Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Estetikte 'Barbie bebek' çılgınlığı! Kaburgalarını bile aldıran var

Mavikadin>Güzellik>Estetikte 'Barbie bebek' çılgınlığı! Kaburgalarını bile aldıran var

Barbie filminin gösterime girmesiyle birlikte, Barbie çılgınlığı dünya genelinde hızla yayıldı ve bu da Barbie karakterine benzemek isteyenlerin sayısında artışa neden oldu. Özellikle kaburgalarını aldırmak isteyen kişilerin sayısında artış yaşandı. Barbie bebeğine olan ilgi, kum saati estetiğine olan talebi de artırdı. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Eskalen, Mavi Kadın'a bu operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Estetikte 'Barbie bebek' çılgınlığı! Kaburgalarını bile aldıran var

ELİF DEMİRTAŞ BİLİR | MAVİ KADIN

Barbie filmi, 21 Temmuz 2023'te vizyona girdi. Filmde Barbie, yaşadığı, dünyaya kendisini yabancı hissediyor. Bu dünyada beklenen 'mükemmel kadın' imajına uygun olmadığını fark eden Barbie, bulunduğu ortamlarda dışlanıyor ve kendisi için yeni bir yaşam alanı bulmaya karar veriyor. İşte bu film, estetikte Barbie bebek çılgınlığını da tetikledi.

Günümüzde estetik cerrahiye yönelik taleplerde dikkat çeken bir trend ortaya çıktı. Estetik görünümde belirli bir standartı temsil eden "tek tip estetik" talepler, estetik cerrahlar arasında popüler hale geldi. İnsanlar, Barbie bebek gibi ince bir burun, ince bel, belirgin yanak kemikleri ve dudaklara sahip olmak ya da sosyal medya platformlarından tanıdıkları ünlülere benzer bir estetik görünüme sahip olmak için cerrahların kapısını çaldı.

Son zamanlarda, estetik cerrahiye olan taleplerde belirgin bir değişim gözlemleniyor. Bazı kişiler, Barbie bebeğe benzemek için bel bölgesindeki kaburgalarını aldırma ameliyatlarına yöneliyor. Gittikçe popüler hale gelen bu taleplerle, kişiler bel kıvrımlarını daha belirgin hale getirme ve vücut hatlarını oyuncak bebek görünümüne kavuşturmak istiyor.

Estetikte 'Barbie bebek' çılgınlığı! Kaburgalarını bile aldıran var

KUM SAATİ ESTETİĞİ

Fiziksel olarak neredeyse her şeyin mümkün olmasını sağlayan estetik alanında beli daha ince göstermek de mümkün. 

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Eskalen, estetik vücut görüntüsündeki değişmeyen taleplerden biri olan ince bel operasyonları hakkında bilgi verdi:

Özellikle gövdeyi bütünsel bir yaklaşımla bir total bir estetik ünite olarak değerlendirdiğimizde ince bir bel görüntüsüne sahip olmak orantısal olarak daha büyük göğüs ve kalça ilüzyonu yapmakla ve daha çekici gelmektedir. Bu nedenle tarihsel olarak 16. Yüzyıldan neredeyse 20. Yüzyılın ortalarına kadar korse kullanımı özellikle batı kültüründe oldukça sıktır. 

Kum saati görünümü elde etmek amacıyla kullanılan cerrahi işlemlerden biri olan liposuction tekniği ile vücuttaki fazla yağların uzaklaştırılmasının bel bölgesindeki cilt ve kaslar arasındaki yağın neden olduğu kalın görüntünün önüne geçilmesine yardımcı olduğunu açıklayan Eskalen, ancak beldeki kalın görünüme etki eden faktörlerin sadece cilt altı yağlanma olmadığını belirtti. Yan karın kaslarında aşırı gelişim, kas dokusunun derininde organlar etrafındaki yağlanma, kaburga kemiklerinin şekli, açılanması ve kalınlığı gibi faktörlerin bel kalınlığında önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Estetikte 'Barbie bebek' çılgınlığı! Kaburgalarını bile aldıran var

Dalia Naeem Barbie bebeğe benzemek için 43 kez estetik ameliyat yaptırdı.

KABURGA ÇIKARMADAN DA ŞEKİL VERİLEBİLİR!

"Kaburgayla ilgili ameliyatlar ise özellikle diğer tekniklerden fayda görmeyen, kaburgaları yapı ve pozisyon itibariyle kalın görünüme sebep veren hastalara uygulanmalıdır" diyen Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Eskalen, sözlerine şöyle devam etti: Tarihsel olarak bel kısmındaki kaburgaların çıkarılması tekniği, hasta için oluşturduğu ağrı, büyük kesiyle yapılması ve nihai olarak uzun bir izle iyileşmesi ve hastaya oluşturduğu ek problemler nedeniyle çoğunlukla terk edilen bir yöntemdir. Kaburgaların tamamen çıkarılması hastanın hayati organlarını koruyan kafesin uzaklaştırılması gibi düşünülebilir, bunun sonucunda çıkarılan kaburgaların korumuş olduğu kısımlar korunaksız kalmaktadır.

Günümüzde ise giderek yaygınlaşan ameliyat türü kaburgaları çıkarmak yerine kaburgalar üzerinde kontrollü kesiler oluşturup çıkarmadan şekil verme operasyonlarıdır. Bu tekniği yaygın olarak uygulayan Rusya’dan ülkemize bir kongrede ameliyat tekniğini anlatmak amacıyla gelen bir plastik cerrah arkadaşımızın operasyonuna katılma fırsatım olmuştu. Bu teknikte daha küçük cilt kesileriyle girilerek kaburgaların dış kısmında kesiler oluşturuluyor, ardından kaburgalar çıkarılmadan geniş olan ve bel kalınlığına yol açan açısının daralması sağlanıyor. Operasyon sonrası oluşturulan şeklin korunması amacıyla yaklaşık 3 ay kadar korse kullanılması öneriliyor.

Estetikte 'Barbie bebek' çılgınlığı! Kaburgalarını bile aldıran var

Her estetik cerrahi operasyon ve işlemde olduğu gibi bel bölgesine de yaklaşımda bulunurken doğal görünümü korumak oldukça önemlidir. Yapay, operasyon geçirdiği belli olan görünümden kaçınmak, operasyon öncesi hastanın beklentilerini anlamak ve ulaşılması mümkün olan sonucu hastaya açıkça göstermek gerekmektedir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...