Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

En uzun ve en kısa oruç tutan iller 2024? Hangi il kaç saat oruç tutacak?

Mavi Kadın>Keşfet>En uzun ve en kısa oruç tutan iller 2024? Hangi il kaç saat oruç tutacak?

Ramazan ayıyla birlikte oruç süreleri merak ediliyor. Türkiye ve diğer ülkelerde oruç tutulacak saatler değişiklik gösteriyor. Kuzeyedeki ülkeler daha uzun, güneydeki ülkeler ise daha kısa oruç tutacak. Kuzey kutbuna yaklaştıkça süre uzayacak, uzaklaştıkça kısalacak. Peki Türkiye'de en kısa oruç, en uzun oruç nerede tutulacak? En kısa oruç tutan il hangisi? En uzun oruç tutan il neresi?

En uzun ve en kısa oruç tutan iller 2024? Hangi il kaç saat oruç tutacak?

İLK İMSAK NE ZAMAN?
EN KISA ORUÇ – EN UZUN ORUÇ HANGİ İLLERDE TUTULACAK?
İLK VE SON İFTAR NEREDE AÇILACAK?
RAMAZAN’IN SON GÜNÜ EN UZUN ORUÇ NERDE TUTULACAK?
RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

11 Ayın Sultanı olan Ramazan ayı, oruç ibadetinin yanısıra, maddi - manevi hayırlı işlerin yapıldığı mübarek bir aydır. Bu yıl 2024 Ramazan ayı 11 Mart tarihinde başlıyor. Pazartesi gününe denk gelen Ramazanın ilk gününde insanlar kaç saat oruç tutacaklarını merak ediyorlar. Peki en kısa süre oruç tutan ilimiz hangisidir? En uzun oruç hangi şehirde tutulacak? 

2024 yılında Ramazan ayının ilk gününde, Türkiye’de oruç süreleri şu şekildedir:

 • En Uzun Oruç (13 saat 23 dakika):

  • Iğdır: İlk imsak saat 04:52’de.
  • ArtvinKastamonuKırklareliSamsunZonguldak, ve Sinop: İlk imsak saat 04:52’de.
  • Çanakkale: Son imsak saat 06:02’de.
 • En Kısa Oruç (13 saat 20 dakika):

  • AdanaAntalyaGaziantepHakkariHatayİzmirKilisMardinMuğlaŞanlıurfaŞırnak, ve Van: İlk imsak saat 04:52’de.
  • Çanakkale: Son imsak saat 06:02’de .

İLK İMSAK NE ZAMAN?

Bu yıl Türkiye’de en uzun oruç süresi ve en kısa oruç süresi arasındaki fark 3 dakikaya indi. Bu süre geçen sene 9 dakikaydı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Astronomu Gürhan Eren Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada Ramazan’ın ilk günü ilk imsağın Iğdır’da saat 04:52'de, son imsağın ise Çanakkale’de saat 06.02'de olacağını söyledi. 

EN KISA ORUÇ – EN UZUN ORUÇ HANGİ ŞEHİRLERDE TUTULACAK?

İlk iftar ise Iğdır’da saat 18.13 ‘te açılacak ve son iftarda Çanakkale’de saat 19.24’de yapılacak. Gürhan Eren yaptığı açıklamada Artvin, Kastamonu, Kırklareli, Samsun, Zonguldak ve Sinop’ta en uzun orucun 13 saat 23 dakika ile tutulacağını söyledi. En kısa orucun da 13 saat 20 dakika süreyle Adana, Antalya Gaziantep, Hakkari, İzmir, Kilis, Mardin, Muğla, Şanlıurfa, Şırnak ve Van’da tutulacağını açıkladı. 

İlk gün tutulacak olan oruç süreleri bir çok şehirde aynı olacak. Bunun sebebinin de 21 Mart’ta gerçekleşecek olan ekinoks olduğunu belirten Gülhan Eren, "21 Mart ekinoksunda gündüz ve gece süreleri ekvatorda eşit olmaktadır. Bu yıl ramazan ayının ilk günü olan 11 Mart'ta Hatay'da oruç tutma süresi 13 saat 20 dakikayken Sinop'ta 13 saat 23 dakika olmaktadır." Diyerek açıkladı. 

İLK VE SON İFTAR NEREDE AÇILACAK?

Eren'in verdiği bilgilere göre, Ramazan’ın son günü olan 9 Nisan’da ilk iftar Hakkari’de saat 18.42’de gerçekleşecek. Son iftar ise Edirne’de saat 19.55’te yapılacak. 

RAMAZAN’IN SON GÜNÜ EN UZUN ORUÇ NERDE TUTULACAK?

Ramazan ayının son günü olan 9 Nisan’da en uzun oruç 14 saat 51 dakika ile Sinop’ta, 14 saat 30 dakika ile de en kısa hatayda Hatay’da tutulacak.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Bu yıl Ramazan bayramı 10 Nisan 2024 tarihinde başlayacak. 10 Nisan Ramazan bayramının 1. günü olacak. 

Kaynak : Mavi Kadın, AA
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...