Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Emeklilik için gün sayanlar boş yere beklemiyormuş!

Mavi Kadın>Yaşam>Emeklilik için gün sayanlar boş yere beklemiyormuş!

Economics and Human Biology dergisinde yayınlanan araştırma emeklilikle ilgili dikkat çekici sonuçları ortaya çıkardı. Emeklilik hem sağlığın hem de mutluluğun kaynağı. Bunda emekli olan insanların kendilerine daha çok zaman ayırmasının önemi büyük.

Emeklilik için gün sayanlar boş yere beklemiyormuş!

Türkiye'de erken emeklilik tartışmaları sürerken, Economics and Human Biology dergisindeki bir araştırmada, 10  farklı Avrupa ülkesinden yaşları  50 ila 80  arasında değişen 20 binden fazla kişi gözlendi. Bu araştırmaya göre, emekliliğin günlük yaşamı iyi yönde etkilediği ortaya çıktı. Bu araştırma, beyaz yakalı olarak adlandırılan çalışanların emekli olduklarında zihinsel olarak daha sağlıklı hale geldiklerini gösterdi.  

Emeklilik için gün sayanlar boş yere beklemiyormuş!

10 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen bu araştırma, emekliliğin günlük yaşamı  iyi yönde etkilediği gerçeğini ortaya koydu. 

Ayrıca araştırmacılar, ofis çalışanları emekli olduğunda daha fazla yürüyüşe çıktıkları ya da egzersiz yaptıkları için daha zinde hale gelebileceklerini söyledi. Economics and Human Biology dergisindeki araştırmaya göre, emekli olan kişilerin, çalışanlara göre kendilerini sağlık olarak iyi hissettme olasılıkları daha yüksek çıktı.

Bununla birlikte emeklilerin daha yaşlı olma olasılığı göz önüne alındığında, emekli olan katılımcıların ev işleri ve bahçe işleri gibi günlük faaliyetlerde zorluk yaşama olasılığının çalışanlara göre daha az olduğu bulundu.

Araştırma, yönetici ve ofis personeli gibi beyaz yakalılar emekli olduklarında zihinsel olarak daha çok iyileştiklerini ortaya çıkarmakla birlikte kadınların emekli olduklarında boş zamanlarını aile ve arkadaşları ile geçirdiklerinden erkeklere göre daha mutlu hissedebileceklerini gösterdi.

Almanya'daki Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi'nde araştırmayı yürüten  profesör Reyn van Ewijk, “Stresli işlerde çalışanlar, aşırı iş yükü altında olanlar, emeklilikten sonra gerçek bir rahatlama hissedebilir ve genel olarak kendilerini daha sağlıklı ve daha iyi hissedebilirler.” şeklinde konuştu.

EMEKLİLİK DÖNEMİ SAĞLIK VE HUZUR GETİRİYOR

Emekliliğin olumlu etkilerinden bahsetmek gerekirse şu şekilde sıralanabilir.

Sosyal Bağlantılar ve Destek: Emeklilik, işyerindeki sosyal bağlantıları ve destek sistemini kaybetme riski taşır. Bu durum, emekli olan bireylerde yalnızlık ve izolasyon hissine yol açabilir.

Finansal Durum: Emeklilik, finansal belirsizliklere neden olabilir ve bu da bireylerde stres ve endişeye neden olabilir. Emeklilik planlaması ve mali hazırlık, bu konuda önemli bir faktördür.

Yeniden Tanımlama: Emeklilik, bir bireyin kendini yeniden tanımlama ve yeni amaçlar bulma fırsatı da sunabilir. Ancak, bu süreç herkes için farklıdır.

Fiziksel ve Ruhsal Sağlık: Emeklilik, fiziksel ve ruhsal sağlık üzerinde de etkiler yapabilir. Stresin azalması ve daha fazla serbest zaman, bazı insanlar için daha iyi bir sağlık durumu anlamına gelebilir, ancak diğerleri için bu durum sağlık sorunlarını artırabilir.

Gönüllü Çalışma ve Aktiviteler: Emeklilik döneminde gönüllü çalışma, hobiler ve sosyal aktiviteler, bireylerin kendilerini meşgul hissetmelerine ve ruhsal sağlıklarını korumalarına yardımcı olabilir.

Kaynak : Mavi Kadın, Economics and Human Biology
Editör : Kübra Öz
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...