Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

E-imza (Elektronik imza) nedir? Ne işe yarar? Nereden alınır?

Mavi Kadın>Tekno kadın>E-imza (Elektronik imza) nedir? Ne işe yarar? Nereden alınır?

Dijital çağda kullanıcılara kolaylık sağlayan uygulamalardan elektronik imza (e-İmza), ıslak imza ile aynı amaca hizmet ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, "50 ilde nüfus idarelerinde e-İmzanın kimliğe yerleştirilmesi işlemine başlanılacak" dedi. Peki E-imza nedir, ne işe yarar? E-imza nereden alınır? E-imza başvurusu hangi illerde yapılabiliyor? İşte detaylar…

E-imza (Elektronik imza) nedir? Ne işe yarar? Nereden alınır?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan gelen açıklamaya göre 10 Ocak 2022 tarihi itibariyle e-imzanız kimlik kartlarınıza yüklenecek. Bu açıklamadan sonra kullanıcılar: “E- imza nedir, neden gerekli?” ,“E-imza ne işe yarar nerede kullanılır?”,“Kimlik kartına e-İmza nasıl tanımlanır?” gibi soruları araştırmaya başladı. İşte e imza hakkında bilmeniz gerekenler.…

E-İMZA NEDİR?

E imza ıslak imza yerine geçecek olan ancak tek şekil ile sahip olmak yerine belli harf, sembol ve karakterlerden oluşan elle atılan imza ile aynı hukuksal geçerliliğe sahip elektronik veridir. E-imza, imzaladığınız belge üzerinde imza sahibinin siz olduğunu belirleyen ve profil çıkaran bir sistemdir. Kurumsal ve ticari alanlarda firma adına veya kişisel olarak e-imza kullanabiliyorsunuz. Elektronik imza, bulunduğu belgeye kesin bir delil olma niteliği kazandırıyor. Hukuki sonuçlara açık, güvenilir, senet hükmünde bir imza çeşidi olarak geçiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları tarafından sunulan e-imza, e-Devlet’e güvenli bir şekilde erişebilmeyi sağlıyor.

E-İMZA NE İŞE YARAR?

E-imza gerçek imza yerine geçer. Gerçek imzayı kullanmak istediğinizde e-imzanız da ayni işi görecektir.

Elektronik imza sayesinde vatandaşlar yeni nesil kimlik kartını sürücü belgesinin yanı sıra e-İmza olarak da kullanabilecek.

E-imza uygulaması ile kamu ve özel sektörde kırtasiyeciliğin azaltılması, iş ve işlemlerin daha hızlı, hatasız, eksiksiz ve kaliteli şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak. Aynı zamanda maliyet ve vakit tasarrufu sağlanacak.

E-imza (Elektronik imza) nedir? Ne işe yarar? Nereden alınır?

E-İMZA NEDEN GEREKLİ?

Günümüz teknoloji çağında, elektronik ortamın çok yoğun bir şekilde kullanılması beraberinde güven sorununa da neden olabiliyor. İşte bu noktada elektronik ortamdaki belgeleri imzalayan kişinin kimlik doğrulamasını yapmak ve daha güvenli bir ortam oluşturmak amacıyla e-imza adı verilen uygulama ortaya çıktı. Elektronik imza kullanıcılarına şu özellikleri sağlıyor:

VERİ BÜTÜNLÜĞÜ

 Verinin izinsiz ya da yanlışlıkla değiştirilmesini, silinmesini ve veriye ekleme yapılmasını önlemek.

KİMLİK DOĞRULAMA VE ONAYLAMA

Mesajın ve mesaj sahibinin iletiminin geçerliliğini sağlamak.

İNKAR EDİLEMEZLİK

Bireylerin elektronik ortamda gerçekleştirdikleri işlemleri inkar etmelerini önlemek.

