Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Farkında olmadan ne kadar böcek yiyoruz?

Mavi Kadın>Keşfet>Farkında olmadan ne kadar böcek yiyoruz?

Yapılan araştırmalar her insanın farkında olmadan yılda yaklaşık olarak yarım kilo böcek yediğini gösterdi. Hem İsveç’te hem ABD’de bilim insanları, böceklerin en çok işlenmiş gıdalarda bulunduğunu kanıtladı. Peki en çok hangi yollarla böcek yiyoruz.

Farkında olmadan ne kadar böcek yiyoruz?

Yılda yaklaşık olarak 1.100 böcek yiyoruz. Her gün düzenli olarak kahve içtiğimizi düşünürsek bu sayı 1.465 ile 1.930 arasında değişiyor. ABD Tarım Bakanlığı’na göre bir kişi ortalama olarak her yıl yanlışlıkla yarım kilo böcek yiyor. Yanlışlıkla yenilen böcekler bir çok uzman tarafından geleceğin protein deposu olarak görülüyor.

EN ÇOK HANGİ YOLLARLA BÖCEK YERİZ?

En çok işlenmiş gıdalar aracılığı ile böcek yesek de, araştırmalara göre uyku sırasında ve sebze - meyve tüketiminde yediğimiz böcekler de hafife alınmayacak kadar fazla.

İŞLENMİŞ GIDALAR

İşlenmiş gıdalar, içerisinde böceklerin en fazla olduğu besinlerdir. Öyle ki unların içerisinde bile böcekler bulunuyor. Hazır satılan meyve suları, kahveler, çikolata vs. böceklerin en fazla bulunduğu işlenmiş gıdalar arasında. Örneğin marketten alınan portakal suyunun bir bardağında yaklaşık 5 tane meyve sineği var. Dondurulmuş sebzeler de de bu durum aynı şekilde. Ispanak, brüksel lahanası, kuşkonmaz vs. özellikle yeşil yapraklı sebzeler de bir çok böcek var. Bir paket dondurulmuş ıspanağın içerisinde yaprak biti, tırtıl larvaları gibi böcek parçaları bulunuyor. 

UYKU 

Uyku esnasında böceklerin yenilip yenilmediğine dair çok fazla tartışma olsa da bir çok uzman, insanların uyurken yanlışlıkla böcek yuttuğu konusunda hemfikir. 

Farkında olmadan ne kadar böcek yiyoruz?

SEBZE VE MEYVELER

İsveç’in Örebro Üniversitesi Biyoloji Profesörü Alf Ekblad, bir insanın her yıl yaklaşık 1 kilogram böcek yediğini belirtti. Sebze ve meyveleri ne kadar yıkarsak yıkayalım, tam anlamıyla temizlemenin imkansı olduğunu söyleyen Ekblad, sebze ve meyvelerdeki böceklerin zararlı olarak görülmemesi gerektiğini de söyledi. Meyve ve sebzelerde sadece böcek değil, böceklerin larvalarını da yiyoruz.

BÖCEK YEMEKTEN KAÇINMANIN EN İYİ YOLU NEDİR?

Sanılanın aksine böcekler en çok işlenmiş gıdaların içinde bulunuyor. Bu yüzden doğal beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek hatta direkt olarak tarladan sofraya gelen besinleri kullanmak, böcek yememek için tercih edilebilecek en iyi yol. Çünkü tarladan topladığınız ya da manavdan aldığınız taze sebze ve meyveleri evinizde kendiniz yıkayabilir ve içinde böcek olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 

TARIM İLAÇLARI MI BÖCEKLER Mİ?

Tarım ürünleri yetiştirirken kullanılan pestisit gibi kimyasal ilaçlar, böceklerden daha fazla insan sağlığını tehdit ediyor. Dolayısıyla bu da şu soruyu ortaya çıkarıyor: Böcek mi yoksa tarım ilacı yemeyi mi tercih edersiniz? 

Farkında olmadan ne kadar böcek yiyoruz?

YANLIŞLIKLA BÖCEK YUTARSAK NE OLUR? 

Bisiklet sürerken, yürürken ya da uyurken yanlışlıkla bir çok böcek yutabiliyoruz. Bir çok insan böceklerin yutulduğu takdirde ciğerlere kaçıp kaçmayacağı konusunda endişeleniyor. Genellikle yanlışlıkla yutulan böcekler akciğerler bile ulaşamadan vücudumuzda erirler. Eğer kişinin yutulan böceğe karşı alerjisi varsa nefes almamaya, şişmeye neden olur. 

YANLIŞLIKLA BÖCEK YUTTUĞUMUZDA NE YAPMALIYIZ?

Yanlışlıkla yutulan böcek ya da sineklerin çıkartılması konusunda uzmanların önerdiği yol; ağızdan nefes alıp burundan vermek. Bunun haricinde yapılan hiçbir şey sonuç vermeyecektir. Parmak ağza sokulup böceği çıkartmaya çalışırsanız bu durum daha da kötüleşecek böceği daha da uzak bir alana itmiş olacaksınız. 

Kaynak : Mavi Kadın, Animals. Howstuffworks ,dailymail 
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...