2023-01-30 17:42:48 | Son Güncelleme : 2023-01-30 18:20:55

Devletten çalışan annelere istihdam desteği: 112 gün için 24 bin 909 TL ödeniyor! 90 gün sigortalı olması yeterli! İşte başvuru şartları

Devletten çalışan annelere istihdam desteği! Devlet çalışan kadına doğum sürecinde ve çocuğunun ilk aylarında maddi destek sağlıyor. Çalışan hamile kadınların zorluk yaşamaması adına çalıştığı dönem boyunca parası kesilmiyor. Peki, çalışan annelere destek ne kadar? Maddi destek için başvuru şartları neler? Detaylar haberimizde…

Doğum izni başlamadan önce çalışma hayatından ayrılan kadınlar devletin bu maddi desteğinden faydalanamıyor.
Doğum izni başlamadan önce çalışma hayatından ayrılan kadınlar devletin bu maddi desteğinden faydalanamıyor.

Devlet çalışan kadının yanında olmaya devam ediyor. Doğum sürecinde işten ayrılmak zorunda kalan annelere müjdeli haber devlet tarafından geldi. Hem çalışan hem de doğum yapan kadınlar çalışmadığı dönemde de para kazanmaya devam ediyor. Hamilelik boyunca toplam 112 gün çalışmama hakkına sahip kadınlara 24 bin 909 lira yardım yapılıyor. İşte, çalışan kadınlara destek ödemesine dair merak edilen detaylar:

2023 YILINDA ASGARİ ÜCRETE GÖRE ANNENİN ÖDENEK HESABI

Çalışan kadınlar hamileliğin son dönemlerinde başlayan doğum iznini 112 güne çıkarabiliyor. Yeni asgari ücretle birlikte zamlanan doğum parası ise ailenin bütçesine büyük destek sağlıyor. Çalışan kadınlar doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izne sahip oluyor. 112 gün çalışma hayatından ayrı kalan kadınlara, doğum iznine geçirilen süre için para veriliyor.

Aylık brüt ücrete göre hesaplanan doğum patasında yeni asgari ücret baz alındığında, doğum iznine çıkan bir kadının 16 haftalık kazancı 24 bin 909 lira olacak.

Aylık brüt ücret: 10 bin 8 TL

Günlük brüt ücret: 10 bin 8 TL / 30 = 333,60 TL

16 haftalık (112 gün) rapor parası: 33,60 x 112 = 37.363,2 TL

Anneye ödenecek olan miktar: 37.363,2 x 2/3 = 24.57 TL

(Yapılan hesaplama brüt asgari ücret üzerindendir)

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Doğum izni bittikten sonra çalışma hayatına dönen kadının parası kendi adına açılan Ziraat Bankası’na ödenecek. Bu destekten faydalanmak için ise bazı şartlar bulunuyor. Başvuracak kadınların öncelikle bu şartları kontrol etmeleri ve uygun olduklarını tespit etmeleri gerekir.

İşyerindeki sigortalılığının devam etmesi, doğumdan önceki 1 sene içerisine en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatması gibi şartlar aranıyor.

Doğum izni başlamadan önce çalışma hayatından ayrılan kadınlar devletin bu maddi desteğinden faydalanamıyor.

Devlet çalışan kadınlara ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için ise 600 lira maddi yardım yapıyor. Bu destekten faydalanmak için aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfadan e-Devlet kapısına giriş yapmanız ve başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekiyor.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Yaşam
|
17 Ocak 2023 - 15:41
Yoldan geçenler parfümünüzü soracak: En beğenilen Bargello parfüm kodları
Dünyaca ünlü parfümlerin muadili Bargello parfüm, etkileyici kokusu ve kalıcılığıyla adından söz ettiriyor. Farklı koku denemek isteyenler, parfümlerin içeriğini ve en çok satan bargello kadın parfüm kodlarını araştırıyor. Peki, en çok satan bargello kadın parfüm kodları neler? Bargello kadın parfüm kodları neler?
Yaşam
|
07 Şubat 2023 - 15:45
2 dakikada fay hattı sorgulama: Evimin altından fay hattı geçiyor mu?
Fay hattı sorgulama ekranı, meydana gelen depremin ardından gündemde en önemli konular arasında yer aldı. Vatandaşlar yaşadığınız bölgede fay hattının bulunup bulunmadığını ve bölgenin deprem riskini araştırıyor. Malatya, Gaziantep, Osmaniye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Adıyaman başta olmak üzere tüm illerde fay hatlarının sorgulanması artmış durumda. Peki, e devlet fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Hangi bölgelerden fay hattı geçiyor? İşte, 2023 fay hattı sorgulama e devlet ekranı…
Yaşam
|
11 Şubat 2023 - 13:27
Enkaz altında sağ kalma rekoru! Film değil gerçek
Asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin sancıları devam ediyor. Arama kurtarma ekipleri aralıksız bir ‘can’ daha kurtarabilmek için zamanla yarışırken, enkaz altında mahsur kalanların zamanı daralıyor. Endişe içinde beklenirken daha önce yaşanan depremlerde enkaz altında kalan insanların kaç saat, kaç gün yaşayabildikleri merak kazandı.