Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Dondurma lekesi nasıl çıkar? Tişörtten, halıdan, koltuktan ve arabadan dondurma lekesi çıkarma yöntemleri

Mavikadin>Yaşam>Dondurma lekesi nasıl çıkar? Tişörtten, halıdan, koltuktan ve arabadan dondurma lekesi çıkarma yöntemleri

Çikolatalısı, meyvelisi, sadesi yazın en sevilen yiyeceklerinden biri şüphesiz ki dondurmadır. Dondurma ne yazık ki çabuk eridiğinden giysilerimize akarak damlayabilir yahut bir topu kazayla kıyafetimize düşebilir. Böyle bir durumda ne yapmalı? Dondurma lekesi nasıl giderilmeli?

Dondurma lekesi nasıl çıkar? Tişörtten, halıdan, koltuktan ve arabadan dondurma lekesi çıkarma yöntemleri

Dondurma lekesini giysiden çıkarmakta etkili yöntem ve doğru ürünler kullanılmalıdır. Aksi halde kıyafette daha da derine işleyip leke bırakabilir. İşte dondurma lekesini geçirmek için yapmanız gerekenler:

DONDURMA LEKESİ NASIL GEÇER?

Yaz mevsiminde en sık karşılaşılan leke çeşitlerinden biri dondurma lekesidir. Kıyafetinize dondurma döküldüyse hemen müdahale etmelisiniz. Çünkü lekenin kuruması, derine işlemesine yol açar ve çıkmasını zorlaştırır. Bunu engellemek için, -imkânınız varsa- giysinizi çıkarıp hemen suya basmalısınız. Fakat önce lekenin kaba kısmını bir spatula veya kaşık yardımıyla alın ki leke daha kolay çıksın.

Kıyafeti sıcak suya basmaktan kaçının. Sıcak su lekenin daha çabuk temizlenmesini sağlamaz. Aksine, daha çok yayılmasına neden olur ve bunun sonucunda leke daha zorlu bir hâle gelir.

Dondurma lekesi bulaşan kıyafetinizi soğuk suya koyup 10 dk beklemeye bırakın.

Lekelenen kısma bir miktar çamaşır deterjanı veya bulaşık deterjanı dökün. Güzelce çitileyip soğuk suyla durulayın.

Dondurma lekesi nasıl çıkar? Tişörtten, halıdan, koltuktan ve arabadan dondurma lekesi çıkarma yöntemleri

İNATÇI DONDURMA LEKESİNİ LİMONLA ÇIKARMA YÖNTEMİ

Şayet dondurma lekesi çıkmamakta ısrar ediyorsa limon ile lekeyi giderebilirsiniz. Bunun için giysiden kaşık yardımı ile dondurmayı alın. Daha sonra soğuk suyla dondurma lekesi olan yeri yıkayın. 1 adet limonu sıkıp dondurma lekesi olan yeri limon suyu ile ıslatın. Limonun asidi lekeyi yumuşatacaktır. Limon suyunun üzerine biraz bulaşık deterjanı sürüp 1 saat bekletin. En son işlem olarak giysiyi çamaşır makineye atın.

LEKE ÇIKARICI İLE DONDURMA LEKESİNİ YOK ETME

Marketlerde satılan son teknoloji ürünü leke çıkarıcılar da dondurma lekesinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Leke çıkarıcının üzerindeki talimatı uygulayarak dondurma lekesini kısa sürede giderebilirsiniz.Dondurma lekesi nasıl çıkar? Tişörtten, halıdan, koltuktan ve arabadan dondurma lekesi çıkarma yöntemleri

SODA İLE DONDURMA LEKESİ ÇIKARMA

Kaşıkla giysiden dondurmayı alın. Sodayı leke olan yere dökün. Üzerine biraz limon sıkın.  Yarım saat bu şekilde giyside beklesin. Daha sonra kıyafetinizi makineye atın. Lekeden eser kalmayacaktır!

KURUMUŞ DONDURMA LEKESİ NASIL ÇIKARILIR?

Leke oluşur oluşmaz hemen müdahalede bulunamadıysanız ve kuruduysa, çıkarmak için biraz daha uğraşmanız gerekebilir. Ancak merak etmeyin; kurumuş dondurma lekesi nasıl çıkar? Diye düşünenler için pratik bir önerimiz var:

Öncelikle bir spatula ya da kaşık yardımıyla lekenin fazlasını alıyoruz. Ardından lekeli bölgeye bulaşık deterjanı döküyoruz ve soğuk suya basıp yarım saat bekletiyoruz. Böylece leke yumuşamış olacak. Sonra iyice çitiliyoruz ve bu sayede lekeyi kolayca gideriyoruz. Soğuk su ile durulayıp kıyafeti elimizde veya makinede yıkayabiliriz. (Tabii ki yıkama talimatlarını unutmadan.)

Dondurma lekesi nasıl çıkar? Tişörtten, halıdan, koltuktan ve arabadan dondurma lekesi çıkarma yöntemleri

HALIDAN DONDURMA LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Halının dondurma lekesi olan kısmını kağıt havlu ile silin. Bunu yaparken lekeyi diğer kısımlara dağıtmamak için dikkatli olun. Daha sonra bir bardağı soğuk suyla doldurun ve lekenin üzerine dökün. Ardından bir bardak soğuk su daha boşaltın. Sonra deterjanlı bezle silin ve temiz bir bez ile yavaşça kurulayın.

YATAKTAN DONDURMA LEKESİ NASIL ÇIKAR?

1 çay kaşığı boraks ile 1 bardak suyu karıştırın. Temiz bir bezi bu karışımla ıslatın. Yatağın dondurma damlayan kısmını nazikçe temizleyin.

Dondurma lekesi nasıl çıkar? Tişörtten, halıdan, koltuktan ve arabadan dondurma lekesi çıkarma yöntemleri

ARABA KOLTUĞUNDAN, KOLTUKTAN ve EŞYALARDAN DONDURMA LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Evde veya arabada dondurma keyfi bazen istenmeyen bir leke ile sonuçlanabilir. Böyle bir durumda hemen müdahale edebilirseniz lekeyi çıkarmak hiç zor olmayacaktır.

Dondurmanın kabasını kaşık yardımıyla alıp o bölgeye biraz bulaşık ya da çamaşır deterjanı uygulayın. Islak bir bez ile çok bastırmadan çitileyin.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...