Elektronik imzanın gizlilik, kimlik doğrulama, veri bütünlüğü ve inkâr edilemezliği sağlayan bu dört temel özelliğiyle birlikte elektronik ticaretin ve kamu alanında yürütülmekte olan e-dönüşüm projelerinin elektronik ortamda güvenli işlemleri yapabilme imkânları genişletilmiş ve 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve Kurumumuz tarafından yapılan ikincil düzenlemelerle desteklenerek bu ortamlarda yapılan iş ve işlemlerin hukuki boyutta da geçerliliği sağlandı. Elektronik İmza Kanunu ve ikincil düzenlemeler ile elektronik imzanın elle atılan ıslak imza ile aynı hukuki sonucu doğuracağı ve kesin delil olarak kabul edileceği hükme bağlanmıştır.

E-imza (Elektronik imza) nedir? Ne işe yarar? Nereden alınır?

E-İMZA NASIL ALINIR?

E-İmza almak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvuruda bulunabilir, elektronik imza yetkisine sahip olabilirsiniz. E-imzayı, 'bireysel' ve 'kurumsal' olarak iki farklı şekilde alabilirsiniz. Bu durumda başvuruda farklı belgeler isteniyor.

E-imzayı bireysel olarak almak istiyorsanız:

T.C. kimlik numaranız, sürücü belgeniz ya da pasaport gibi geçerliliği olan belgelerden biri ile taahhütname ve başvuru formunu göndermeniz gerekiyor.

Eğer e-imzayı kurum adına almak istiyorsanız:

Son 6 ayda alınmış bir faaliyet belgesi talep ediliyor. Yine kimlik numaranızın bulunduğu, geçerliliği olan bir kimlik belgesi ve imza sirküleri fotokopisi isteniyor. Kuruma ya da bireye göre düzenlediğiniz belgelerle başvuru yapmanız ardından başvurunuz incelenir ve aykırı bir durum olmaması sonucunda e-imza almaya hak kazanırsınız.

E-İMZA NERELERDE KULLANILIR?

E-imza veraset harici her işlemde kullanılabilecek. E-imzanın kullanıldığı yerler:

 • Gayrimenkul satış işlemlerinde,
 • Üçüncü taraf şahitlik istendiği durumlarda
 • Evlilik işlemlerinde
 • Kurumlar ya da kişiler arası sözleşmelerde kullanılabiliyor.

E-İMZA NASIL KULLANILIR?

E-imzayı çalıştırabilmek için kart sürücünüze yazılım kurmanız gerekli. Bu yazılım e-İmza ile birlikte size gönderilen CD ya da diğer medya araçlarında bulunur. Yazılımı bilgisayarınıza kurun. Kurduğunuz program ile sertifikanıza giriş yapabiliyorsanız kullanıma hazır demektir.

E-imza (Elektronik imza) nedir? Ne işe yarar? Nereden alınır?

E-İMZA'NIN UYGULAMA ALANLARI

Kamusal ve ticari alandaki muhtemel elektronik imza uygulamaları arasında aşağıdakiler sayılabilir:

Kamusal Alandaki Uygulamalar

 • Her türlü başvurular (ÖSS, KPSS, LES, pasaport vb.)
 • Kurumlar arası iletişim (Emniyet Müdürlükleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri vb.)
 • Sosyal güvenlik uygulamaları
 • Sağlık uygulamaları (Sağlık personeli - hastaneler - eczaneler)
 • Vergi ödemeleri
 • Elektronik oy verme işlemleri

Ticari Alandaki Uygulamalar

 • İnternet bankacılığı
 • Sigortacılık işlemleri
 • Kağıtsız ofisler
 • e-Sözleşmeler
 • e-Sipariş

E-imza (Elektronik imza) nedir? Ne işe yarar? Nereden alınır?

E-İMZA BAŞVURUSU HANGİ İLLERDE YAPILABİLİYOR?

Kısa sürede ülke genelinde nüfus müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalarda e-İmza yüklenme işlemleri yapılabilecek. İşlem yapılacak iller:

'NüfusMatik'ler aracılığıyla Erzincan, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak olacak.

PTT E-İMZA FİYATLARI 2022

PTT güvencesi ile Merkezlerimizden yapacağınız e-İmza başvurularınızda geçerli olacak fiyatlar (tüm vergiler dâhil):

 • 1 Yıllık e-İmza 189,00 TL
 • 2 Yıllık e-İmza 249,00 TL
 • 3 Yıllık e-İmza 329,00 TL

Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...