Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Dünyada kadınların en fazla yaptırdığı estetik operasyonlar

Mavi Kadın>Güzellik>Dünyada kadınların en fazla yaptırdığı estetik operasyonlar

Dünya çapında estetik cerrahi yaptıranların sayısı sosyal medyanın da etkisiyle gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İşte, kadınların en fazla yaptırdığı estetik operasyonlar...

Dünyada kadınların en fazla yaptırdığı estetik operasyonlar

Kadınlar arasında estetik operasyonlar giderek yaygınlaşıyor. Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği (ISAPS) verilerine göre, dünyada en fazla estetik cerrah ABD'de bulunuyor. Ülkede yaklaşık olarak 7 bin cerrah devasa sektörün çarklarını döndürüyor. Bu cerrahlar dünya genelinde gerçekleştirilen estetik cerrahi işlemlerin neredeyse dörtte birini gerçekleştiriyor. Ayrıca, Türkiye, Kolombiya, Meksika ve Tayland gibi ülkeler dünyada estetik müdahaleler için yapılan sağlık turizmi merkezleri olarak tanınırlığını artırıyor.

Çevrimiçi istatistik potalı olan Statista'nın verilerine göre dünya genelinde kadınlar arasında en sık tercih edilen plastik cerrahi prosedürleri arasında liposuction, meme büyütme ve göz kapağı ameliyatı bulunuyor. Ancak, son zamanlarda ISAPS, yağ aldırma olarak bilinen liposuction işlemini implantların kanser riskini artırdığı iddialarının yükseldiği bir dönemde meme büyütme işlemini geride bırakarak dünyanın en popüler estetiği haline geldiğini açıkladı. Verilere göre son 5 yılda dünya çapında meme implantı yaptıranların neredeyse yüzde 50'si bu implantları çıkarmak istiyor. Öte yandan diğer işlemler arasında rinoplasti ve karın germe de bulunuyor.

LİPOSUCTİON

Liposuction, işlemi vücudun belirli bölgelerinde biriken fazla yağların alınmasın amaçlayan cerrahi bir işlemdir. Bu inatçı yağ hücrelerini ortadan kaldırır. Genellikle göbek bölgesindeki yağlar için insanlar liposuctiona başvurur. Birkaç farklı şekilde yapılan liposuction işlemi sonrasında kişi irkaç gün içinde normal günlük aktivitelerine dönebilir. Ancak, iyileşme süreci tedavinin kapsamına ve kişinin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir.

MAMOPLASTİ

1-Meme Büyütme Estetiği: Meme büyütme, meme implantlarının veya yağ transferinin kullanılmasıyla meme boyutunu arttırmak için yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem, asimetrik göğüs şeklinin giderilmesi için de kullanılr. Son yıllarda silikon implantlara talep artıyor. Çoğu kişi, meme büyütme operasyonundan bir veya iki hafta sonra günlük hayatına dönebilir.

2-Meme Küçültme Estetiği: Meme küçültme işlemi, aşırı büyük veya ağır memelerden kaynaklanan rahatsızlıkları gidermek için yapılır.  Bu işlem, boyun, sırt ve omuz ağrısını azaltabilir ve kadınların daha rahat hareket etmelerine yardımcı olur. 

Dünyada kadınların en fazla yaptırdığı estetik operasyonlar

ANNELİK ESTETİĞİ

Hamilelik sonrası vücutta meydana gelen değişikliklerle başa çıkmak için annelere yönelik özel bir prosedür olan anne estetiği, karın germe, göğüs dikleştirme ve liposuction gibi işlemleri içerir. Bu, kadınların hamilelik öncesi vücut hatlarına geri dönmelerine yardımcı olur.

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ)

Burun estetiği, burun şeklini ve boyutunu değiştirmek için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Hem estetik kaygılar hem de işlevsel problemler için gerçekleştirilebilir. Burun estetiği, burun şeklini iyileştirmek ya da kemerini düzeltmek için yapılabilir. Rinoplasti ayrıca septoplasti adı verilen bir ameliyatla birlikte de yapılabilir. Bu işlem, sapmış bir septumun tedavisi için yapılır ve nefes almayı etkileyebilecek şekilsiz bir burun geçişini düzeltir.

Dünyada kadınların en fazla yaptırdığı estetik operasyonlar

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI (BLEFAROPLASTİ)

Göz kapağı ameliyatı veya blefaroplasti, gözlerin genç ve taze bir görünüm kazanması için yapılır.  Bu işlem, sarkıklık oluşan  göz kapaklarını düzeltmek, fazla deriyi ve göz altı torbalarını gidermek amacıyla gerçekleştirilir. Blefaroplasti, genellikle iki türde yapılır:

1-Üst Blefaroplasti: Bu, göz kapağını kaldırarak gerçekleştirilir. Görüşü engelleyen sarkık kapaklar için veya kozmetik nedenlerle yapılabilir.

2-Alt Blefaroplasti: Bu işlem, göz altında oluşan torbaların giderilmesi için yapılır. Ayrıca, üst deriyi sıkılaştırmak için de kullanılabilir.

Çoğu kişi, blefaroplasti sonrasında 10 ila 14 gün içinde normal aktivitelere dönebilir. Ancak, şişlik ve morlukların tamamen geçmesi birkaç hafta sürebilir.

ABDOMİNOPLASTİ (TUMMY TUCK)

Karın germe ameliyatı, popüler bir estetik prosedür olup, karın bölgesindeki fazla deriyi alarak, geriye kalan deriyi sıkılaştırmayı hedefler. Bu operasyon genellikle bariatrik cerrahi sonrası önemli kilo kaybı yaşayan kişiler için tercih edilir. Karın germe ameliyatı için uygun adaylar, karın bölgesinde sarkan derinin fazla olduğu kişilerdir. Abdominoplasti, sadece fazla deri ve yağın alınmasıyla kalmaz, aynı zamanda karın kaslarının sıkılaştırılmasını da içerir. Bu sayede, karın bölgesinin daha düz ve şekilli bir görünüme kavuşması sağlanır. Ameliyat sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte, çoğu kişi genellikle iki ila üç hafta içinde normal günlük aktivitelerine dönebilir. Ancak, yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınılması önerilir.

Dünyada kadınların en fazla yaptırdığı estetik operasyonlar

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır tanı ve tedavi tavsiyesi içermez. 

Kaynak : mavikadin.com, statista.com, edition.cnn.com
Editör : Zeynep Ulukut
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...