Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi

Depremin ilk gününden beri tam destek! Depremzede kadınlar yalnız bırakılmıyor

Depremin ilk günlerinden bu yana ihtiyaçlarını dile getirmekte zorlanan depremzede kadınlar için pek çok çalışma başlatıldı. Deprem mağduru kadınlara hemcinsleri tarafından hijyenik ürünlerden kıyafete, gıdadan psikolojik desteğe kadar birbirinden önemli destekler yağmaya devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 ilde on binlerce kişi hayatını kaybetti, pek çok kişi de yaralandı veya mağdur oldu. Bu mağdurların büyük bir çoğunluğunu da kadınlar oluşturuyor. Depremzede kadınların, yaşanan afet sonrasında temel ihtiyaçlarını gidermekte zorlandıklarını fark eden STK’lar, kadın kooperatifleri, farklı illerden belediyeler ve vatandaşlar birbirinden değerli ve önemli yardım çalışmaları başlattı. Esenyurt Belediyesi çalışanı kadınlar, deprem bölgesine 8 Mart hediyeleri yollayarak bu çalışmaları bugün de devam ettirdi. Peki, depremin ilk gününden bugüne kadar neler yaşandı?

Depremin ilk gününden beri tam destek! Depremzede kadınlar yalnız bırakılmıyor

KIZILAY’DAN DEPREMZEDE KADINLARA DESTEK HATTI

Art arda gelen iki büyük depremin ardından Kızılay, depremzede kadınların kısık sesle dillendirdikleri ihtiyaçlarını gidermek adına bir WhatsApp destek hattı oluşturdu. Buradan yeni doğum yapmış, hamile veya özel ihtiyaçları olan kadınların hijyenik ped, iç çamaşırı, kıyafet ve hijyen malzemeleri gibi taleplerini karşılayan Kızılay, ana sorumluluk alanı olan beslenme konusundan sonra direkt olarak bu soruna eğildi. Böylece kadınların kolayca Kızılay’a erişmesi sağlandı.

Kızılay kadın WhatsApp hattına ulaşmak isteyen kadınların +90 552 150 18 68 ile iletişime geçmesi veya 168 Çağrı Merkezine ulaşmaları isteniyor.

KADINLAR İÇİN STK’LAR VE ENSTİTÜLER DEVREYE GİRDİ

Kızılay’ın yanı sıra, KADEM ve İHH gibi sivil toplum kuruluşlarına katılan kadınlar da deprem mağduru kadınlara giyim, ilaç, hijyen malzemeleri ulaştırdılar. Ayrıca bunların yanında çeşitli etkinliklerle psikososyal destek de sağlandı.

Muğla Olgunlaşma Enstitüsü, deprem bölgelerinden Muğla’ya gelen kadınlar için atölye çalışmaları düzenledi. Bu atölye çalışmaları da depremzede kadınlar için büyük moral sağladı. Yöresel mutfak lezzetlerinin uygulandığı atölyede depremden etkilenen kadınlar ve enstitünün kursiyerleri birlikte 'Hatay Kömbesi' yaptılar.

Depremin ilk gününden beri tam destek! Depremzede kadınlar yalnız bırakılmıyor

DEPREMDEN ETKİLENEN KADINLARA KUAFÖR DESTEĞİ SUNULDU

Kocaeli Darıca’da ağırlanan depremzede kadınlar için bir moral desteği olarak kuaför hizmeti verildi. Yıkıcı Kahramanmaraş depremlerinin ilk günlerinde Darıca Balyanoz Eğitim Tesisleri ve Diriliş 3 Hüma Hatun Gençlik Kampı tarafından misafir edilen deprem mağduru kadınların iyi hissetmeleri için kuaförler ücretsiz hizmet verdi. Normalleşme sürecine önemli bir katkısı bulunan bu yardım hareketiyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi takdir topladı.

DEPREM BÖLGELERİ İÇİN KADIN EMEĞİ ÖN PLANDA

Birçok farklı ilden kadınlar, depremden etkilenen 11 şehir için seferber oldu ve ihtiyaçları karşılamak için adımlar attı. Buna en güzel örneklerden biri Tokatlı ve Samsunlu kadınlardan geldi. Samsun’un  Canik ilçesinde ve Tokat Yeşilyurt’ta yer alan halk eğitim merkezlerinde kadınlar, depremzedeler için giysi dikti, battaniye yardımı yaptı. Ürünler deprem bölgelerine gönderilmek üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim edildi.

Soğuk kış günlerinde oldukça etkili olacak çalışmalar için diğer iller de katkılarını gösterdi. Ağrı’da, Balıkesir’in Savaştepe ve Gönen ilçelerinde de gönüllü kadınlar tarafından atkı, bere, patik örüldü, kumanyalar hazırlandı. Ayrıca Kars’ın Kağızman ilçesinde yaşayan kadınlar da imece usulü kıyafet ve pijamalar dikerek deprem bölgelerine gönderdi.

Depremin ilk gününden beri tam destek! Depremzede kadınlar yalnız bırakılmıyor

ESENYURTLU KADINLAR 8 MART’I UNUTMADI

Esenyurt Belediyesi bünyesinde çalışan kadınlar, deprem bölgesindeki hemcinsleri için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü hediyeleri hazırladı. Belediye personellerinin ve kursiyerlerinin hazırladığı el emeği ürünler ve alınan hediyeler bu anlamlı günde Antakya'nın köylerindeki kadın depremzedelere dağıtılmak üzere bölgeye gönderildi.

Depremin ilk gününden beri tam destek! Depremzede kadınlar yalnız bırakılmıyor

Esenyurt Belediyesi'nde görevli Sosyolog Öznur Kıran, “Her yıl düzenlediğimiz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü ülkece yaşadığımız acıdan dolayı bu sene deprem bölgesinde geçirmeye karar verdik. Bununla ilgili oradaki kadınlar için neler yapabiliriz diye düşündük ve ortak fikir şu oldu: Esenyurt Belediyesi'nin kadın çalışanları, Esenyurtlu kadınlar ve iş birliği yaptığımız Güçlü Kadınlar Kooperatifi ile birlikte hediyeler hazırladık.” ifadelerini kullandı. Kıran, hediyeleri deprem bölgelerine götürerek hem destek olacaklarını hem de acılarını paylaşacaklarını vurguladı.

Depremin ilk gününden beri tam destek! Depremzede kadınlar yalnız bırakılmıyor

Google News