Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Detoks Nedir, Evde Detoks Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Mavikadin>Yaşam>Detoks Nedir, Evde Detoks Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

“Bu makalemizde detoks nedir ve detoks bitkileri ile evde yapabileceğiniz detoks çayı tariflerine yer verdik.” Hava kirliliği, sigara, alkol kullanımı, hormonlu

Detoks Nedir, Evde Detoks Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

“Bu makalemizde detoks nedir ve detoks bitkileri ile evde yapabileceğiniz detoks çayı tariflerine yer verdik.”

Hava kirliliği, sigara, alkol kullanımı, hormonlu gıdalarla beslenme, marketlerdeki paketlenmiş gıdaların tüketimi gibi nedenlerden dolayı vücutta zamanla toksinler yani zararlı maddeler birikir. Detoks ise vücudumuza çeşitli yollardan giren zararlı toksinlerden kurtulmaya denir. Aslında vücudumuz bunlardan kendini kurtaracak savunma mekanizmalarına sahiptir fakat toksinler zamanla vücutta birikirler. Toksinlerin bedende birikmesi sonucu yorgunluk, stres, hastalıkların geç iyileşmesi, depresyon, solgun cilt rengi gibi birçok rahatsızlık ortaya çıkar. Bu toksinlerden ve zararlı etkilerinden kurtulmak için kullanabileceğiniz bitkisel tedaviler uygulayabilirsiniz. İşte vücudunuzu temizlemenize yardımcı olacak doğal detoks çayı tarifleri;

Isırgan Otu İle Detoks Çayı

Isırgan otu bedeni toksinlerden arındıran en etkili detoks çayı malzemelerindendir. İdrar sökücü etkisi olan ısırgan otu da zehirli kimyasalları vücudumuzdan atarak detoks etki sağlar. Ayrıca lenf bezlerinin çalışmasını düzenler. Isırgan otundan detoks çayı yapmak için; 1 bardak sıcak suya bir yemek kaşığı kuru ısırgan otu katın. 10 dakika demlenmesinin ardından süzün ve için. Bir hafta boyunca günde 2-3 bardak olarak tüketin.

Karahindiba İle Detoks Çayı

Çocukluğumuzda beyaz çiçeğini üfleyip uçurduğumuz, sapı ile düdük yaparak eğlendiğimiz bu bitki, detoks için kullanabileceğimiz etkili bir yardımcımızdır. Nisan-mayıs aylarında dağ, bayır, çayır, çimen hemen her yerde yetişen sarı çiçekli yeşil yapraklı bir bitkidir. Detoks için en etkili bitkilerdendir. Ayrıca vücudunuz için gerekli olan demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve B ve C vitaminleri gibi besinleri içerir. Kendiniz taze olarak toplayabileceğiniz gibi aktarlardan kurutulmuş formunu da satın alabilirsiniz. Kendiniz toplayıp kurutacaksanız; topraktan kökü ile çıkardığınız bitkiyi, güneş almayan fakat rüzgârlı bir alanda (balkon gibi) birkaç gün kurutun. Kuruyan bitkiyi eliniz ile toz haline gelene kadar ufalayın. Bunu cam kavanozda serin bir rafta muhafaza edebilirsiniz. Karahindiba çayı ile detoks çayı yapmak için; cezvede 1 bardak suyu kaynatın. Ocaktan aldıktan sonra içine 1 tatlı kaşığı kuru karahindiba katın ve 10 dakika demlendirin. 10 dakika sonra çöpünü süzün ve için. Bunu bir hafta sonra sabah akşam uygulayın. (Karahindiba bitkisini aktardan temin edebilirsiniz.)

Zencefil İle Detoks Çayı

Zencefilin anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, doğal bir detoks ürünüdür. Gingerol olarak bilinen bir bileşim içerir. Bu bileşim vücuttaki iltihap ve ödemi atar. Ayrıca telemenizi arttırarak karaciğer ve kanın temizlenmesini sağlar.  Aktarlardan alabileceğiniz kök zencefil veya toz formu ile çay yaparak bu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Zencefil çayı yapımı; bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı rendelenmiş kök zencefil (veya 1 tatlı kaşığı toz zencefil) katın. 10 dakika demlendirin, süzün ve için. Sabah akşam 1 bardak olacak şekilde bir hafta uygulayın.( Kök zencefili salatalarınıza da doğrayabilirsiniz.)

