Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır, şartları neler? 2500 TL’lik yardım başvurusunu kimler yapabilir?

Mavi Kadın>Yaşam>Doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır, şartları neler? 2500 TL’lik yardım başvurusunu kimler yapabilir?

Geçen yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmeye başlanan doğalgaz yardımı destek ödemesi bu sene de devam edecek. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte henüz başvuruda bulunmayan ve destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar ‘ Doğalgaz yardımı başvuruları nasıl yapılır?’, ‘Doğalgaz desteği kimlere verilir?’ Sorularına cevap aramaya başladı.

Başvuru yapan vatandaşlara hem doğalgaz hem de elektrik fatura desteği verilecek.
Başvuru yapan vatandaşlara hem doğalgaz hem de elektrik fatura desteği verilecek.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte doğalgaz faturaları da bir hayli kabarıyor. Kışın doğalgaz desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar doğalgaz yardımı hakkında yoğun araştırma yapmaya başladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın konu ile ilgili yaptığı önemli açıklamalar sonrası doğalgaz desteği başvurusu ile ilgili detaylar da tekrar gündeme geldi. Peki, elektrik / doğalgaz desteği başvuruları nasıl yapılır, şartları neler? Doğalgaz desteği ödemesi ne kadar oldu? İşte konuya dair merak edilen detaylar:

DOĞALGAZ YARDIMI NE KADAR?

Doğalgaz yardımı hakkında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doğalgaz tüketim desteğinde yeni başvuru döneminin kiracıları da kapsadığını ve hane başına destek oranının 900-2500 TL arasında olacağını belirlediğini söyledi.

KİRACILAR DA DESTEKTEN FAYDALANABİLİYOR

İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği'nde kış dönemine ilişkin başvuruların başladığını söyleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık konuyla ilgili şunları söyledi:

‘Önceki dönemimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek."

DOĞALGAZ DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?

  • İhtiyaç sahibi olmak şartıyla doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe/beldede ikamet eden ve doğal gaz aboneliği olan bütün vatandaşlar destekten yararlanabilir.
  • Doğalgaz Tüketim Desteği hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere verilecek.
  • İhtiyaç sahibi vatandaşlar, e- Devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru onaylandıktan sonra PTT'ye gidip faturaları ibraz ederek destekten yararlanabilirsiniz.
  • Ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşların destek miktarı ise kartlarına yatırılacak.

Doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır, şartları neler? 2500 TL’lik yardım başvurusunu kimler yapabilir?

DOĞALGAZ YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI

Devlet doğalgaz yardımı desteğinden yararlanmak isteyenlerin bazı şartları karşılaması gerekiyor. Doğalgaz yardım başvuru şartları şöyle:

  • Türk vatandaşı olması,
  • E-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,
  • Doğalgaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması gerekir,
  • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması,
  • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması gerekir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğalgaz desteği başvuruları e-Devlet üzerinden yapılıyor. Doğalgaz yardımı için 'Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti' ekranından gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. e- Devlet üzerinden yapmak istemeyenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden Doğal Gaz Tüketim Desteği başvurusu yapabilir.

DOĞALGAZ YARDIM BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...