Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Doğal antibiyotik! Fermente sarımsak bal karışımının faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Mavi Kadın>Yaşam>Doğal antibiyotik! Fermente sarımsak bal karışımının faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Bal ve sarımsağın bir araya getirilmesiyle alternatif tıbbın en güçlü ilacı ortaya çıktı. Peki Antibakteriyel, antiviral ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri olan fermente sarımsak bal karışımının faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Fermente sarımsak balı, güçlü iyileştirici özellikleri nedeniyle popülerlik kazanan asırlık bir ilaçtır.
Fermente sarımsak balı, güçlü iyileştirici özellikleri nedeniyle popülerlik kazanan asırlık bir ilaçtır.

Fermente sarımsak bal karışımı, güçlü iyileştirici özellikleri nedeniyle popülerlik kazanan asırlık bir ilaçtır. Bu doğal karışım, soğuk algınlığı, grip, öksürük ve boğaz ağrısına karşı rahatlama sağlamak için sarımsak ve balın tıbbi faydalarını birleştirir. İşin sırrı hem sarımsağın hem de balın benzersiz özelliklerinde yatmaktadır. Fermente sarımsak bal karışımının faydaları nelerdir merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

 FERMENTE SARIMSAK BAL KARIŞIMININ FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsak, güçlü antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olan allisin adı verilen bir bileşik içerir. Allisin, soğuk algınlığı ve grip semptomlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca boğaz ağrısını hafifletmeye ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Sarımsak bal ile fermente edildiğinde tıbbi özelliklerini artıran değişikliklere uğrar.

Fermantasyon süreci sırasında sarımsaktaki faydalı bileşikler biyolojik olarak daha kolay kullanılabilir hale gelir. Bu, fermente sarımsak balının enfeksiyonlarla mücadelede ve bağışıklık sistemimizi desteklemede daha etkili olmasını sağlar.

Bal ise doğal bir öksürük kesicidir ve inatçı öksürüğün rahatlamasını sağlar. Ayrıca bakteriyel enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. Sarımsak ve bal bir araya getirildiğinde, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü bir bitkisel ilaç oluşturur.

 

Doğal antibiyotik! Fermente sarımsak bal karışımının faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

 

Bunun ötesinde bal boğaz ağrısını da giderir. Özellikle boğazı kaplama ve iltihabı azaltma konusundaki doğal yeteneği, rahatsızlığın hafifletilmesine ve iyileşmenin desteklenmesine yardımcı olur.

Balda bulunan doğal enzimler de fermantasyon sürecinde çok önemli bir rol oynar. Bu enzimler baldaki şekeri parçalayarak faydalı bakterilerin büyümesini teşvik eder.

Yani fermente sarımsak bal karışımının faydaları, sarımsağın sadece bağışıklığı güçlendirmesi değil, aynı zamanda balın probiyotik ve iyileştirici özellikleridir.

FERMENTE SARIMSAK BAL KARIŞIMI NASIL YAPILIR?

Fermente sarımsak balı yapma süreci basittir. İhtiyacınız olan üç temel malzeme: Bir baş taze sarımsak, 1 çay bardağı ham organik bal ve sıkı kapaklı cam kavanoz.

Adım 1: Sarımsak dişlerini soyun ve doğal bileşiklerini serbest bırakacak şekilde hafifçe ezin. Bu, fermantasyon sürecini geliştirmeye ve faydalarını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Adım 2: Ezilmiş sarımsak dişlerini temiz bir cam kavanoza koyun ve üzerine balı dökün. Havayla temasını önlemek için sarımsağın tamamen balın içine batırıldığından emin olun.

Adım 3: Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve oda sıcaklığında iki hafta bekletin. Daha etkili bir çözüm istiyorsanız sarımsak ve balın 4-6 hafta mayalanmasını beklemek daha iyidir. Fermente sarımsak balının hazır olup olmadığını köpürme işlemi bittiğinde anlayabilirsiniz.

NOT: Kavanozun her gün kapağını açarak oluşan gazları boşaltmanız gerekir. Köpürme tamamen durduğunda kür kullanıma hazır hale gelmiştir.

SARIMSAK BAL KARIŞIMI ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİR Mİ?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmek için karışımdan günde bir çay kaşığı alabilirsiniz. Boğaz ağrınız veya inatçı öksürüğünüz varsa rahatlamak için kullanabilirsiniz.

FERMENTE SARIMSAK BAL KARIŞIMI KULLANMAK GÜVENLİ Mİ?

Fermente sarımsak balını soğuk algınlığı, grip veya boğaz ağrınız için kullanmak tamamen güvenlidir. Ancak bir yaşın altındaki bebeklere fermente sarımsak balı verilmesi, onları bebek botulizmi riskine sokar.

Sarımsak veya bala alerjisi olanlar, alerjik reaksiyonları tetikleyebileceği için fermente sarımsak balından uzak durmalıdır. Ayrıca şeker hastası kişilerin bu kürü kullanırken çok fazla tüketmemelidir.

FERMENTE SARIMSAK BAL KARIŞIMI NASIL SAKLANIR?

Fermente sarımsak bal oda sıcaklığında birkaç ay saklanabilir. Bal doğal bir koruyucu görevi görür. Ancak küf veya kötü koku gibi herhangi bir bozulma belirtisi fark ederseniz atın. Buzdolabına koymak gerekli değildir ancak serin ve karanlık bir yerde saklamak raf ömrünü uzatabilir.

FERMENTE SARIMSAK BAL KARIŞIMI NASIL KULLANILIR?

Hava kötü olduğunda, boğaz ağrısını hafifletmek ve tıkanıklığı hafifletmek için bir çay kaşığı fermente sarımsak balı alın. Rahatlatıcı bir içecek hazırlamak için ılık suya veya çaya da karıştırabilirsiniz. 

Kaynak : optimalhealthfacts.com
Editör : Nuran Yunak Gözüaçık
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...