Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Düşündüğünüz kadar masum değil: Kimse kullanmaktan vazgeçemiyor ama tehlike büyük! Bir daha kullanmak istemeyeceksiniz

Mavikadin>Yaşam>Düşündüğünüz kadar masum değil: Kimse kullanmaktan vazgeçemiyor ama tehlike büyük! Bir daha kullanmak istemeyeceksiniz

Günlük hayatta temizliğin parçası olarak kullanılan ıslak mendillerin içinde bulunan kimyasallar birçoğumuz tarafından unutulan bir ayrıntı. Ellerimizi temizlerken, bebeklerin bezini değiştirirken, restoranlarda, otobüslerde ve daha pek çok yerde sıklıkla kullanılan ıslak mendillerin zararını öğrendiğinizde kullanmak istemeyebilirsiniz.

Temizlik amacıyla kullandığımız ıslak mendiller aslında sandığımız kadar hijyenik değil.
Temizlik amacıyla kullandığımız ıslak mendiller aslında sandığımız kadar hijyenik değil.

Araştırmacı uzmanlar ıslak mendillerin bakterileri öldürmek yerine bir zeminden diğerine yaydığını tespit ederek tüketiciyi uyarıyor. Üstelik ıslak mendillerdeki güzel koku da göründüğü kadar masum değil. Koku verici maddeler genelde ham petrolden üretildiği için özellikle hassas ciltlerde çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Günümüzde ıslak mendillerin bebekler için özel üretilenleri de mevcut. Öyle zararsız duruyorlar ki, anneler hijyenik ve sağlıklı olduğunu düşündükleri için bu mendilleri tercih ediyor. Ancak kızarıklık, pişik ve tahrişin sebebinin ıslak mendil olabileceğini düşünmüyor. Islak mendillerin içeriğinde MCI olarak adlandırılan kimyasal ve mendillerin kullanım ömrünü uzatan koruyucu maddeler var. Kullandığımız bölgeyi tahriş etmesinin yanı sıra, deri altına sızarak çeşitli alerjik hastalıklara yol açıyor.

"BEBEK VE ÇOCUKLARDA KULLANIRKEN DİKKAT"

Üretilen ıslak mendiller yüksek miktarda parfüm ve alkol gibi dezenfektanlar içerebiliyor. Yüksek miktardaki alkol ve parfüm, ciltte kızarıklık, ödem, kabartı, su toplaması ya da döküntü gibi çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor.

Dermatoloji ve Pediatri Profesörü Dr. Mary Wu Chang, yüzünde ciddi derecede isilik, kızarıklık gibi yaralar oluşan 8 yaşındaki kız çocuğunu araştırma altına aldı. Antibiyotik tedavisine alınan küçük kız, tekrar aynı yaralara maruz kalınca, hastanın tıbbi geçmişi araştırıldı. Küçük kızın alerjik reaksiyona maruz kaldığını fark eden doktor, ilk olarak ıslak mendillerden şüphe etti.

Chang, ilk hastasının ardından aynı reaksiyonu birden fazla çocukta görünce ıslak mendillerde kullanılan maddeleri ve bunların zararlarını araştırmaya başladı.

2 yıl süren araştırma sürecinde ıslak mendillerin içinde, cilde zarar veren methylisothiazolinone (bebek mendilleri, el kremleri ve losyonlarda sıklıkla bulunan kimyasal madde) maddesine rastladı.

Düşündüğünüz kadar masum değil: Kimse kullanmaktan vazgeçemiyor ama tehlike büyük! Bir daha kullanmak istemeyeceksiniz

HANGİ ISLAK MENDİL KULLANILMALI?

Pamuk doğal bir ürün olduğu için pamuklu bebek ıslak mendiller, tercihiniz olsun. Özellikle bebeklerde ve hassas ciltler için kullanılan ıslak mendilin sentetik lif içermeyen %100 pamuk olmalı. Acil durumlarda pamuk içermeyen ıslak mendil kullanma durumunda kalırsanız, ıslak mendil kullandıktan sonra o bölgeyi yıkayabilir ya da kuru bir peçeteyi bir miktar suyla ıslatarak temizliği için kullanabilirsiniz.

DOĞAL ISLAK MENDİL YAPIMI

Pratik bilgiler ve doğru malzemelerle evde ıslak mendil yapmak çok kolay! Satılan ıslak mendillere güvenemiyorsanız kolları sıvamanın zamanı gelmiş demektir. Sizler için hazırladığımız tarif ile evde kendi ıslak mendilinizi yapabilirsiniz. Doğal ıslak mendil yapımı için gerekli malzemeleri sıralayalım:

Malzemeler:

  • 1 adet plastik kutu
  • 1 adet kalın rulo kâğıt havlu
  • 1 yemek kaşığı saf cadı fındığı özü
  • 1 yemek kaşığı saf aloe vera
  • 1 çay kaşığı organik sıvı sabun
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı veya badem yağı
  • 3 su bardağı ılık su
  • 13 damla greyfurt özü

EVDE ISLAK MENDİL NASIL YAPILIR?

Tırtıklı bıçak yardımıyla havlu peçete rulosunu ikiye bölün.

Ardından plastik kutunun içine yerleştirin.

Bir kapta su, aloe vera, cadı fındığı özü, organik sabun, greyfurt özü ve yağı iyice karıştırın.

Karışımı kağıt havlunun üzerine boşaltıp yaklaşık 5-10 dakika emmesini bekleyin.

Ardından kabın kapağını kapatıp ters çevirin ve biraz sallayın. İşte Islak mendiliniz hazır!

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...