30 Kasım 2020, Pazartesi 02:20

Doğuma Girerken Giderken Doğumda Okunacak Dua Nedir?

Doğuma Girerken Giderken Doğumda Okunacak Dua Nedir?

Hamilelik, 9 aylık çok özel bir süreçtir. Doğum ise hamileliğin bitişi, heyecanla beklenen minik bebeğin dünyaya gelişidir. Fakat bu, hiç de kolay değildir. İster normal doğum olsun ister sezaryen doğum olsun; her ikisinin de kendine göre zorluğu vardır. Şayet normal doğum yapacaksanız, aşağıda bildireceğimiz normal doğum yapmanızı kolaylaştıracak yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Doğumu Kolaylaştıran Dua Nasıldır?

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye kitabında buyruldu ki

Çocuğun râhat tevellüd etmesi için (Bostân-ül-ârifîn) sonunda diyor ki, Abdüllah ibni Abbâs “radıyallahü teâlâ anhümâ” buyurdu ki, bir tas, tabak içine (Bismillâhillezî lâ ilâhe illâ huv El-Halîm-ül Kerîm. Sübhâne Rabbil’ Arş-il’azîm Elhamdülillahi Rabbil’ âlemîn) ve sonra (Nâzi’ât) sûresinin son âyetini ve Ke-ennehüm’den i’tibâren (Ahkaf) sûresinin son âyetini islâm harfleri ile yazıp, eritip anasına içirmelidir.

Kağıda yazıp suya batırılırsa suyunu içmek de aynıdır. Fotokopi çekerek suya batırmakla da olur. Orijinali için tıklayınız.

http://www.dinimizislam.com/Download/Resimler/Dualar/KolayDogumIcin.jpg

Doğumu Kolaylaştıran En Etkili Yöntemler

Zeytin Yağı ve Sıcak Kompres

Bu, doğum yapmayı kolaylaştıran etkili yöntemlerden biridir. Doğuma az kaldığında doğum sancıları başlar. Bebeğin çıkacağı bölgeye ve rahim ağzına zeytinyağı sürmek daha rahat doğum yapmanıza yardımcı olacaktır. Bir de Hindistan cevizi yağıyla zeytinyağını karıştırıp o gün hastaneye giderken yanınızda götürün. Doğuma girmeden birkaç saat önce hemşirelerden bu yağı size uygulayıp sıcak kompres yapmalarını isteyin. Böylelikle doğumu kolay bir şekilde atlatacaksınız. Doğum öncesi bu bölgeye ılık su ve zeytinyağı karışımıyla da kompres yapılabilir.

Perine Masajı Yapın

Hamilelikte 37.haftadan itibaren zeytinyağı ile perine bölgenize masaj yapmak da doğumu kolaylaştıracaktır. Ancak perine masajı yapmadan doktorunuza danışmalısınız. Eğer hekiminiz bir sakıncasının olmadığını söylerse bu masajı güvenle uygulayabilirsiniz. Masajdan evvel sıcak su ile duş almanız önerilir. Bu sayede kaslarınız gevşeyecek, masaj daha çok fayda sağlayacaktır.

Squat(çömelme) Egzersizi

Bu egzersiz sağlıklı ve rahat bir doğum yapmanıza fazlasıyla destek olacaktır. Bunu yavaş yavaş oturup kalkarak gerçekleştirebilirsiniz. Ne zaman bacaklarınızda yanma hissederseniz o zaman bırakırsınız. Bu hareket ile bebeğinizin aşağı doğru hareket etmesini kolaylaştırmış olursunuz. Hem bu egzersiz pelvik bölgenizin esnekliğini artırır ve doğum sırasında rahim ağzı daha iyi açılır.

Hurma Yiyin

Hurma; oksitosin hormonu, vitamin ve protein açısından zengindir. Bu nedenle gebeliğin son haftalarında her gün 7-8 tane hurma tüketilmesi oldukça yararlıdır. Oksitosin hormonunun rahim kasılmalarını teşvik ettiği bilinmektedir. Düzenli hurma tüketimi kolay doğum yapmak için harika bir yöntemdir. Bir grup hamile kadın üzerinde hurma yemenin doğuma etkisine yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Hamileyken hurma yiyen kadınlarda rahim ağzının ortalama 3.5 cm kadar açıldığı tespit edilmiştir. Araştırmaya göre hurma yemeyen kadınların rahim açıklığı ise 2 cm'den fazla olmamıştır. Öte yandan hurma tüketmiş olan kadınların %96'sında suni sancı verilmeye gerek kalmadan normal doğum kolaylıkla gerçekleştirilmiştir. Hurma tüketmeyenlerin ise %76'sı suni sancı olmadan doğum yapmış; diğerleri suni sancıya ihtiyaç duymuştur.

Başka bir araştırmada hurma tüketen kadınların %28'ine suni sancı meydana getiren bir ilaç (Pitocin gibi) verilmesi gerekirken, hurma tüketmeyen kadınların %47'sinde doktorlar bu ilaçları kullanmak zorunda kalmıştır.

Kegel Egzersizi Yapın

Pelvik taban egzersizleri olarak da bilinen kegel egzersizi; vajina, idrar kesesi ve rahim bölgesini destekleyen kasları güçlendirir. Bundan dolayı hamilelik boyunca günlük olarak tekrarlanması önemlidir. Her biri 15'er dakika olmak üzere günde 3 defa kegel egzersizi yapmanın doğuma büyük faydası vardır. Bu egzersiz; idrarı tutmak için kullanılan kasların sıkılıp serbest bırakılmasıyla yapılır. Otobüste giderken, evde otururken, yatarken; kısacası herhangi bir yerde yapılabilir.

Merdiven İnip-Çıkma Egzersizi:

Merdivenleri yavaş yavaş inip-çıkmak üstt bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlar ve doğumun kolaylaşmasında rol oynar. Aynı zamanda bu egzersiz anne adayında ve bebekte kalp atımının düzenlenmesine yardım eder.

Doğumu Kolaylaştıran Hareketler Doğum Egzersizleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT