Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yorgun annelere Papatya çayı faydalarıyla şaşırtıyor! Doğum sonrası depresyonuna birebir

Mavi Kadın>Anne çocuk>Yorgun annelere Papatya çayı faydalarıyla şaşırtıyor! Doğum sonrası depresyonuna birebir

Yeni anneler, uykusuz geceler, bebek bakımıyla ilgili endişeler ve fiziksel değişimlerle başa çıkmak zorunda kalırken, bu süreç sıklıkla doğum sonrası depresyon gibi ciddi bir durumu tetikleyebiliyor. Ancak, tüm bu zorluklarla baş etmeye yardımcı olabilecek doğal bir destek var. Yorgun anne çayı tarifi nasıl yapılır?

Yorgun annelere Papatya çayı faydalarıyla şaşırtıyor! Doğum sonrası depresyonuna birebir

Bebek bakımıyla birlikte gelen uykusuz geceler, bebekle ilgili endişeler, fiziksel ve duygusal değişimler... Tüm bunlar, doğum sonrası dönemde annelerin karşılaştığı zorlukların sadece bir kısmıdır. Bu süreç, maalesef bazı annelerde doğum sonrası depresyonu gibi ciddi bir durumu tetikleyebilir. Papatya çayı gibi doğal çözümler, bu süreci daha hafif atlatmanızı sağlar.

Papatya, yüzyıllardır sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle bilinen bir bitkidir. Papatya çayının antidepresan ve anti-enflamatuar özellikleri, doğum sonrası depresyon belirtilerini hafifletmede etkilidir.

Genellikle içecek olarak tüketilse de, papatya özütü ayrıca kapsüllerde ve aromaterapi yağlarında da kullanılır. Papatya losyonlu bebek ürünleri yatıştırıcı özelliği ile anneler tarafından tercih ediliyor.

Sakinleştirici özelliği ile bilinen papatya çayının sağlık üzerine birçok olumlu etkisi vardır.  

UYKU KALİTESİNİ ARTIRIR

Papatya çayı, kafeinsiz bir bitkisel bir içecek olarak, uyku kalitesini iyileştirme özelliğiyle dikkat çeker. Klinik Farmakoloji Dergisi'nde yayımlan araştırmada, uyku öncesi içilen sıcak bir fincan papatya çayı, rahat bir gece uykusu çekmenizi sağlar.

Papatyadaki apigenin, belirli beyin reseptörlerine bağlanarak uykuya eğilimi artırır ve uykusuzluğu azaltır.

Bu nedenle, gece rutininize papatya çayı eklemek, daha iyi bir uyku ve dolayısıyla daha iyi bir ruh hali için önemlidir.

Yorgun annelere Papatya çayı faydalarıyla şaşırtıyor! Doğum sonrası depresyonuna birebir

İLTİHABI AZALTIR

Papatya çayı, hafif şişkinlikten irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi daha ciddi sindirim problemlerine kadar uzanan bir yelpazede faydalı olabilecek doğal bir çözümdür. Hem antispazmodik hem de anti-inflamatuar (iltihap önleyici) özelliklere sahip olduğu için mide ve bağırsak kramplarını hafifletmede oldukça etkilidir. Papatya çayı ayrıca iltihabı azaltmaya yardımcı olan bileşikler de içerir.

KAN ŞEKERİ SEVİYELERİNİ DENGELER

Papatya, pankreasın insülin üretimini stimule ederek ve insülin direncini azaltarak kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yayımlanan bir araştırmada, papatya çayının kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve diyabet komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan ve anti-enflamatuar özellikler içerdiği gösterilmiştir.

64 diyabet hastasını içeren çalışma, günde öğünlerle birlikte papatya çayı içenlerin sekiz hafta boyunca su tüketenlere kıyasla daha düşük ortalama kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

KALP HASTALIKLARI RİSKİNİ AZALTIR

Papatya çayının antioksidan özelliği, vücuttaki serbest radikalleri temizleyerek hücresel hasarı azaltır ve dolayısıyla kalp-damar hastalıkları riskini azaltabilir. 

Boston'daki Tufts Üniversitesi'nden yapılan araştırma, papatya çayının kan basıncını düşürmeye ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olarak kalp sağlığında etkili olabileceğini ortaya koymuştur.

SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİLERİNİ HAFİFLETİR

Papatya çayında bulunan fenolik bileşikler, vücudunuzun savunma mekanizmasını güçlendirerek bağışıklık sisteminizi destekler. Ancak bununla da kalmaz, içeriğindeki diğer bileşikler sayesinde soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi rahatsızlıklarla savaşır ve burun tıkanıklıklarını hafifletir.

Yorgun annelere Papatya çayı faydalarıyla şaşırtıyor! Doğum sonrası depresyonuna birebir

DOĞUM SONRASI DEPRESYONLA SAVAŞIR

Papatya çayı, yaygın olarak bilinen manzanilla çayı, stres ve anksiyete belirtilerini hafifletir. Vücuttaki serotonin ve melatonin seviyelerini artırarak, stresi ve endişeyi hafifletmekle tanınan hormonların düzeylerini yükseltir.

Bir ABD Dergisi, papatya çayının rahatlatıcı etkisinin aynı zamanda migren ve baş ağrılarında da rahatlama sağlayabileceğini, huzursuz bir zihni sakinleştirmede ve yaygın anksiyete belirtilerini hafifletmede yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

Doğum sonrası depresyon, doğum yapan kadınlarda sıkça görülen bir ruhsal bozukluktur. Papatya çayı, anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde doğum sonrası depresyon belirtilerini hafifletmede olumlu bir etkiye sahiptir.

Bir başka araştırma, doğum sonrası kadınların, iki hafta boyunca düzenli olarak papatya çayı içenlerin, çayı içmeyenlere göre daha iyi bir uyku kalitesi yaşadığını ve uyku sorunlarıyla ilişkilendirilen depresyon belirtilerinin daha az olduğunu göstermiştir.

CİLT DOSTUDUR

Papatya çayı, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu için cilt sağlığını destekler. Özellikle ciltteki hafif tahrişleri yatıştırır ve ciltteki kızarıklığı azaltır. 

Ayrıca, papatya çayının içeriğinde bulunan bazı bileşiklerin cildi nemlendirebileceği ve ciltteki bazı koşulları iyileştirebileceği düşünülmektedir. 

Lekelerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Papatya ile zenginleştirilmiş cilt bakım ürünleri akneyi tedavi etmede, hassas cildi yatıştırmada ve cilt kuruluğu ile mücadelede etkilidir.

OSTEOPOROZ RİSKİNİ AZALTIR

Papatya çayı, yaşla birlikte artan kemik erimesiyle mücadele eder. Papatya, kemik yoğunluğunu korumaya ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilecek bazı bileşikler içerir.

2022 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada, papatya flavonoidlerinin antioksidan özelliklerinin, osteoporozun oluşumunda rol oynayan oksidatif stresi azaltmada önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı.

Bu antioksidan özellikler, vücuttaki serbest radikalleri temizleyerek hücresel hasarı azaltabilir ve dolayısıyla kemik yoğunluğunu koruyarak osteoporoz riskini azaltabilir.

ADET SANCILARINI HAFİFLETİR

Papatya çayı, anti-inflamatuar ve antispasmodik özellikleri sayesinde adet döneminde yaşanan şişkinlik, kramp, kaygı, terleme, uyku bozuklukları ve ruh hali değişiklikleri gibi birçok semptomu hafifletmede etkilidir.

Dikkat: Bu çayın aşırı tüketimi düşük riskini artırabileceğinden, hamile ve emziren kadınlara dikkatli olmaları önerilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yapılan açıklamaya göre, alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve ayrıca uyuklama, göz tahrişi, kusma ve bulantıya yol açabilir. Bu nedenle, her zaman bu çayı ölçülü bir şekilde tüketin.

PAPATYA ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Papatya çayı, rahatlatıcı aroması ve şifa dolu içeriğiyle her mevsim keyifle tüketebileceğiniz bir bitki çayıdır.

İşte papatya çayı demlemek için adım adım yapmanız gerekenler:

Malzemeler:

  • Kurutulmuş papatya çiçekleri veya papatya çayı poşeti
  • Kaynar su

Yapılışı:

  • Bir fincan veya demlik hazırlayın.
  • Eğer kurutulmuş papatya çiçekleri kullanıyorsanız, yaklaşık bir tatlı kaşığı kadarını bir fincana veya demliğe koyun. Eğer papatya çayı poşeti kullanıyorsanız, bir poşeti fincana veya demliğe yerleştirin.
  • Üzerine yaklaşık 200-250 ml kaynar su ekleyin.
  • Papatya çiçeklerinin veya poşetin suyun içinde yaklaşık 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Demleme süresi çayın istenilen gücüne bağlı olarak değişebilir. Daha güçlü bir çay istiyorsanız, demleme süresini uzatabilirsiniz.
  • Demleme işlemi tamamlandıktan sonra, isteğe bağlı olarak bal veya limon dilimi ekleyerek tatlandırabilirsiniz.
  • Son olarak, çayı süzerek veya poşeti çıkartarak fincanlara dökün ve sıcak olarak servis edin.

Yorgun annelere Papatya çayı faydalarıyla şaşırtıyor! Doğum sonrası depresyonuna birebir

PAPATYA ÇAYININ BESİN DEĞERLERİ

ABD Tarım Bakanlığı Ulusal Besin Standart Referans Veritabanı'na göre, papatya çayı birçok vitamin ve mineral içerir.

Papatya çayında bulunan vitamin ve mineraller:

Potasyum: Sinir ve kas fonksiyonları için önemlidir.

Magnezyum: Enerji üretimi ve protein sentezi için gereklidir.

Kalsiyum: Kemik ve diş sağlığı için önemlidir.

Sodyum: Su ve elektrolit dengesini korumaya yardımcı olur.

Tiamin (B1 vitamini): Enerji metabolizması ve sinir sistemi fonksiyonları için gereklidir.

Riboflavin (B2 vitamini): Enerji metabolizması ve hücre fonksiyonları için gereklidir.

A vitamini: Görme, bağışıklık sistemi ve cilt sağlığı için önemlidir.

Papatya çayında bulunan diğer besin maddeleri:

Folat: DNA sentezi ve hücre bölünmesi için gereklidir.

Demir: Hemoglobin üretiminde rol oynar ve oksijen taşınmasına yardımcı olur.

Çinko: Bağışıklık sistemi fonksiyonları ve yara iyileşmesi için gereklidir.

Bir fincan demlenmiş papatya çayı (237 ml): 2 kcal enerji, 0.47 g karbonhidrat içerir.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın, organicfacts.net
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...