Meyan Kökü İle Detoks Çayı

Çin ve Hindistan da yüzyıllardır kullanılan bu bitki detoksta etkili bir yardımcımızdır. Müshil etkiye de sahip olan bu kök; vücudumuzdan zararlı mikroorganizmaları ve toksinleri atmamızı sağlar. Aynı zamanda hepatoprotektif özelliklere sahiptir ve toksisitenin azaltılması ve karaciğerin normal işlevinin stabilize edilmesine yardımcı olarak karaciğer hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Tarifi; 1 yemek kaşığı meyan kökünü ezin. (Toz halinde aldıysanız 1 tatlı kaşığı) Bunu 1 bardak sıcak suya atın. 10 dakika kadar demlendirin ve süzün. İçine 3-4 damla limon sıkın ve için. Bunu 2 hafta boyunca her gün için.

Kişniş İle Detoks Çayı

Kişniş de doğal detoks bitkilerindendir. Aşotu veya Çin maydanozu’ da denilen kişniş; ağır metallerin vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca karaciğerin temizlenmesinde de etkili bir bitkidir. 2001 yılında “Journal of Ethnopharmacology “ tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma, kişnişin kurşun birikimi üzerinde baskılayıcı etkinliğe sahip olduğunu anlatılmıştır. Yeşil yapraklarından 2 hafta boyunca her gün 5-6 adet tüketin. Kişniş ile detoks çayı yapmak için iki tatlı kaşığı kişniş (kişniş tohumu sade kişniş diye anılır) hafif ezilerek demliğe konur ve üzerine 1-2 su bardağı kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Dulavrat Otu İle Detoks Çayı

Karahindiba kadar tanınmasa da dulavrat otu da vücutta antioksidan etki sağlar, kanı temizler, ödem ve şişkinlikleri giderir. Bunların bir kısmını idrar yolu atımı ile bir kısmını da ter atışı ile sağlar. Ayrıca Folik asit, C ve E vitaminleri ve magnezyum içerir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Bitkinin kök kısımları kullanılır. Kendiniz toplayamaz iseniz aktarlardan satın alabilirsiniz. Dulavrat otu ile detoks çayı yapmak için; Kaynatıp ocaktan aldığınız 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı kuru dulavrat otu( kurutulmuş kökü) katın ve 10 dakika demlendirin. Daha sonra süzüp içebilirsiniz. Günde bir bardak 2 hafta veya günde 2 bardak 1 hafta yeterli gelecektir.

Kırmızı Yonca İle Detoks Çayı

Kırmızı yonca, kandaki zararlı birikimleri idrar yolu ile vücudumuzdan uzaklaştırıcı bir etkiye sahiptir. Hazır gıdalardan veya ilaçlardan kaynaklı toksinleri ve ağır metalleri vücuttan ter yolu ile atımını sağlar. A, C ve B vitaminleri, magnezyum, bakır, kalsiyum, krom, demir ve fosfor içermesi sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Kırmızı yonca ile detoks çayı yapmak için; 1 bardak kaynamış suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş kırmızı yonca atın. 10-15 dakika dinlendirin ve süzün. Günde 3 bardak 1 hafta boyunca bu şekilde demlediğiniz çaydan için.

Sarımsak

Binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılan sarımsak mikrop öldürücü, iltihap giderici ve doğal detoks etkisi sayesinde hala severek kullanılmaktadır. Aynı zamanda bağırsaklardaki zararlı bakterileri öldürür ve bağırsak iltihaplarında da etkilidir. Basic and Clinical Pharmacology & Toxicology'de 2012 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre; vücutta biriken kurşunun temizlenmesinde etkili olduğu açıklanmıştır. Her gün 2-3 diş sarımsak yemeniz önerilir. Kokusundan rahatsız oluyorsanız; sarımsakları küçük dilimler haline getirerek hap gibi yutabilirsiniz. Yahut sarımsak çayı da demleyip içebilirsiniz.

Ek Bilgiler

  1. Tavsiye ettiğimiz bitkileri aynı gün beraber tüketmeyin.  Yüksek tansiyon, şeker hastaları, gebeler ve küçük çocukların kullanması sakıncalı olabilirler.
  2. Devamlı kullandığınız ilaçlar ile beraber tüketmenizin yan etkileri olabilir. Doktorunuza danışın.
  3. Günlük 8-10 bardak su tüketin. Her 1 bardak suyun içine 3-4 damla limon suyu damlatın.
  4. Gazlı içecekler, paketlenmiş gıdalar, alkol ve sigaradan uzaklaşın.
  5. Koyu yeşil yapraklı sebzeleri bol tüketin.

Bağırsak Detoksu Nasıl Yapılır, Bağırsakları Ne Temizler? Tıklayınız 

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Detoks Programı Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...