Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Domates Suyu Nasıl Çıkarılır Hazırlanır Neye Ne İşe Yarar?

Mavi Kadın>Yaşam>Domates Suyu Nasıl Çıkarılır Hazırlanır Neye Ne İşe Yarar?

Domates suyu A vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir ve kalsiyum içeriği ile harika bir içecektir.

Domates Suyu Nasıl Çıkarılır Hazırlanır Neye Ne İşe Yarar?

Domates suyu A vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir ve kalsiyum içeriği ile harika bir içecektir. Domates suyunun tadını sevmiyorsanız, havuç gibi diğer sebze sularını domates suyuyla karıştırarak tüketmek hem bu içeceğin lezzetini artırır, hem de daha sağlıklı bir içecek olmasına yardımcı olur. Domates suyunun harika faydaları arasında sindirim sistemini çalıştırma, kilo vermeye yardımcı olmak, vücudu toksinlerden arındırma, kolesterolü düşürme, kemikleri güçlendirme, bazı kanserleri önlemek, kalp damar sağlığını destelemek ve iltihaplanmayı azaltmak vardır.  Domates suyunun sağlığa diğer faydaları şöyledir;

 1. Domates suyu vücuda C vitamini, demir, folik asit, potasyum, magnezyum, çinko, fosfor, A vitamini, K vitamini, B1, B2, B3, B5, B6, B7 vitaminleri gibi bol miktarda doğal vitamin ve mineraller sağlar.
 2. 1 bardak domates suyu 10 g karbonhidrat, 1 g lif, 1.8 g protein ve 0.1 g yağ içerir.
 3. Domates suyu güçlü bir antioksidan olan likopen içerir. Kan limfositlerini korumaya yardımcı olduğundan yüksek tansiyonu düşürmeye faydalıdır.
 4. Domates suyundaki yüksek C vitamini seviyesi bağışıklık sistemimizi destekler, virüs ve enfeksiyonlarla savaşır.
 5. Domates suyu göğüs kanseri, prostat kanseri, koroner atardamar hastalıkları ve damar tıkanıklığına karşı etkili bir kalkan olmasıyla bilinen likopen antioksidanı bakımından zengindir.
 6. Domates suyu az kalori ve oldukça az yağ içerdiğinden kilo vermek isteyenler için idealdir.
 7. Domates suyundaki A vitamini kan damarlarını desteklemeye yardım eder ve görme yeteneğini geliştirir. Çin tıbbı da domates kabuklarının göz maskesi olarak kullanımını tavsiye eder.  
 8. Domates suyu düşük karbonhidrat içerdiğinden diyabet hastaları için iyidir. Diyabet hastalarının idrarındaki şeker oranını kontrol eder ve kilo vermeye çalışan kişiler için de faydalıdır.
 9. Domates suyu sindirim, karaciğer fonksiyonu ve dışkılama hareketlerinin gelişmesine yardımcı olur.
 10. Domates suyu tüketimin kolesterolü doğal olarak azaltır böylelikle genellikle reçete edilen sağlık için zararlı kolesterol düşürücü ilaç kullanımını engeller.
 11. Eklem ağrılarını ve solunu hastalıklarını önlemede yardımcıdır.
 12. Domates suyu sabah bulantılarını, hazımsızlığı, mide-bağırsak hastalıklarını, bağırsakta aşırı gaz oluşumunu iyileştirmede etkilidir.
 13. Biber ve tuzla karıştırılmış taze domates suyu mide bulandırıcı hissi azaltmaya yardım eder lezzetli bir içecek olarak da sunulabilir. 
 14. Domates suyu idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder, böbrek ve safra kesesi taşları oluşumunu da engeller.
 15. Antioksidan doğası kemiklerdeki kalsiyum miktarını arttırmaya böylelikle güçlendirmeye yardım eder.
 16. Domates suyu şeker oluşumunu yükseltir ve tüketildiğinde anında enerji verir.
 17. Domates suyu insan beslenmesinde gerekli bir mineral olan potasyum bakımından zengindir.
 18. Domates suyu kilo kaybına yol açarak yağın vücut tarafından daha hızlı faydalanmasını sağlayan karnitin üretimini canlandırır.
 19. Domates suyunda bulunan beta karoten, lütein ve zeaksantin göz sağlığında gelişmeye katkı sağlar.  
 20. Domates suyunda bulunan kanser önleyici olarak bilinen likopen ve bioflavonoidler beta karotenden daha faydalıdır. Araştırmacılar likopeni kanser hücresi kültüründe göstermiştir ve bu kültürlerin büyümesini önlemiştir.
 21. Domates suyu antioksidan deposudur, uygulamak da tüketmek de vücuttaki serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olur böylelikle genç ve enerjik kalmayı sağlar.
 22. Domates suyunun cilt için birçok faydası vardır. Güneş yanığından, cilt renksizleşmesinden kurtulmaya yardım eder, sivilceyi önler, açık gözenekleri sıkılaştırır ve yağlı ciltteki sebum salgısını düzenler.

Domates Suyu Nasıl Yapılır?

Marketten konserve ürünler almak yerine evde domates suyu yapmak kolaydır. Ev yapımı domates suyu daha fazla sağlık yararına sahiptir ve zararlı koruyucu maddeler içeren konserveyle karşılaştırıldığında daha ucuz bir seçenektir. Evde yapmak için öncelikle taze domates almanız ya da domates yetiştiriyor olmanız gerekir. Daha sonra, dış tabakası böcek ilacı içerdiğinden tamamen yıkanır. Yıkadıktan sonra domatesin suyunu çıkarmanın iki yolu vardır. İnce kabuğunu soyup çıkarıp kaynatabilirsiniz ya da çiğ su istiyorsanız yıkanmış domatesleri katı meyve sıkacağından geçirebilirsiniz.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...