Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Enteresan 10 hamilelik belirtisi! Daha önce muhtemelen hiç duymadığınız tuhaf semptomlar

Mavikadin>Anne çocuk>Enteresan 10 hamilelik belirtisi! Daha önce muhtemelen hiç duymadığınız tuhaf semptomlar

Hamileliğin klasik belirtilerini çoğu kişi bilir. Gebe olan kadında regl döneminin gecikmesi, mide bulantısı, göğüslerde büyüme ve hassasiyet, halsizlik gibi semptomlar ortaya çıkabiliyor. Ancak hamileliğin klasik belirtilerinin yanı sıra akla hayale gelmeyen tuhaf da bir takım belirtileri var. İşte gebelikte görülen tuhaf belirtiler:

Hamileliğin enteresan belirtilerinden biri de acayip, ilginç, absürt rüyalar görmektir.
Hamileliğin enteresan belirtilerinden biri de acayip, ilginç, absürt rüyalar görmektir.

Hamilelik testi yaptırmak, hamile olup olmadığınızı gösteren kesin ölçüdür. Adet gecikmesi ve hamilelik belirtileriyle karşılaşan kadınlar hamilelik testi yaptırarak gebe olduğunu öğrenebilir. Kadınların yaklaşık %90'ı hamileliğin ilk haftalarından itibaren hamilelik belirtileri yaşayabiliyor. Hamilelik belirtileri, hemen hemen herkesin bildiği, mide bulantısı, adet gecikmesi, aşerme gibi yaygın semptomlardır. Bu semptomların yanında hamilelikte hormonlardaki değişime bağlı olarak bir takım ilginç belirtiler de ortaya çıkabiliyor. Gebelikte görülen tuhaf belirtiler şöyle:

TUHAF HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hamilelikte belirtiler, gebe kaldıktan hemen sonra başlayabiliyor, hamile kadının vücudundaki hormonal değişimler ilginç semptomlara yol açabiliyor. Üstelik bu semptomların çoğu hamileliğin ilk haftasında da gözlemlenebiliyor. Ancak şunu unutmamalı ki gebelikte her kadın alışılmadık semptomlarla karşılaşacak değil, hatta bu semptomların şiddeti bile kadından kadına farklılık gösterebiliyor. Hamilelikte karşılaşılabilen tuhaf hamilelik belirtileri şunlardır:

Enteresan 10 hamilelik belirtisi! Daha önce muhtemelen hiç duymadığınız tuhaf semptomlar

BURUNDA ŞİŞME VE KIZARIKLIK

Hamileliğin en ilginç belirtilerinden biri de burunda gözlemleniyor. Hatta viral hale gelen bir hashtag'de TikTok kullanıcıları #GebelikBurun ile ilgili deneyimlerini paylaştı. Bu kadınlar burunlarının boyut, şekil ve renkteki değişiklikleri gösteren öncesi ve sonrası fotoğraflarını paylaştılar. Hamilelikte artan kan akışının burunda şişmeye ve kızarıklığa yol açtığı düşünülüyor.

ABSÜRT HAMİLELİK RÜYALARI

Tuhaf, rahatsız edici rüyalar görmek, uzmanlar tarafından gebelikte normal karşılanan bir olay. Gebelik kaygıları, yorgunluk, uykuya dalma güçlüğü ve tabii ki hormonlarla birleşince absürt rüyalar görmek kaçınılmaz olabiliyor. Bebek bekleyen ebeveynlerin korkunç araba kazaları, bebeklerine bakmayı unutmak veya hayvan doğurmak gibi sıradışı rüyalar gördükleri anektodlara geçmiştir.

BULANIK GÖRMEK

Hamilelikle ilgili tuhaf ve muhtemelen daha önce duymadığınız belirti de bulanık görme. Hamilelikteki hormonal değişim bebeğinizin büyümesini desteklerken bir yandan da vücutta sıvı tutulmasına neden oluyor. Bu ekstra sıvı, gebelikte bulanık görmenize yol açabiliyor.

VÜCUT SICAKLIĞINDA ARTIŞ

Hamilelikte hormonlarda değişime bağlı olarak bazı kadınlarda bazal vücut sıcaklığında artış görülebiliyor. İlişkiden sonra 15-20 gün boyunca vücudunuz normalden daha sıcaksa bu da çoğu kadının yaşadığı tuhaf gebelik belirtilerinden olabilir. Ancak bu durumu destekleyen herhangi bir bilimsel çalışma yok.

SİNİRLİLİK

Hamilelik öfkesi olarak da bilinen bu durum gebeliğin ilginç belirtilerinden. Neyse ki doğumdan bir süre sonra hormonların düzene girmesiyle geçiyor. İmplantasyon aşamasında (yumurtlamadan 8-12 gün sonra) başlayıp bazı kadınlarda tüm hamilelik boyunca sürebiliyor.

Enteresan 10 hamilelik belirtisi! Daha önce muhtemelen hiç duymadığınız tuhaf semptomlar

BURUN KANAMASI

Hamilelikte hormonal değişiklikler ve artan kan akışı nedeniyle burun içindeki kan damarları genişleyebiliyor, bunun sonucunda bazı gebelerde sık burun kanaması ile karşılaşılabiliyor. Case Reports in Obstetrics and Gynecology'da 20 Ocak 2019'da yayımlanan araştırmada burun kanaması görülme sıklığı hamilelikte %20,3 iken hamile olmayan kadınlarda bu oran %6,2 olarak tespit edildi.

VAJİNAL AKINTI

Vajinal akıntı, doğurganlık çağındaki kadınların sık karşılaştığı bir durum. Genellikle vajinal akıntının hamilelikle ilgisi yoktur; ancak hamileliğin erken başlangıcında bazı kadınlarda vajinadan akıntı gelebiliyor. Bunun nedeni vajina gebe kaldıktan sonra kalınlaşmaya başlıyor ve vajina çizgileri boyunca hücrelerin çoğalması devam ediyor. Hamilelik sırasında vajinal bölgede enfeksiyonu önlemek için vajinal duvarlar ve rahim ağzı yumuşadıkça servikal mukus artıyor, bunun sonucunda vajinal akıntı gebelikte görülebilen belirtiler arasında yer alıyor.

DİŞ ETİ KANAMASI

Hormonal değişiklikler ve ağızda kan akışının artışına bağlı olarak gebelik boyunca diş etlerinde şişme, hassasiyetin artması ve kanama gibi semptomlar ortaya çıkabiliyor.

KARPAL TÜNEL SENDROMU

Karpal tünel sendromu, el bileğindeki median sinir üzerindeki baskının artmasıyla ortaya çıkan bir sağlık sorunu. Semptomlar arasında el ve bileklerde uyuşukluk, karıncalanma ve ağrı sayılabiliyor. Hamilelikte vücut sıvıları önemli ölçüde artış gösteriyor. Vücutta şişme ve basınç karpal tünel sendromuna yol açabiliyor, bu da bilek çevresinde uyuşukluk ve karıncalanma yapabiliyor.

GÖĞÜSLERDE VE GÖĞÜS UÇLARINDA KAŞINTI

Hamilelikte görülen bir diğer ilginç belirti de göğüslerde kaşıntı. Hamileliğin erken dönemlerinden itibaren, göğüs bölgesindeki hassas cilt geriliyor, bu da meme uçlarının ve göğüslerin veya göğsün sürekli kaşınmasına neden olabiliyor.

Kaynak : healthline.com, meddo.in, verywellfamily.com, Case Reports in Obstetrics and Gynecology, baptistjax.com, parents.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...