Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Dünyanın en pahalı yiyeceği havyar nasıl yenir, faydaları nelerdir?

Mavi Kadın>Yaşam>Dünyanın en pahalı yiyeceği havyar nasıl yenir, faydaları nelerdir?

Gastronomide her çeşit balık yumurtasına havyar denilmektedir. Siyah ve kırmızı çeşitleri bulunan, sağladığı yararlar kadar fiyatıyla da dikkat çeken havyar nasıl yenir, faydaları nelerdir?

Havyar, servis edilmeden önce mutlaka buzdolabında bekletilmiş olmalıdır.
Havyar, servis edilmeden önce mutlaka buzdolabında bekletilmiş olmalıdır.

Havyar bugün dünyanın en pahalı lezzetlerinden biridir. Guinness Dünya Rekorları'na göre Almas havyarı, kilogramı yaklaşık 34.500 dolar olan en yüksek fiyatlı havyardır. Ancak balığın kaynağına, çeşidine ve üretim koşullarına bağlı olarak havyarı nispeten düşük bir fiyata alabilirsiniz. Yüksek maliyetine rağmen insanlar hala havyarı satın alıyor çünkü havyarın sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Havyar nasıl yenilir, neden bu kadar pahalı satılıyor, faydaları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacaksınız.

HAVYAR NEDİR?

Havyar esas olarak Mersin balığı ailesindeki ( Acipenseridae ) balıklardan elde edilen, döllenmemiş balık yumurtasıdır. Bununla birlikte, tanım artık yumru balığı, somon balığı ve beyaz balık gibi diğer balık türlerinden elde edilen tuzla kurutulmuş yumurtayı da kapsayacak şekilde genişlemiştir. 

HAVYAR NEDEN BU KADAR PAHALI?

1. Mersin balığı yetiştirmek maliyetlidir

Mersin balığı ailesinde balık yetiştirmek için gereken süre göz önüne alındığında, gerçek havyar oldukça pahalıdır. Örneğin kaliteli havyar üretiminde kullanılan mersin balığı 20 yıla kadar yetiştirilmektedir. 

2.Yabani mersin balığı nadirdir

Ayrıca gerçek havyar nadir ve az miktarda bulunur. Aşırı avlanma, dünya çapında birçok ülkenin yabani mersin balığının neslinin tükenme tehlikesi altında olması nedeniyle havyar fiyatlarının yükselmesine neden olmuştur.

3.Kaliteli havyarın hasadı zaman alıcı ve pahalıdır

Havyar aynı zamanda pahalıdır çünkü balık yumurtasının hasat edilmesi ve üstün kaliteli bir ürüne dönüştürülmesi zaman ve para gerektirir. Örneğin havyar üretiminde daha iyi tat, doku, renk ve koku için gerekli tuzlama ve olgunlaştırma işlemleri özel beceri ve uzmanlık gerektirmektedir.

HAVYARIN BESİN İÇERİĞİ NEDİR?

Havyar zengin bir besin profiline sahiptir. Protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Özellikle B12 vitamini, E vitamini, B6 vitamini, D vitamini ve A vitamini içerir. Havyar ayrıca selenyum, demir, magnezyum, çinko ve sodyum da içerir. Ayrıca bu lezzet iyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. 

HAVYAR KALP SAĞLIĞINI KORUR MU?

Havyar önemli miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Havyardaki omega-3 yağ asitleri, optimal kalp fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur. Daha iyi kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunur. Ayrıca bu yağ asitleri kan basıncını düşürür ve kolesterol seviyesini yükselterek kalp hastalığı riskini azaltır.

HAVYAR CİLDİ BESLER Mİ?

Havyar, yüksek yağ asidi içeriğine sahip bir lezzettir. Genel olarak çoklu doymamış yağ asitleri cilt sağlığının geliştirilmesinde kritik bir rol oynar. Örneğin, dokosaheksaenoik asit (DHA), adiponektin üretimini düzenlemeye yardımcı olur ve genellikle ciltte yaşlanma karşıtı bir madde olarak görev yapar.

Adiponektin ayrıca yara iyileşmesine yardımcı olur ve cilde antiinflamatuar faydalar sağlar. Ayrıca kolajen üretimini artırır ve kolajen liflerini korur. 

 

Dünyanın en pahalı yiyeceği havyar nasıl yenir, faydaları nelerdir?

 

HAVYAR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR Mİ?

Havyar, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan selenyum ve omega-3 içerir. Özellikle selenyum bir antioksidan görevi görür ve genellikle oksidatif stresi azaltır. 

HAVYAR SPREM SAYISINI ARTTIRIR MI?

Azalan DHA seviyeleri düşük sperm kalitesine yol açar ve erkeklerde doğurganlık sorunlarına neden olur. Ancak havyar yemek vücuttaki bu omega-3 yağ asidinin seviyesini yükseltir, bu da sperm sayısını artırır ve yüksek kaliteli sperm üretilmesine yardımcı olur. 

HAVYAR NASIL YENİR?

Havyar nasıl yenir sorusuna cevap vermeden önce nasıl servis edilmesi gerektiğine bakalım... Havyar, servis edilmeden önce mutlaka buzdolabında bekletilmiş olmalıdır. İçi buz dolu kristal bir kasede servis edilmelidir. Havyarı servis ederken ve yerken metal kaşık kullanmaktan kaçınmalısınız. Metalik nesnelerin kullanılması yumurtanın metalik bir tat almasına neden olabilir. Bu bağlamda, doyurucu bir havyar yeme deneyimi için sedef kaşığı şiddetle tavsiye edilir. Hassas havyar lezzetinin korunmasına yardımcı olur.

Havyar yanında limon, soğan, yumurta ve tost ekmeği ile servis edilebilir. Açılan havyarın 2-3 gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

HAVYARIN TADINI ÇIKARMANIN EN İYİ YOLU NEDİR?

Havyarın tadını çıkarmanın en güzel yolu havyarın nasıl yeneceğini bilmekten geçer. Ödüllendirici bir deneyim için, tercihen bir çorba kaşığından daha az olmak üzere küçük lokmalar alınmalıdır. Ayrıca havyarı çiğnememek, ağızda yuvarlamak ve yoğun lezzetin ağızda patlamasına izin vermek gerekir. Karmaşık havyar tatlarına müdahale etmekten kaçınmak için denenmiş ve test edilmiş tarifleri kullanmak genellikle daha iyidir.

Havyarın kalitesine göre tadı çoğu zaman değişmektedir. Her yumurtanın genellikle farklı bir tadı ve aroması vardır.

 

Kaynak : optimalhealthfacts.com, yemek.com
Editör : Nuran Yunak Gözüaçık
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...