Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Her gün çöpe atıyoruz ama cildi mermer gibi yapıyor

Mavi Kadın>Güzellik>Her gün çöpe atıyoruz ama cildi mermer gibi yapıyor

Doğal güzellik denince besin değeri yüksek yumurta kabukları doğanın bize sunduğu önemli bir hazine olarak karşımıza çıkıyor. Yumurta kabukları, içerdikleri kalsiyum, mineraller ve proteinle sağlık ve güzellik için birçok fayda sunuyor. İşte yumurta kabuğu ile güzelleşmenin püf noktası...

Her gün çöpe atıyoruz ama cildi mermer gibi yapıyor

Günlük protein ihtiyacının karşılanmasını sağlayan yumurtanın kabuğu, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için faydalı. Yumurta kabuklarını çöpe attığımızı düşündüğümüzde, aslında önemli bir faydasından mahrum kalıyoruz. 

Yumurta kabukları, içerdikleri magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum gibi minerallerle bir araya gelerek vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde kilit bir rol oynuyor.

CİLT BAKIMINIZIN VAZGEÇİLMEZİ OLACAK

Yumurta kabuğunu, güzellik ritüellerinize doğal bir dokunuş eklemek için ince toz haline getirerek kullanabilirsiniz. 

Yumurta kabuğundaki kalsiyum, cildin nem seviyesini artırarak elastikiyetini destekler. Ayrıca, içerdiği mineraller sayesinde cildin parlaklığını artırır, canlı ve sağlıklı bir görünüm sağlar; cilt lekelerini ve sivilceleri azaltarak yaşlanma belirtilerini geciktirir. 

Yumurta kabuğunu, doğal malzemelerle birleştirerek etkili yüz maskeleri elde edebilirsiniz. Örneğin, bal veya yoğurt ile karıştırılan maskeler, cildin nemlenmesine ve canlanmasına yardımcı olur. Ayrıca, içerdiği minerallerle saç sağlığını destekler ve saç maskelerine eklenerek, saçların daha parlak ve güçlü olmasına katkı sağlar.

Her gün çöpe atıyoruz ama cildi mermer gibi yapıyor

YUMURTA KABUĞU İLE MASKE VE TONİK NASIL YAPILIR?

Yumurta kabuğu maskesi yapmak için, bir miktar yumurta kabuğunu toz haline getirebilirsiniz. Bu tozu, yoğurt, bal, limon suyu veya zeytinyağı gibi malzemelerle karıştırarak maske yapabilirsiniz.

Yumurta kabuğu ile yüz maskesi tarifi:

Malzemeler:

  • 1 adet yumurta kabuğu
  • 1 çay kaşığı yoğurt (isteğe bağlı)
  • 1 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)

Yapılışı:

  • Bir yumurtayı kırıp içini bir kaba alın. Yumurta beyazını veya sarısını kullanabilirsiniz, tercih sizin!
  • Yumurta kabuğunu iyice yıkayın ve temizleyin ve blendırda ince toz haline getirin. 
  • Toz haline getirilmiş yumurta kabuğunu yumurtanın içine ekleyin.
  • Yoğurt ve balı da ekleyerek malzemeleri karıştırın. 
  • Yoğurt cildi nemlendirirken bal antibakteriyel etki sağlar.
  • Karışımı cildinize uygulayın, özellikle T bölgesine ve problemli bölgelere odaklanabilirsiniz.
  • Yaklaşık 15-20 dakika boyunca cildinizde bekletin ve ılık su ile yıkayın.

Yumurta kabuğu toniği:

Yumurta kabuğu tonik yapmak için, bir miktar yumurta kabuğunu toz haline getirin ve bu tozu bir miktar su ile karıştırın. Elde ettiğiniz tonikle yüzünüze masaj yapın.

Her gün çöpe atıyoruz ama cildi mermer gibi yapıyor

KOZMETİK SEKTÖRÜNDE YUMURTA KABUĞU

Dergipark'ta yayımlanan araştırma sonucuna göre; Yumurta kabuğunun çevre kirliliği üzerinde oluşturduğu etkiyi azaltmak için çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. Genellikle toz haline getirilerek kullanılan yumurta kabuğu iyi bir doğal kalsiyum kaynağıdır. Günümüzde yumurta kabuğu, çeşitli uygulamalarda katkı maddesi veya hammadde olarak kullanılmaktadır. Yumurta kabuğunun kullanım alanları özellikle tıbbi ve kozmetik sektörleridir. Sınırlı kemik kusurlarının doldurulması ve kemik büyütme işlemleri için yumurta kabuğu tozu, iyi bir katkı maddesi olarak tercih edilmektedir. Yüksek kalsiyum, magnezyum ve fosfor içeriğine sahip yumurta kabuğu, gübre olarak kullanılabilabilir.

Ayrıca yapılan çalışma, yumurta kabuğu kemik onarımı ve organ nüfuzunda kullanılabilir olduğunu göstermiştir. Yüksek kalsiyum içeriğine sahip olan yumurta kabuğu tozu, insan vücudunun kalsiyum ihtiyacını karşılamak amacıyla, belirli oranlarda unla karıştırılarak ekmek üretiminde kullanılabilir. Yumurta kabuğu tozu ekmeklerin sertlik değerini düşürdüğü ve ekmeğin hacminde artışa neden olduğu görülmüştür.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...