Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Enginar Buzlukta Nasıl Saklanır Derin Dondurucuya Nasıl Konur?

Mavi Kadın>Yaşam>Enginar Buzlukta Nasıl Saklanır Derin Dondurucuya Nasıl Konur?

Enginar, sofralarımızda kendine sıklıkla yer bulan bir sebzedir. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişmektedir ve sağlığımız için oldukça yararlıdır. Şifâ kaynağı olan bu lezzetli gıdayı mevsiminin dışında da tüketebilmek isteyenlerdenseniz ve bunun

Enginar Buzlukta Nasıl Saklanır Derin Dondurucuya Nasıl Konur?

Enginar Dondurucuda Difrizde Nasıl Saklanır?

Enginar, sofralarımızda kendine sıklıkla yer bulan bir sebzedir. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişmektedir ve sağlığımız için oldukça yararlıdır. Şifâ kaynağı olan bu lezzetli gıdayı mevsiminin dışında da tüketebilmek isteyenlerdenseniz ve bunun kolay bir yöntemini arıyorsanız, derin dondurucuda saklamak sizin için en ideal çözüm olacaktır. Böylece enginarları dilediğiniz zaman ilk gün gibi tâze olarak tüketebilirsiniz.

Buzlukta Derin Dondurucuda Enginar Saklama 1. Yöntem (Şoklama Yöntemi)

Enginarı saklamak için en etkili yöntemlerden biridir. Şoklama demek enginarları önce kaynar suda beklemek ardından soğuk suda bekletmek demektir.Enginarlar şoklanacağı zaman, büyük bir tencerenin içine su koyulup üzerine bir miktar limon tuzu ilâve edilir ve kaynatılır. Enginarlar bir süzgece alınır ve kaynamış olan suyun içine daldırılır. İki dakika boyunca suda bekletilir ve ardından soğuk suya koyulur ve sudan alınır. Suları tamamen süzdürüldüğünde, istenilen şekilde pay edilerek poşetlenebilir. Poşetlerin havası, vakumlanarak aldırılır ve ağızları sıkı bir şekilde kapatılıp derin dondurucuya yerleştirilir. Her poşetin üstüne, o günün tarihini de yazmanız yararlı olacaktır. Böylelikle enginarlar 6 ay boyunca derin dondurucuda hiçbir bozulmaya uğramadan saklanabilir.

Buzlukta Derin Dondurucuda Enginar Saklama 2. Yöntem

Enginarlarınızı temizlemediyseniz, önce güzelce temizleyiniz. Enginarlarınızı temizlenmiş alsanız da muhakkak yıkayınız. Bir kabın içine bol miktarda su koyunuz ve limon sıkınız. Bütün haldeki enginarlarınızı önce yıkayınız. Limon suyunu sıkarak enginar çanaklarnın her tarafını güzelce ovunuz. Üstündeki fazla limon suyunuda süzdürerek buzdolabı poşetlerine düzgün bir şekilde yerleştiriniz ve içerisindeki fazla havanın boşalmasını sağlayınız. Ağzını sıkı bir şekilde bağlayınız ve derin dondurucuya koyunuz.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Enginarlar derin dondurucudan çıkarıldığında dışarıda açılması beklenmemelidir, aksi halde kararacaktır. Derhal pişirilecek tencerenin içerisine alınmalı ve üstüne limon suyu ve soğuk su sıkılmalıdır. Ardından orta ateşte pişirilebilir.

Buzlukta Derin Dondurucuda Enginar Saklama 3. Yöntem

Enginar, yüksek besin değerine sahip olan bir sebzedir ve bu nedenle mutfaklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Enginarları, yapraklarını soymadan saklayabilirsiniz ya da temizleyerek buzluğa koyabilirsiniz. Yapraklarını soymadan buzlukta saklayacaksanız, enginarlarınız küçük olmamalı ve yaprakları da kart olmamalıdır. Kartlaşmış enginarların yaprakları ve kabukları serttir, bundan dolayı çok kullanılmazlar. Bu tür enginarların tadı da bozulmaya maruz kalacaktır. Enginarlar, derin dondurucuda bütün olarak saklanacak ise, öncelikle iyice yıkanır ve sapları kesilir. Ardından buzdolabı poşetine yerleştirilip dondurucuya koyulur.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...