Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Erik ne zaman çıkar? Yeşil erik hangi ayda ve hangi mevsimde olur?

Mavi Kadın>Yaşam>Erik ne zaman çıkar? Yeşil erik hangi ayda ve hangi mevsimde olur?

Yeşil erik en favori meyvelerdendir, bu nedenle ne zaman piyasaya çıkacağı, markette, manavda ne zaman satışa çıkacağı merak konusudur. Peki yeşil erik hangi ayda çıkar? Erik mevsimi ne zamandır? İşte ayrıntılar...

Erik ne zaman çıkar? Yeşil erik hangi ayda ve hangi mevsimde olur?

İlkbahar mevsiminin müjdeci meyvesi olan erik, büyük küçük çoğu kişi tarafından sevilmektedir. Birçok çeşide sahip olan eriğin her türü ayrı güzel ve ayrı şifalıdır. Erik; yeşil, sarı, kırmızı ve mor renklerle karşımıza çıkmaktadır. Hoş bir renge ve kütür kütür lezzete sahip olan yeşil erik (can eriği); A, B, C ve K vitaminleri, kalsiyum, potasyum, bakır, lif ve sodyum içerir. İhtiva ettiği vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa da şifadır. İçerdiği yüksek lif sayesinde hızlı kilo vermeye yardımcı olan erik, diyet dostu besinler arasında da yer alır.

ERİK (CAN ERİĞİ, YEŞİL ERİK) HANGİ MEVSİMDE ÇIKAR?

Yeşil erik (can eriği) İlkbahar mevsimine özgü bir meyvedir. İlk olarak Şubat ayının sonlarına doğru hasadı yapılan erik Mayıs ayının sonuna kadar hasat edilmeye devam edilir. Hasat edildikten sonra da İlkbahar aylarında piyasaya sürülür.Yeşil erik ilkbahar mevsiminin en heyecanla beklenen meyvelerindendir. Yeşil erik ilkbahar aylarında piyasaya sürülerek marketlerde, pazar ve manav tezgahlarında yerini almaya başlar. Eriği Mart, Nisan, Mayıs ve hatta Haziran ayının ortalarına kadar pazarlarda ve marketlerde bulmanız mümkündür. Tam bir şifa deposu olan yeşil eriğin sağlığa birçok faydası bulunur. Eriğin sağlığa olan faydalarından yararlanmak için ilkbahar aylarında bol bol erik tüketmelisiniz.

Erik ne zaman çıkar? Yeşil erik hangi ayda ve hangi mevsimde olur?

ERİK (CAN ERİĞİ, YEŞİL ERİĞİN) SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Yeşil eriğin sağlığa faydaları saymakla bitmez; bağışıklığı güçlendirir, hastalanmayı önler, bağırsakları çalıştırır, kabızlığa iyi gelir... Yeşil eriğin en bilinen faydaları şöyledir:

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Yeşil erik içerdiği vitaminler sayesinde kişinin bağışıklığı kuvvetlendirir. Değişen hava şartlarına karşı vücudu hazırlar ve hastalıklara karşı vücudu dirençli kılar. Bağışıklığı önemli derecede kuvvetlendiren yeşil eriğin, ilkbahar aylarında mutlaka tüketilmesi önerilir.

KABIZLIĞA ŞİFA OLUR

Hareketsiz yaşam, az su içme alışkanlığı, yanlış beslenme... Tüm bunlar kabızlığın ana nedenlerindendir. Yeşil erik yüksek lif içeriği ile bağırsakları çalıştırır. Kabızlıkla savaşır.

KALP DAMAR SAĞLIĞINI KORUR

Yeşil erik, kötü kolesterolü düşürme etkisine sahiptir. Kötü kolesterol ise kalp ve damar sağlığına zarar vermektedir. Yeşil erik ihtiva ettiği C vitamini sayesinde kötü kolesterolü düşürerek kolesterolü dengeler. Böylece kalp ve damar sağlığını da koruma altına almış olur.

KİLO VERMEYİ DESTEKLER

Yeşil erik vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir meyve olup aynı zamanda içerisinde fitoflavonoidler bulundurmaktadır. Fitoflavonoidler ve vitaminler vücutta bağ dokularının yenilenmesine destek sağlar. Ve böylece kişinin daha hızlı kilo vermesine yardımcı olur. Kilo vermeye yardımcı olmasıyla birlikte kişinin sıkı bir vücuda kavuşmasını da sağlamaktadır.

DEMİR EKSİKLİĞİNE İYİ GELİR

Yeşil erik içerisinde yüksek miktarda demir barındırır. Bu özelliği sayesinde demir eksikliğine iyi gelmektedir. Bilhassa doktorlar demir eksiliği tedavisinde erik tüketimi önermektedir.

CİLT SAĞLIĞINI KORUR, YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Yeşil eriğin anti-aging özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde yeşil erik, ciltteki kırışıklıkların önüne geçer ve yaşlanmayı geciktirir. Aynı zamanda yeşil erik tüketerek cildin ihtiyacı olan kolajen seviyesini arttırmak mümkündür. Erik ihtiva ettiği C vitamini sayesinde de cildin daha sağlıklı, canlı ve ışıl ışıl görünmesine yardımcı olmaktadır.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR

Lif açısından zengin olan yeşil eriğin, sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Yeşil erik sindirim sisteminin daha kolay ve hızlı çalışmasına katkı sağlayarak, kabızlık probleminin önüne geçmektedir.

MİDE SAĞLIĞINI GÜÇLENDİRİR

Sindirim sistemini hızlandıran yeşil erik, mide sağlığına da korumaktadır. Yeşil erik, mide gazı probleminin önüne geçerek mide sağlığını muhafaza eder.

DİŞ VE DİŞ ETİ SAĞLIĞINI KORUR

Eriğin bir diğer faydası ise, diş ve diş eti problemlerini tedavi etmesidir. Erik ısırılarak yenildiği için diş etlerini kuvvetlendirir ve diş sağlığını korur.

KRAMPLARI ÖNLERİ

Potasyum bakımından da zengin olan yeşil erik, yüksek potasyum seviyesi sayesinde, hücre dokularının yenilenmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde erik, vücutta elektrolit görevini üstlenir ve kas kasılması, kramp gibi kas problemlerini engeller.

Erik ne zaman çıkar? Yeşil erik hangi ayda ve hangi mevsimde olur?

YEŞİL ERİK (CAN ERİK) SAĞLIĞA ZARARLARI NELERDİR?

Yeşil erik çok aşırı tüketilmemelidir. Bir oturuşta bir porsiyondan fazla erik tüketilirse kişide karın ağrısına, mide yanmasına yol açabilir.

Yeşil erik, asidik içeriğe sahiptir. Bu sebeple ülser ve gastrit hastalarının erik tüketiminde aşırıya kaçmamaları gerekir. En fazla iki porsiyon yani 10 adet erik tüketebilirler. Bununla birlikte böbrek taşı olanlara ve idrar yollarında problem olan kişilere de erik tüketimi önerilmemektedir.

Erik sindirim sistemini kolaylaştırıp bağırsakları hızlı çalıştırır. Bu nedenle, ishal olanlara erik yemesi tavsiye edilmez.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...