Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Elma sirkesi zayıflatır mı? Sirkeli su 1 ayda kaç kilo verdirir?

Mavi Kadın>Diyet>Elma sirkesi zayıflatır mı? Sirkeli su 1 ayda kaç kilo verdirir?

Elma sirkesi yüzyıllardır sağlık için çeşitli faydalarından dolayı insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Son senelerde ise sirke özellikle kadınlar tarafından zayıflama amacıyla tüketiliyor. Pek çok kadın su ile sirkeyi karıştırıp içerek bu yolla kilo vermeyi umuyor. Sirkeli su, elma sirkesi zayıflatır mı? Bilimsel araştırmalar ne diyor? İşte ayrıntılar…

Elma sirkesi ile bir ayda 8 ila 12 kilo kadar verebilirsiniz.
Elma sirkesi ile bir ayda 8 ila 12 kilo kadar verebilirsiniz.

Elma sirkesi ezilmiş elmaların ve elma sularının fermente edilmesiyle elde ediliyor. Sirkeyi kendimiz evde yapabildiğimiz gibi marketlerden, internet üzerinden de satın alabiliyoruz. webmd.com’da yer alan habere göre elma sirkesi uzun senelerdir mikroplarla savaşmaktan mide yanmasını önlemeye kadar pek çok amaçla kullanılıyor. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda ise, elma sirkesinin kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve kilo vermeye yardımcı olmak gibi önemli etkileri olduğu görüldü.

ELMA SİRKESİ ZAYIFLATIR MI?

Japonya'da yapılan bir araştırmada, 12 hafta boyunca sirke tüketen kişilerin çalışma sonunda kilo verdikleri görüldü. Araştırmada, beslenme programlarını veya aktivite düzeylerini değiştirmeden günde 1-2 yemek kaşığı tüketen 144 obez yetişkin üzerinde yapıldı. Günde 2 yemek kaşığı elma sirkesi alan grup ortalama 1,7 kg verirken, hiç elma sirkesi tüketmeyen grup 400 gram kilo aldı. 

ScienceDirect’de yer alan makalede, 2018'de 39 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca elma sirkesi ile sınırlı kalorili bir diyet ve elma sirkesi tüketmeden sınırlı kalorili bir diyet uygulandı. Çalışma sonunda her iki grup da kilo verirken, elma sirkesi tüketen kişilerin daha çok zayıfladığı görüldü.

Journal of Functional Foods'da yer alan çalışmada günlük kalori ihtiyacından 250 kalori az kalori alan 39 aşırı kilolu yetişkin, öğle ve akşam yemeklerinde bir yemek kaşığı elma sirkesi tüketti, bu kişilerin çalışma sonunda 12 haftada 4.100 kg. verdikleri görüldü. Öte yandan aynı miktarda kaloriyi kesip elma sirkesi tüketmeyenler ise sadece 2,276 kg. verdi.

Elma sirkesi zayıflatır mı? Sirkeli su 1 ayda kaç kilo verdirir?

ZAYIFLAMAK İÇİN ELMA SİRKESİ NASIL KULLANILIR, GÜNDE KAÇ KEZ İÇİLMELİ?

wikiHow’da elma sirkesinin zayıflamak için şu şekilde kullanılması öneriliyor:

  • 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırıp tüketin, buna yemeklerden önce günde 2 kez, 2 farklı öğünde devam edin.
  • Günde 2 yemek kaşığından fazla elma sirkesi tüketmeyin, elma sirkesini mutlaka su ile karıştırıp için.
  • Yüksek asit içerdiğinden dolayı elma sirkesinin sulandırılmadan içilmesi önerilmez.

ELMA SİRKESİ 1 AYDA KAÇ KİLO VERDİRİR?

Diyetisyen Tuğba Yaprak tugbayaprak.com’da elma sirkesiyle 1 ayda 8 ile 12 kilo arasında kilo vermenin mümkün olduğunu söylüyor.

GECE YATMADAN ÖNCE ELMA SİRKESİ İÇMEK ZAYIFLATIR MI?

Times Of İndia’da yer makalede elma sirkesinin sağlık için inanılmaz faydaları olduğu; kan şekerini düşürdüğü, mantar enfeksiyonlarına iyi geldiği, sindirim sistemini çalıştırdığı ancak yatmadan önce elma sirkeli su içmenin kilo verme üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı yazıyor.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : ScienceDirect, tandofline.com, WikiHow, timesofindia.indiatimes.com, Journal of Functional Foods, tugbayaprak.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...