Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Emzirirken oruç tutmak sütü azaltır mı? Emziren anneler oruç tutarken sahurda ne yemeli?

Mavi Kadın>Anne çocuk>Emzirirken oruç tutmak sütü azaltır mı? Emziren anneler oruç tutarken sahurda ne yemeli?

Emzirirken oruç tutmamaya dinimizde izin verilmesine rağmen milyonlarca emziren anne Ramazan ayını oruçlu geçirmeyi tercih ediyor. Peki emzirirken oruç tutmak anne sütünü azaltır mı? Emzirirken oruç tutan anneler nasıl beslenmeli? Diyetisyen Gülşen Altınay'dan beslenme önerileri.

Emzirirken sağlıklı ve dengeli beslenilerek oruç tutulabilir.
Emzirirken sağlıklı ve dengeli beslenilerek oruç tutulabilir.

Anne sütü bebeğin ihtiyacı olabilecek, büyüme ve gelişimini destekleyen hemen hemen tüm besin ve mineralleri içeriyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu nedenle günümüzde bilinçli anneler bebeklerini en az 6 ay boyunca yalnızca anne sütüyle besliyor. Ramazan ayının gelmesiyle beraber oruç tutmak isteyenler anneler emzirirken oruç tutmanın anne sütünü azaltıp azaltmadığını, zararlı olup olmadığını merak ediyor. Emziren anne oruç tutarsa sütü azaltır mı, araştırmalar ne diyor?

EMZİRİRKEN ORUÇ TUTMAK SÜTÜ KESER Mİ?

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulandığı sürece oruç tutmak anne sütünü azaltmaz. Oruç tutmanın emzirirken anne sütünü azaltmadığı bazı çalışmalar ile de ispatlandı. Bu araştırmalardan biri de

Breastfeeding Medicine'da yer aldı. Breastfeeding Medicine'da 2023 Ağustos ayında yayınlanan makalede Ramazanda oruç tutmanın anne sütüne etkisi üzerine yapılan çalışmada 2021 Ramazan ayında bebeklerini yalnızca anne sütüyle besleyen 21 oruçlu ve 27 oruç tutmayan anne yer aldı. Toplanan anne sütü örneklerinin enerji, karbonhidrat, protein ve lipit düzeyleri ile annelerin diyetlerinin makro ve mikro besin içerikleri ve bebeklerin çalışma süresince kilo alımları değerlendirildi.Oruç tutan ve tutmayan annenin anne sütünün enerji, karbonhidrat, protein ve lipid bileşimi arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Çalışma sonunda annelerin oruç tutmasının anne sütünün enerji ve makro besin içeriğini ve oruç tutmanın anne ve bebeklerin kilosunu da etkilemediği görülüyor.

Pediatrics International'da 2006 yılında Haziran ayında yayınlanan çalışmada Ramazan ayının anne beslenmesi ve anne sütünün bileşimi üzerine etkisi üzerine yapılan çalışmada Ramazan boyunca enerji ve besin alım seviyelerinin genel olarak emziren kadınlar için gerekli olduğu düşünülen günlük miktarın altında olduğunu ancak Ramazan orucunun anne sütünün makro besin bileşimi ve dolayısıyla bebeklerin büyümesi üzerinde anlamlı bir olumsuz etkisi olmadığı belirlendi.

Nutrition Research Cilt 21, Sayı 6, Haziran 2001 , Sayfa 859-864'da yer alan bir diğer çalışmada Ramazanda oruç tutmanın emziren annelerde anne sütünün kalitesi ve bileşimini etkilemediği ispatlandı.

Emzirirken oruç tutmak sütü azaltır mı? Emziren anneler oruç tutarken sahurda ne yemeli?

EMZİREN ANNE ORUÇ TUTMAYABİLİR Mİ?

Dinimizde emziren annelere oruç tutmamak için izin verilmiştir. Çocuk emzirme bittikten sonra tutmadıkları günleri kaza etmek zorundadır, tutulmayan farz orucun yerine fidye veremezyen, 

EMZİREN ANNELER ORUÇ TUTARKEN NASIL BESLENMELİ?

Diyetisyen Gülşen Altın, dytgulsenaltin web sitesinde oruç tutmak isteyen emziren annelere şu önerilerde bulundu:

  • Emzirirken oruç tutmak isteyen anneler mutlaka sahura kalkmalı.
  • Sıvı kaybını dengelemek adına iftar ile sahur arasında bol sıvı tüketmeli.
  • Her gün mutlaka süt ve süt ürünleri ile beslenmeli.
  • Yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınmalı.
  • Proteinli besinlere sofrada yer vermeli.  Yumurta, tavuk, balık , kurubaklagil, et gibi protein çeşitlerini tüketmeli.
  • Tatlı tercihini meyveli ve sütlü tatlılardan yana kullanmalı.
  • Mevsimine uygun sebze ve meyve yemeli.

Kaynak : dytgulsenaltin.com, ScienceDirect, PubMed
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...