ile baş etmek için hangi dualar okunur?

Deprem korkusu nasıl geçer? Deprem korkusunu yenmek için uzmanlardan 6 öneri

Ülkemiz dünyanın aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya deprem kuşağında yer almaktadır. Hemen hemen her şehrimiz deprem riski altındadır. Deprem insanlara yalnızca fiziksel olarak zarar vermiyor, pek çok kişi depremden psikolojik olarak da etkileniyor, deprem korkusu, anksiyete, depresyon, uykusuzluk gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Uzmanlar deprem korkusu ile baş etmek için şu önerilerde bulundu:

DEPREM KORKUSU İLE NASIL BAŞ EDİLİR?

Deprem korkusu ile kendiniz baş edemiyorsanız, bu korkuyu bir türlü atlatamıyorsanız öncellikle bir psikologtan veya psikiyatri bölümünden yardım almalısınız. Psikiyatri doktoru anksiyetenizi kontrol altına almak için ilaç reçete edebilir. Doktorun vereceği ilaçları düzenli kullanmak deprem korkunuzu önemli ölçüde önleyecektir.

Deprem haberleri sonrası ortaya çıkan anksiyete ve uykusuzluk sorunundan kurtulmanızı sağlayacak bir diğer yöntem de bitki çaylarıdır. Melisa, lavanta, karabaş otu, rezene otu gibi çaylar kasları gevşetir, sinirleri yatıştırır, psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. 1 bardak suyu cezvede kaynatıp içerisine 1 çay kaşığı rezene, 1 çay kaşığı melisa, 1 çay kaşığı lavanta ile karabaş otu koyup 5 dk demleyin. Bu çayı günde 2-3 kez hazırlayıp için.

Korkular ile baş etmek için maneviyata yönelmek de bir diğer etkili çözümdür. Dua etmek, namaz kılmak, teşbih çekmek maneviyatınızı kuvvetlendirip, tevekkülünüzü artırabilir, sizi anlamsız korkulardan koruyabilir. Yunus aleyhisselamın “Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minezzâlimîn” duası, Kelime-i temcîd, yani 'Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil'aliyyil'azîm' dert, sıkıntı ve korkulardan kurtulmanız için çok etkilidir. Bu tespihleri okumaya devam etmelidir.

Deprem korkusu nasıl geçer? Deprem korkusunu yenmek için uzmanlardan 6 öneri

Boş oturanları Allahü teâlâ sevmez. Bir kimse boş oturursa ona şeytan musallat olur. Meşguliyet olmazsa şeytan insana vesvese verir, deprem korkunuz kolay kolay da geçmez. Kendinize güzel ve faydalı meşgaleler bulun. Dikiş dikebilir, örgü örebilir, kitap okuyabilirsiniz. Tüm bunlar zihninizi deprem haberlerden uzak tutup korkuyu önleyecektir.

Deprem korkusu kişiyi mutsuz, kaygılı ve gelecek hakkında umutsuz hale getirebilir. Endorfin mutluluk hormonu olarak bilinir. Vücuttaki düşük endorfin seviyeleri üzüntüye veya sinirliliğe neden olabilir. Spor yapmak vücutta endorfin hormonu salgılanmasına yardımcı olur, deprem korkunuzu önlemeye yardımcı olabilir. Spor salonuna gidip spor yapamıyorsanız en azından günde 1 saat tempolu olarak yürüyüş yapın. Yürümek hem psikolojinize hem de beden sağlığınıza iyi gelecektir.

Yalnızlık yaradana mahsustur. İnsan sosyal bir varlıktır. Yalnız kalmak kişinin korku, üzüntü ve depresyonunu artırabilir. Bu nedenle deprem korkusuyla baş etmek için sevdiğiniz iyi insanlarla vakit geçirebilirsiniz. İnsanlar arasında bulunmak kalbinize de kuvvet verecektir.

Deprem korkusu nasıl geçer? Deprem korkusunu yenmek için uzmanlardan 6 öneri

DEPREMDEN KORUNMAK, DEPREM KORKUSUNU YENMEK İÇİN HANGİ DUALAR OKUNMALI?

Türkiye Gazetesi yazarı İlahiyatçı Osman Ünlü hoca deprem korunmak için şu duaların okunmasını tavsiye etti:

Efendim, depremden koruyan belli bir dua yoktur. Ancak Seâdeti Ebediyye, İslam Ahlakı kitaplarında bildirilen dualar okunabilir, mesela:

  • “Hadîs-i şerîfde buyuruldu ki, (Birinize derd ve belâ gelince, Yûnüs Peygamberin düâsını okusun! Allahü teâlâ Onu muhakkak kurtarır. Düâ şudur: Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn).
  • (Tergîb-üs-salât), ellidördüncü faslındaki hadîs-i şerîfde, (Sabâh, kalkınca, üç kerre Bismillâhillezî lâ-yedurru ma' asmihî şey'ün fil-erdı velâ fissemâi ve hüves-semî'ul'alîm okuyana akşama kadar, hiç derd, belâ gelmez) buyuruldu.
  •  Bismillâhirrahmânirrahîm. Bismillâhillezî lâ yedurru ma'asmihî şey'ün fil-ardı velâ fissemâ-i ve hüvessemî'ul alîm. Bu düâyı, üç kerre sabâh nemâzından sonra, üç kerre de, akşam nemâzından sonra okumalıdır.
  •  Şeytân ve düşman şerrinden ve kötü nazardan korunmak için: E'ûzü Besmele ve Kul e'ûzü sûrelerini okuyup, sonra (E'ûzü bi-kelimâtillâhittâmmati min şerri külli şeytânın ve hâmmatin ve min şerri külli aynin lâmme) okumalı ve (Bismillâhillezî lâ-yedurru ma'asmihî şey'ün fil'ardı velâ fissemâ ve hüvessemful'alîm) okumalı ve yetmiş kerre (Estagfirullah min külli mâ kerihallâhül'azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüvel-hayyel kayyûm ve etûbü ileyh) okumalı ve hepsini okurken, ma'nâlarını düşünmelidir. [E'ûzü: sığınırım, hâmme: haşere, ayn: göz, lâmme: zararlı, hemezât: saldırmaklar, estagfirullah: beni afv et yâ Rabbî demekdir] ve (Allahümme innî e'ûzü bike min hemezâtişşeyâtîn) okumalı, sonra (Allahümme innî e'ûzü bike min azâbil-kabri ve min azâbinnâr ve min fitnetil mahyâ vel-memâti ve min fitnetil Mesîhiddeccâl) okumalıdır.
  • Peygamberimizden haber verilen, (Bir kimse, Estagfirullahel'azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüverrahmanürrahîm el-hayy-ül-kayyûmüllezî la-yemûtü ve etûbü ileyh Rabbigfir lî) istigfâr düâsını yirmibeş kerre okursa, odasında, âilesinde, evinde ve şehrinde hiç kazâ, belâ olmaz)dir. Bunu ayrıca her sabâh ve akşam da üç kerre okumalıdır.
Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...